Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir? Mucize Besin mi?

Son dönemlerde karşımıza çıkan mucize besin olarak lanse edilen bir meyve daha: Yabanmersini! Özellikle kurutulmuş hali ile tam bir sağlık küpü u küçük kırmızı besin, sağlıklı alışveriş listelerinin de baş tacı. Yabanmersini hücrelerimizi serbest radikal hasardan koruyan, antioksidanlardan zengin meyve ve sebzeler arasındadır. Vücudumuzdaki iltihapları azaltma, bağışıklığı arttırma ve çok daha fazlası için önemlidir. Yabanmersini içinde bulunan hastalıklara karşı savaşan antioksidanlar çilek, ıspanak, brokoli ve kırmızı üzüm gibi pek çok meyve ve sebzeden daha üstündür.

Taze, dondurulmuş ve kurutulmuş yabanmersini, meyve suları, soslar, jöle, pişmiş ürünler ve çaylar gibi ürünlerde yaygın olarak kullanılır. Araştırmacılar, yabanmersininin enfeksiyona neden olan bakterilerin üriner sistem duvarlarına yapışmasını önleyen maddeler içerdiğine ve C vitamini, manganez ve lif dahil birçok önemli vitamin ve besin öğesinin mükemmel bir kaynağı olduğuna inanıyorlar.

Üriner Sistem Enfeksiyonlarını Önler ve Tedavi Eder

Yabanmersini üriner enfeksiyon konusunda en önemli besinlerden biridir. Kadınlada çok daha fazla görülen bu enfeksiyon, halk arasında sistit olarak bilinir. Her yıl yalnızca ABD’de 15 milyondan fazla idrar yolu enfeksiyonu olduğu tahmin edilmektedir. Enfeksiyon, idrarda sık sık, acil veya ağrılı çıkma semptomları, bazen de karın ağrısı veya kan bulguları üretir. Çoğu ĐYE’ye Escherichia coli (veya E. coli) adı verilen zararlı bir bakteri neden olur. Yabanmersini yararları bazı bakterilerin (E. coli gibi) üriner sistem duvarına tutturulmasına yardımcı olan bileşiklerden kaynaklanmaktadır.

Antibiyotikler bu enfeksiyonları önlemede ve tedavi etmeye çok etkilidir ancak antibiyotik direnci, maya enfeksiyonları, sindirim problemleri gibi antibiyotiklerin yan etkileri ve çoğu zaman kadınların bunları almaması sorun yaratır.

Son zamanlarda yabanmersini suyu, kapsül veya tabletleri bir plasebo veya su ile karşılaştığırıldığında, sonuçlar on iki aylık bir süre boyunca yabanmersini ürünlerinin İYE toplam insidansını % 35 oranında azalttığını ve tekrarlayan İYE’li kadınlarda yabanmerisinini, yeni enfeksiyonları yıllık oranını % 39 oranında azalttı.

İnflamasyonu düşürür

İnflamasyon gelişmiş ülkelerde görülen, kalp hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları, kanser, diyabet ve daha birçok yaygın hastalıkların kökenindedir. Yabanmersini  benzeri anti-inflamatuar gıdalar, antioksidanlarına bağlı olarak iltihap ile doğal mücadele etmeye yardımcı olur.

Antioksidan, yabanmersininin koyu kırmızı rengi veya mavi / mor rengi gibi doğal olarak renkli olan türlerde bulunur. Tüm meyveler, antioksidanların yüksek olması nedeniyle serbest radikallerle savaşmaya yardım eder, ancak yabanmersini, yeryüzündeki en iyi kaynaklardan biri olduğunun kanıtıdır.

İnflamasyon, vücudun bağışıklık sistemi üst seviyede çalışırken ortaya çıkar ve sağlıksız bir beslenme, kirlilik gibi nedenlerden kaynaklanan toksinleri vücuttan atmaya çalışır. Antioksidan, anti-inflamatuar gıdalar ve zayıf bir beslenme vücutta bol miktarda serbest radikal oluşturur. Yabancı ve kafa karıştırıcı bir kavram gibi gelebilen serbest radikaller, aslında vücudumuzun gündelik faaliyetlerde bulunarak oluşturduğu doğal bir yan ürünüdür.

Herkes serbest radikaller üretir, ancak kontrolsüz bırakıldığında çoğalır ve DNA’ya, hücresel zarlara ve enzimlere zarar verebilir. Daha sağlıklı kolesterol ve trigliserit seviyeleri ile korelasyon gösterir, ayrıca diyabet ve bağışıklık sistemi hastalıklarının insidansını da azaltır.

Kanseri önler

Araştırmalar yabanmersininde bulunan kanser önleyici maddelerin göğüs, kolon, akciğer ve prostat kanserlerinin önlenmesinde faydalı olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, yabanmersininin yavaş tümör progresyonuna yardımcı olmasıdır. Anti oksidan ve anti-inflamatuar besin maddelerinin eşsiz dizilimi ile yabanmersini, ortak kanser türlerinden bazılarının riskini düşürmeye yardımcı olmak için ideal bir konumda görünüyor.

Antioksidanlar, hücrenin yapılarına ve DNA’ya zarar verebilecek serbest radikallerle mücadele ederek sağlığın iyileştirilmesi için gereklidir. Yabanmersini ve yabanmersini türlerinde yüksek miktarda bulunan antioksidan flavonoidlerin, oksidatif stres sınırlama yetenekleri sayesinde yaşla ilişkili hastalıkların gelişmesine engel olma konusunda yeterli olduğuna işaret etmektedir.

Bu çok önemlidir çünkü ne yazık ki birçok kişi zayıf bir beslenme, zihinsel stres ve sağlıksız ortamın neden olduğu vücudun genelindeki enflamasyona bağlı olarak yüksek düzeylerde oksidatif stres yaşar.

Bağışıklık Sitemini İyileştirir

Bazı araştırmalara göre yabanmersini bağışıklık işlevinin birden çok yönünü geliştirebilir ve soğuk ve grip belirtilerinin sıklığını azaltabilir. Yabanmersininde bulunan, vücudun bağışıklık fonksiyonunun hastalık ve hastalıktan korunmasına yardımcı olan spesifik madde proantosiyanidinlerin (PAC’ler) yüksek seviyeleridir. Protonosiyanidin yaygın olarak meyvelerde bulunan daha büyük bir polifenol sınıfını belirtir. Bu güçlü polifenoller, bağışıklık sisteminin büyük bir çoğunluğunun bulunduğu bağırsak örtüsünü besler.

Yabanmersini zararlı yiyeceklerde ve vücuda giren virüslerde bulunan zararlı bakterilerin bağırsak astarında birikmesi ve büyümesi nedeniyle sağlıklı bağışıklık kazandıran bakterileri geliştirebilir ve hastalığa karşı güçlü bir savunma yaratabilir.

Ayrıca, yabanmersininde bulunan üç antioksidan besin maddesinin spesifik bir kombinasyonu -resveratrol, piceatannol ve pterostilbendir. Yabanmersinindeki fito besinler, yalnızca birbirleriyle kombinasyon halinde tüketildiğinde ve aynı zamanda manganez ve C vitamini gibi geleneksel antioksidan besinlerin yanında tüketildiğinde maksimum fayda sağlar.

Yabanmersini için bu işlem, antioksidan kombinasyonunu bozar, yabanmersininin sağlıklı yararları azalır. Bu nedenle yabanmersini, kendi bütün ve doğal biçimindeyken veya çok yüksek kaliteli bir öz çıkarırken en faydalı halindedir.

Sağlıklı sindirimde rol oynar

Yabanmersinlerinin temizlik, anti-ishal, anti-septik ve diüretik özelliklere sahip olduğuna inanılıyor. Vücudun toksinleri atmasına ve gelişmesine yardımcı olur, ayrıca su tutma ve şişkinlikten kurtulmaya neden olur. Sindirim sistemi bağırsaklarımızın ve midemizin  ötesine geçer – aslında ağız, dişeti ve kolonumuzun tamamından oluşur.

Son araştırmalar, yabanmersini faydalarının kombucha, kefir veya yoğurtta bulunan probiyotiklerin sağlıklı “bağırsak florası” yaratma biçimine benzer biçimde hareket ederek tüm sindirim sistemimizdeki bakteri dengesini optimize etmeye yardımcı olduğunu gösterdi.

Kalp Hastalıklarını yok eder

Yaban mersininin kardiyovasküler faydaları, antioksidanların ve anti-inflamatuar fito besinlerin  birleşik etkisinden kaynaklanmaktadır. Normal bir beslenmede insanlar günde bir bardak kadar tüketiyor,  kalp hastalığının gelişiminde önemli olan iki enzimin  tetiklenmesini önleyebileceğini gösteriyor. Yabanmersinlerinin, bu enzimlerin aktivasyonunu tümör nekroz faktörü alfa (TNF-alfa) olarak adlandırılan bir pro-inflamatuar molekülün bloke edici aktivitesi ile önlediği gösterilmiştir.

Yabanmerisinin antioksidan yararları, yüksek tansiyon ve sağlıksız kolesterol seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli kalp hastalığı belirteçleri ve olası risklerini  azaltmasıyla ilişkilendirildi. Yaban mersini, kalp krizi veya felç riskini azaltmaya yardımcı olan, kan damarlarının geniştiği, inflamasyonu azalttığı ve kan akışını artırdığı doğal bir yöntemdir.

Bazı insanlarda komplikasyonlara neden olabilecek kan basıncına veya kalp ilaçlarına kıyasla, yaban mersini herhangi bir riskli yan etkiden hemen hemen yoksundur.

Ayrıca, kan basıncını düşüren C vitamini için mükemmel bir kaynaktır ve günlük ihtiyacınızın % 18’ini sadece bir bardak bile içerebilir. Son araştırmalara göre yabanmersini tüketimi sistolik ve diyastolik kan basıncınızı 3 puan düşürerek daha sağlıklı bir kardiyovasküler sistemi geliştirir, kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilir.

Birçok yeni araştırma, sıvı veya kurutulmuş saflaştırılmış yabanmersini özütleriyle karşılaştırıldığında beslenme biçiminde tüketilen tüm yabanmersinlerinin bizim kardiyovasküler sistemimizi ve karaciğeri korumamızda daha iyi olduğunu göstermiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz