Yaprak Porselen Nedir? Nasıl Uygulanır?

porselen diş

Yaprak Porselen Nedir?

Laminate porselen adı verilen yaprak porselenlerin 15 yıl boyunca ağızda yüzde 87 oranında sağlam kaldığını belirten Anadolu Sağlık Merkezi’nden Diş Hekimi Alper Çıldır, “Bu oran doğal dişin ağızda 15 yıl boyunca sağlıklı bir şekilde kalma oranıyla hemen hemen aynı” diyor. Diş Hekimi Alper Çıldır, yaprak porselenlerle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Yaprak porselenler, dişlerin sadece ön yüzeylerine yapıştırılan, 0.3 – 0,5 mm. kalınlığında, çok ince porselen yaprakçıklardan oluşuyor. Genellikle dişler kesilmeden uygulanabildiği gibi, dişlerin üzerinden 0.3 mm. kadar bir pürüzlendirme yaparak da uygulanabiliyor. Doğal dişin boyunda ve dişlerin ağız içerisine bakan arka yüzeyinde hiçbir aşındırma işleminin yapılmasına gerek kalmıyor.”

Laminateler çok ince olmaları ve metal içermemeleri sayesinde, doğal dişlerde olduğu gibi ışığın geçirgenliğini sağlıyor. Bu sayede doğal diş gibi göründüklerinden, estetik açıdan da son derece başarılı sonuçlara ulaşıldığını söyleyen Diş Hekimi Alper Çıldır şöyle devam ediyor:

“Porselen yaprakçıklar istenilen renk, boy ve şekilde hazırlanabiliyor. Bu sayede dişlerin şekil ve renklerini kalıcı olarak değiştirmek mümkün olabiliyor. Bu özellikleri, kalıcı beyazlatma isteyen hastalarda çok büyük avantaj sağlıyor. Özellikle puro, sigara kulunımı nedeniyle sıklıkla diş temizliği yaptırmak zorunda kalan kişiler, daha cilalı ve leke tutmayan yüzeyler sağladığı için laminate porselenleri tercih ediyor. Çünkü bu porselenlerde ileriki zamanlarda yapılarından dolay› herhangi bir renk değişikliği olmuyor. Bu sayede sigara, çay ya da kahveyle sararmayacak bir yüzey elde edilmiş oluyor.”

Sonuçlar Üç Boyutlu Olarak Önceden Görülebiliyor

Diş Hekimi Alper Çıldır’ın verdiği bilgiye göre, laminate uygulaması öncesinde hastalardan alınan yüz ve ağız içi fotoğrafları üzerinde, dişlerde üç boyutlu olarak elde edilmesi beklenen sonuç gösteriliyor ve kişinin fiziki özelliklerine uygun bir tasarım yapılıyor.

Hastalardan alınan ölçülerle dişlerin modellerinin elde edildiğini ve bu modeller üzerine yaprak porselenlerin taklitleri yapılarak hastaya gösterildiğini söyleyen Diş Hekimi Çıldır, “Ayrıca hastadan işlem öncesinde alınan yüz ve ağız içi fotoğraflar bilgisayar ortamında düzenlenerek, planlanan gülüş dizaynı da görülebiliyor. Bu sayede hasta, dişlerinde hiçbir işlem yapılmadan önce, elde edilecek estetik sonucu üç boyutlu olarak görebiliyor. Beğenilen modeller ağıza uygulanarak, hasta protezi birkaç gün deniyor. Dişlerin yüzle uyumu kontrol ediliyor, gerekli aşındırma ve ilavelerle yüze uygun, ideal gülüş belirleniyor. Daha sonra hasta ile hekimin belirlediği formların fotoğrafları ve modelleri laboratuvara gönderiliyor. 4 – 5 gün gibi kısa bir süre içerisinde hastanın estetik görünümüne sahip olabileceği esas porselen yaprakçıklar hazırlanıyor” diyor.

İnce Olmasına Rağmen Çok Dayanıklı

Diş Hekimi Alper Çıldır, yaprak porselenin dişe bakterilerin yapışmasını engellediğini belirterek, işlemle ilgili en çok merak edilen konuların başında gelen dayanılıklılığı konusuna şöyle açıklık getiriyor:

“Yaprak porselenler, çok ince olmalarına rağmen, yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklı oluyor. Özel bir yöntemle yapıştırma işlemi gerçekleşiyor ve yapıştıktan sonra yaprak porseleni dişten ayırmak mümkün olmuyor. Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3 – 4 gün sürüyor. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudakların ve ağzın yeni görünümüne uyum sağlaması 3 – 4 haftayı bulabiliyor. Laminate uygulanmış dişlere ancak direkt ve sert bir darbe gelmesi durumunda zarar oluşabiliyor. Kullanılan materyalin çok ince olması, kullanımda doğal dişlere nazaran herhangi bir kısıtlama getirmiyor. Ancak yine de bazı unsurlara dikkat etmek gerekiyor.”

Yaprak Porselen Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmesi Gerekiyor?

Diş Hekimi Çıldır hastaların dikkat etmesi gereken noktalar konusunda şu bilgileri veriyor:

“Yaprak porselen uygulanan dişler, doğru yapılan bir ağız bakımıyla çok uzun yıllar dayanabiliyor. Bu dişlerin bakımı da, aynen doğal dişlerde olduğu gibi yapılıyor.
Her yemekten sonra dişleri fırçalamak, diş ipi kullanmak ve ağız bakımı için özel
olarak üretilmiş gargaralarla ağzı çalkalamak, bu tür porselenlerin bakımında rahatlıkla kullanılabiliyor. Ayrıca yaprak porselen yapımında kullanılan malzemelerin çok sağlam olmasına rağmen, hastaların yine de fındık, ceviz gibi sert ve kabuklu yiyecekleri yerken dişleriyle kırmamaya özen göstermesi gerekiyor.”

Kimlere Uygulanabiliyor?

 • Ön dişlerinde kırık olan kişilere,
 • Dişlerinin ön yüzeyleri sert fırçalama gibi nedenlerle aşınmış olanlar,
 • Dişlerinin renginden memnun olmayanlar,
 • Dişlerinde çapraşıklık olup, tel takmak istemeyenler,
 • Ön dişlerinde büyük dolgulara bağlı renk değişikliği olanlar,
 • Dişlerinin arasında boşluklar olanlar,
 • Gülme sırasında üst dişleri hiç gözükmeyecek kadar diş boyutları kısa olanlar,
 • Dişlerine zarar vermeden güzel bir gülüşe kavuşmak isteyen herkese uygulanabilir.
 • Küçük bir müdahale ile çok kısa sürede sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilebiliyor.
 • Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretiliyor.
 • Çay, kahve ve sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmiyor.
 • Dişleri küçültmeden uygulama olanağı sağlıyor.
 • Porselen yapıldığı anlaşılamayacak kadar doğal görünüm elde ediliyor.
 • Dişlerin dil tarafında hiçbir işlem yapılmadığından, hastalar yabancılık hissetmiyor, adaptasyon kolay sağlanıyor.
 • Aşınmalara karşı çok dirençli olduğundan, dişi koruyor ve çürük oluşumuna engel oluyor.

Uygulama Ne Kadar Sürüyor?

Yaprak porselenlerin dişe uygulanması aslında çok kısa sürüyor. Önemli olan nokta, kişiye uygun tasarım yapılmasından geçiyor. Hastanın beklentisini karşılamak, dişin ne kadar uzatılacağı, diş aralığının ne kadar kapatılacağı, dudağın kaldırıp kaldırılmayacağı ve yapılacak uygulamanın hastanın yüzüyle uyumu gibi ayrıntılara bakmak gerekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz