Yanık Dereceleri Ve Türleri Nelerdir?

yanık derecesi

İnsan vücudunu kaplayan derinin çeşitli sebeplerden dolayı herhangi bir kaynağa bağlı olarak şekil değiştirmesi veya yüzeyinin bozulmasına yanma sonucunda meydana gelen hadiselerdir. Her yanık vücudun dış yüzeyinde aynı etkiyi meydana getirecek şekilde yanma oluşturmadığı için her bir yanık olayından sonra vücudun almış olduğu hasara göre yanık derecelendirmesi yapılmaktadır. Bu yanık dereceleri 1, 2, 3. ve 4. derece yanmaların sonucunda oluşan yanıklar olarak ifade edilir.

1. Derece yanık türleri

yüzeysel yanıklar olarak da ifade edilen, deri yüzeyinde bozukluk meydana getirmeyen ama cilt yüzeyinde kızarıklık gibi belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan yanık türleridir. Bu tarz yanıklar genellikle ev ortamında çakmağın ısısından, ısıtıcılara dokunma, fırın ve yemek pişirilen ürünlere dokunulması sonucunda meydana gelen yanıklardır.

2. Derece yanık türleri

kısmı yanık olarak da ifade edilen, cilt yüzeyinde sıvı toplanması, şişme ve ağrı gibi belirtilerin ortaya çıkmasına sebep olan derecedir. Bu tarz yanıklar genellikle sıcak suyun deri üzerine dökülmesinden ve alevlere maruz kalınması durumunda ortaya çıkan yanık türüdür.

3. Derece yanık türleri

Cilt yüzeyinin aşırı ve derin bir şekilde yanması sonucunda meydana gelen yanıklardır. Bu tarz yanıklarda cilt yüzeyi yağ, kas ve sinir dokularına kadar yanma meydana gelir. Bu yanıkların oluşması ise uzun süren alevlere maruz kalınması ve kimyasal yanmalar da meydana gelen yanıklardır.

4. Derece yanık türleri

Derecelendirme noktasında yeni yeni literatüre giren bir tabirdir. Bu yanıklarda ise deri ve yapısı kemiklere kadar yanmalar sonucunda meydana gelen yanıklardır. Bu yanıklarda genellikle asit kuyularına düşme, uzun süren otomobil ve ev yangınlarında kurtarılamayan insanların maruz kaldığı yanık dereceleridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz