Yatak Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

yatak alırken nelere dikkat edilmeli

Doğru yatak seçimi yapabilmek için nelere dikkat etmek gerekir? Rahat uykunun en önemli destekçisi rahat bir yataktır. Bu nedenle yatak satın alırken birçok farklı etken göz önüne alınmalı ve dikkatli olunmalıdır. Bu etkenlerin başında yatağın genişliği, dokusu, malzemesi ve esnekliği yer almaktadır. Bu yazımda yatak almadan önce bilmeniz gerekenleri paylaşacağım.

Yatağın Boyutları Nasıl Olmalı?

Bedeninize göre küçük bir yatakta uyumak uyku kalitesinin düşmesine neden olan en önemli unsurdur. Bedenin yatak üzerinde rahat edebilmesi için hem boy hem de en olarak doğru ebatlarda bir yatağın tercih edilmesi gerekmektedir. Bahsedilen bu uygun ebatlar, boyda en az 20 santimetre uzun ve ende en 95 santimetre geniş olacak şekilde belirlenmektedir.

Özellikle boyu kısa yataklar da omuriliğin duruş şekli bozulduğu için, omurga da kalıcı sorunlar oluşabilir. Eni dar yataklarda ise rahat hareket edemediğiniz için, kendinizi güvende hissedemezsiniz ve uykunuz daha sık bölünür. Yatak alırken dikkat edeceğiniz en önemli unsur mutlaka yatağın boyutu olmalıdır.

Doğru Bir Yatağın Dokusu Nasıl Olmalı?

Yatak alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur yatağın yapıldığı malzemedir. Yatağın dokusunun iyi seçilmesi ise uyku esnasında gerçekleşen hareketlerin kolaylaşması ve cildin hava alması gibi nedenlerden dolayı önem taşır. Özellikle naylon ve plastik alaşımlı dokular ile kaplanan yataklarda vücut nefes alamaz ve uyku sırasında fazlaca terleme görülebilir.

Bu da uyku kalitesini düşürdüğü gibi cilt sağlığına da sakıncalı etkiler yapar. Bunun dışında bu tür kumaşlar ile kaplanan yataklarda bakteri üretimi daha fazla olacağından hastalık riski artmaktadır.

Doğru yatak için seçilecek dokular pamuklu kumaşlardan oluşmalıdır. Özellikle sıkı bir dokuma, yatağın kalitesini arttırarak uyku kalitesini de yükseltmektedir.

Yatağın Yumuşaklığı Nasıl Olmalı?

Geçmişten kalma birçok inanışın aksine sert yataklar diğerlerine kıyas ile daha rahat değildir. Çok yumuşak ve bedeni, eklemleri ve kasları desteklemeyen bir yatak gibi çok sert ve vücuda göre şekillenemeyen bir yatak da uyku ve beden sağlığı için tehlike oluşturur. Doğru yatağın en önemli özelliği omurganıza göre şekillenerek vücudun bütün ağırlığını dengeli bir biçimde desteklemesidir.

Bunun yanı sıra yatağın eğimli olmaması ve bütün alanlarında eşit bir yumuşaklık dağılımı olması da rahat uykunun kapılarını aralamaktadır. Vücut şekli ve tercihlere göre belirlenebilen yatakların sertliği ve yumuşaklığı da yine vücudun ihtiyacına göre belirlenmelidir.

Doğru Bir Yatağın Diğer Özellikleri Nelerdir?

Yatağın boyu, esnekliği ve dokusunun yanı sıra yapıldığı malzemenin kalitesi de önemlidir. Sünger, elyaf gibi yapı malzemelerinden yapılabilen yatakların yay sistemlerinin düzgünlüğüne dikkat edilmeli ve yatak yüzeyinde bedeni rahatsız edecek herhangi bir unsurun bulunmamasına özen gösterilmelidir. Ayrıca yatağın sık sık havalandırılarak temiz tutulması da uyku için önemli etkenler arasında yer almaktadır.

Yatak alırken nelere dikkat edilmeli sorusuna verilecek en güzel cevap ortopedik, bütçenize uygun ve üzerine yattığınızda sizi mutlu hissettirecek bir yatak olmasıdır. Unutmayın mutlu bir güne uyanmak için güzel bir uyku çekmiş olmak gerekir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz