Yaban Gülü Meyvesi Kuşburnunun Faydaları Nelerdir?

kuşburnunun faydaları

Yaban gülünün meyvesi olan kuşburnu, gül burnu ve gül elması adları ile de anılmaktadır. Kuzeybatı Afrika, Avrupa ve Batı Asya ülkelerinde yetişmektedir. Ülkemizde Kahramanmaraş bölgesinde yetişen,pek çok bölgede yetişmekle birlikte Doğu Akdenizin Kahramanmaraş yaylalarındaki kuşburnu en verimli olanıdır.Ayrıca Malatya,Tokat ve Giresun illerinde kültürü yapılmaktadır. Kuvvetli bir kök yapısı vardır ve uzun ömürlü çalı formuna sahip bitki türüdür.

Sonbahar aylarında meyveleri toplanarak kurutulur ve hava almayan kaplarda muhafaza edilir. Hava alması içerisindeki etken maddelerin yok olmasına neden olmaktadır.
Kuşburnu meyveleri C vitamini bakımından zengin olmasının yanı sıra içeriğinde flavonlar, tanen ve şeker ile vitamin, mineraller de bulunan oldukça değerli bir besin kaynağıdır.

Kuşburnunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu Lupus Hastalığına iyi gelir;Vücutta olan iltihaplı hastalıklarda yararlı etkileri vardır. Romatizmal ağrıların giderilmesinde, dejeneratif eklem hastalığı olan eklem kireçlenmesinin tedavisinde tüketilebilir. Hastalarda eklem ağrılarını dindirir. Kuşburnu çekirdeğindeki ve kabuğundaki bir maddeyle vücuttaki iltihabi reaksiyonları engeller. İçeriğindeki ağrı kesici ve iltihap giderici maddelerin suyun içinde çözülmemesi nedeniyle, hazırlanacak kuşburnu çayının eklem romatizmasında oluşan ağrılarına iyi gelir.

Aynı zamanda iltihapta bir etkisi olmaz. Bu nedenle bitkinin yararlı etkisi için, kuşburnu taze olarak ya da hazır kapsüllerinden tüketilmelidir. Özellikle toz olarak hazırlanan kapsüller artrit sorununda oldukça etkili olur. Diz ve kalçada oluşan ağrıları dindirir. Bu konuda yapılan araştırmalarda eklem ağrılarının dindirilmesinde kuşburnu bitkisinin % 82 oranında etkili olduğu tespit edilmiştir. Kuşburnu ağrı kesici ilaçlardan bile fazla etki gösterir.

İçeriğinde bulunan zengin C vitamini sayesinde vücudu güçlendirerek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Enfeksiyon ve iltihapların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Bedensel yorgunluğu giderir. İdrar söktürür, ishali keser. Böbrek üstü bezlerinin çalışmasını destekler. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı zararlı maddelerden arındırarak temizler. Kanda ki şeker oranını dengeler. Bu nedenle şeker hastalarının düzenli olarak tüketmesi tavsiye edilmektedir. Bazı kanser türlerine karşı koruyucu özelliği olduğu bilinmektedir. Romatizmaya bağlı ağrı ve diğer şikâyetlerin hafifletilmesinde etkilidir. Cildin yenilenmesini ve tazelenmesini sağlayarak cilde canlılık ve parlaklık verir.

İltihaplara Faydalıdır

Basında sık sık yer almaya başlaması ile birlikte popülerlik kazanan kuşburnu daha çok çay olarak tüketilmektedir. Kuşburnu vücutta biriken ödemin atılmasında ve iltihapların hızla iyileşmesinde kuvvetli bir yardımcıdır. İçerisinde ki etken bileşenleri sayesinde enfeksiyonların iyileşme sürecini kısaltmaktadır.

Romatoid Artrit Hastalığına İyi Gelir

Düzenli tüketimi 20 ile% 25 hareketliliği artırmak için yardımcı olur. Bu durum ağrıyı azaltır ve hastaların genel ruh halini iyileştirir. Kuşburnu eklem iltihabı ve kalça ağrıları olan kişilerin sorunlarını azaltabilir.

Solunum Yolları Hastalıklarına İyi Gelir

C vitaminin solunum yolu hastalıklarını azalttığı ve çok ağır olmayanları iyileştirdiği bilimsel olarak ıspatlanmıştır. Kuşburnu özellikle çocuklarda kronik öksürük, astım, bronşit ve nefes darlığı sorunlarını giderebilir.

Kolesterol Seviyesini Dengeler

Milyonlarca insanın sağlığını tehdit eden kolesterol sorunları için en iyi çözümlerden birisi kuşburnu tüketimidir. Suda kaynatılarak suyu içilebilir veya reçeli yapılarak tüketilebilir.

Kanserle Mücadeleyi Sağlar

Kuşburnu etkili bir antioksidandır ve bütün antioksidan özelliği olan bitki ve meyvelerde olduğu gibi, kuşburnu da kansere neden olan serbest radikalların düşmanıdır. Düzenli kuşburnu tüketimi kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Şeker Hastalığına Yakalanma Riskini Azaltır

Kandaki şeker seviyesini sağlıklı seviyede tutabilir. İleri derecede şeker hastalarına bile ciddi anlamda katkıda bulunabilir. Kuşburnu reçelinde şeker kullanılmadığı sürece şeker hastaları için güvenilir ve faydalı bir besin kaynağıdır.

Böbrek Hastalıklarını Önler

Böbrek sağlığını koruyan etkin ve çeşitli asitler içermektedir. Böbrek hastalıklarının semptomlarını iyileştirmek ve rahatlatmak için kullanılır ve kabızlık tedavisi için yardımcı olur.

Cilt Sağlığını Korur

Kozmetik sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Yara izleri ve akneleri giderebilir. Cildi nemli tutar ve besler. Cildin elastik ve sağlıklı olmasını sağlar.

C Vitamini Deposu Kuşburnu

Bol miktarda kuşburnu içeren kuşburnu bu özelliği ile kemik sağlığını korur ve sağlam iskelet yapısının oluşmasını sağlar. Vücutta kolajen üretimi sağlamaya yardımcı olur.

Kan Hücrelerini Arttırır

Bünyede oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin sağlığını korur ve bu kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu demir ihtiyacını karşılar.

Mide Sağlığını Korur

Mide spazmı, mide asit eksikliği, mide tahrişi ve ülsere engeller olabilir. Bağırsak hastalıkları için çok etkili bir şifa kaynağıdır. Kuşburnu ayrıca ishal, kabızlık, safra taşı, safra kesesi rahatsızlıkları, gut ve idrar yolu enfeksiyonu gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnu ayrıca bağışıklık sistemi için faydalıdır. Bakteri ve enfeksiyonlardan kaynaklanan sorunları giderebilir. Damarlarda kan akışını hızlandırır ve kanı temizler. İdrar akışını hızlandırır, idrar yolu enfeksiyonlarını engeller.

Çayı özellikle kış aylarında üşütmeden kaynaklanan grip, nezle gibi hastalıkların tedavisi için kullanılmaktadır.

Kuşburnu çayı nezle, grip gibi hastalıklara karşı etkilidir, hem bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır, hem de hastalıklardan daha hızlı kurtulmaya yardımcı olur.

Kuşburnu çayı ağız ve yemek borusu sağlığı için de faydalıdır, ağızda oluşan bakteri yok eder, yemek borusu temizliğini sağlar.

Kansere yakalanma riskini azalttığı bilimsel olarak ıspatlanmıştır, bunu etkili bir natioksidan olmasına borçludur.

C vitamini açısından çok zengin olduğundan kalp, damar ve kemik sağlığı için faydalıdır.

Kuşburnu çayı zihinsel faaliyetlerin sağlıklı bir şekilde devam etmesine yardımcı olur, stresle mücadeleyi kolaylaştırır.

Başta içerdiği bol miktarda C vitamini ve demir gibi maddelerle genel anlamda bünyenin savunma sitemini güçlendirmeye yardımcı olur.

Prostat kanserini engelleyebilir. Erkeklerde çok sık rastlanan bu hastalık için günde 2-3 bardak tüketilmesi faydalıdır.

İçerdiği A vitamini yardımıyla çok geniş bir alanda sağlığa katkıda bulunur, enfeksiyonlara karşı etkilidir.

A vitamini içerdiği için göz sağlığını korur, başta katarakt olmak üzere bazı göz hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Çocukların sağlıklı gelişmesine katkıda bulunabilir. Çocuklar günde 1 bardağı güvenle tüketebilirler.

Kuşburnu Reçelinin Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu A, C,D ve E vitaminleri açısından zenginidir ve bu özelliğinden dolayı bir çok hastalıktan koruyucu özelliğinin olması yanında genel anlamda vücuda inanılmaz bir enerji sağlar. Antioksidan etkinin olması sağlığa faydaları açısından kuşburnunu zirveye taşır. Kuşburnu reçelinin hazır satın alınması yerine doğal şartlarda ve ev ortamında hazırlanmasının daha sağlıklı olduğunu düşünüyoruz. Çünkü hazır satılan kuşburnu reçelleri yüksek sıcaklıklarda hazırlandığından bazı özelliklerini yitirmektedir.

Ciltte meydana gelen lekeleri ve tahrişleri giderebilir. Cilde sağlıklı bir görünüm kazandırır.

Mikrop ve virüslere karşı etkilidir. özellikle sindirim istemi sağlığını tehdit eden zararlı bakterilerden sindirim sitemini arındırmaya yardımcı olur.

Kanın sağlığını korur, kanı temizler ve kan hızının artmasına yardımcı olur.

Yatıştırıcı etkisi vardır, sinir sitemi üzerinde olumlu etkiler sağlayabilir, stres ve depresyona karşı bünyeyi kuvvetlendirir.

Baş dönmesi ve baş ağrısı, mide bulantısına karşı etkili alternatif tedavi olabilir.

Şimdiye kadar yapılan bilimsel çalışmalar kuşburnunun artrit hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur.

Kuşburnunun Zararları Nelerdir?

Kuşburnu ağızdan alındığında sağlık açısından bir risk teşkil etmez, bazı özel durumlarda yan etkileri olabilir.

Hassas bünyelerde alerjiye enden olabilir.

Kuşburunu bulantı, kusma, ishal, kabızlık, mide yanması, mide krampları, yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk, ve diğerleri gibi bazı yan etkilere neden olabilir

Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar için güvenli olup olmadığına dair elde çok fazla bilgi yok. Doktorunuza danışarak tüketmenizi tavsiye ederiz.

Kanam bozukluğu olan kişiler uzak durmalı veya az tüketmeldir.

Bazı uzmanlar diyabete olumsuz yönde etkisi olduğunu söylerken bazıları tam tersini savunmaktadırlar.

Çok fazla tüketimi, böbrek taşı riskini arttırır.

Çok fazla tüketimden kaçınılmalıdır.

Tavsiyeler;

Kuşburnunun sağlık açısından bir çok faydası olduğunu detaylı olarak ele aldık. Özellikle son bahara doğru çıkması ve kış aylarında soğuk algınlığından kaynaklanan hastalıklara karşı etkili olması, kuşburnu mevsiminde tüketilmesini gerektiriyor. Kış aylarındaki hastalıklara yakalanma riskini azaltmak için sonbahardan itibaren tüketilmeye başlamanızı öneririz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz