Yedinci Gün Roman Özeti – Orhan Hançerlioğlu

yedinci gün romanı

1916 İstanbul doğumlu Orhan Hançerlioğlu, İstanbul Üniversitesi hukuk mezunudur. İlk olarak 1936 yılında bir şiir kitabı çıkartan Hançerlioğlu, 1951 ve 1962 yılları arasında hikaye ve roman kaleme almış; 1963 yılında itibaren araştırma ve inceleme kitapları yazmıştır. Yazar, düşünür ve aydın kimliği ile tanınan Orhan Hançerlioğlu, 1991 senesinde İstanbul’ da vefat etmiştir.

Yedinci Gün romanı, Orhan Hançerlioğlu’ nun deneysel çalışmaları arasında sayılabilecek bir eseridir. Roman, kentlerin insana sunduğu monoton yaşam tarzlarına da eleştirel bir pencereden bakmaktadır.

Yedinci Gün Roman Özeti

Roman kahramanı Ömer, bir bankada kariyer yapmış ve genel müdürlüğe kadar yükselmiş bir karakterdir. 24 yıldır aynı bankada çalışmaktadır ve hayatını sil baştan değiştirecek olayların yaşandığı dönemde  48 yaşındadır.  İki çocukları ve karısı ile birlikte sakin bir hayat yaşamaktadır. Karısı Rezzan ve küçük oğlu Işık ile ergenlik dönemindeki kızı Sevgi, romanda silik karakterlerdir. Ömer’ in çevresinde olanca monotonluğu ile kendi hallerinde yaşayan bir aile tasvir edilir.

Ömer, gençlik yıllarını İstanbul’ da geçirmiş, o dönemde Gönül’ e sevdalanmıştır. Askerden sonra  Gönülle evlenmek üzere ayrıldığı İstanbul’ a bir daha geri dönmemiş, bir albay kızı olan Rezzanla evlenip, nüfuslu kayınpederinin yardımı ile Ankara’ da iyi bir memurluk kapmıştır.

Kent yaşamı Ömer’ i  boğmaya başlamıştır. Hayat tekdüzedir ve artık onu sıkmaktadır. Böyle bir gerilim onu strese sokar. Biraz da bu gerilimin etkisi ile birgün sinirlerine hakim olamayacak, hayatının seyrini değiştirecek bir olaya sebebiyet verir.  Çalıştığı bankada kendisini denetleyen müsteşarın tavırları karşısında cinnet geçirerek, müsteşarı dövmesi ile birlikte hayatında yeni bir sayfa açılır.

Korkarak, paniğe kapılan Ömer, kaçmaya karar verir. Yerleştiği odada bir bunalım anında intihar etmeyi aklına koyar. Ancak bir yandan da çatışmalar yaşamaktadır. Ölümle yaşam arasındaki ince çizgiyi sorgulamaya başlar. Bu sırada bir gazetede kendisi hakkında verilen kayıp ilanı dikkatini çeker.

Bir plan yapar; bankadaki tüm parasını çekerek, gönlünce harcayıp sonunda yanında taşıdığı silahla canına kıyacaktır. Ancak bankada gençlik aşkı Gönül ile karşılaşması olayların heyecanını arttırır. Ömer, Gönül ile olan anılarını hatırlar, ona gençliğinde duyduğu derin sevgi ansızın canlanır ve Gönül’ e bir haber ulaştırır.

Gönül, Ömer’ in hayatına yeniden girmiştir ve Ömer ailesini, çocuğunu unutup yeni bir hayata başlar. Mutluluğu bulduğunu sanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz