Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık

Yeni doğan bebeklerin uzun bir süre beslenmesi ve bakım oldukça önemlidir. Aşırı hassas ebeveynler için bu durum daha panik bir hale girer. Henüz birçok organı gelişmeye devam eden bir bebeğin vücudunun bazı tepkiler vermesi oldukça normaldir. Hıçkırık, insanların sindirim ve hava yutma olaylarına bağlı vücutlarının ortaya attığı bir reflekstir. Diyaframa bağlı çalışır ve bir süre sonra geçer.

Kimi zaman bu süreler uzayabilir. Yeni doğan bebeklerde hıçkırık birçok bebeğin yaşadığı anne ve babaların canını sıkan bir sorundur. Fakat normal kabul edilmesi gereken ve rahatsızlık olmayan bu durum tamamen geçicidir. Anne ve babalar bu konuda boşuna stres yaşayarak bebekte bir sorun olmadığına emin olmak isterler. Hıçkırık tutan bir bebek için olumsuz değil olumlu gelişim söz konusudur. Mide ve daha birçok organın büyüdüğüne işaret eden hıçkırıklar bebekte akciğerlerinde çalışmasına yardımcı olur.

Genel olarak yeni doğan bebeklerde hıçkırık beslenme sonrası ortaya çıkar. Sindirim başlarken diyafram kendini sinirlerle uyarır ve sonucunda bebek hıçkırmaya başlar. Bebeklerin doğduktan sonra tüm organlarının büyümesi ve gelişiminin hızla devam ettiği unutulmamalıdır. Bu büyümeye bağlı daha birçok sorunla karşılaşmak oldukça normaldir. Aynı zamanda uzun süre burundan nefes alma yeteneği olmayan bebeklerin bu yeteneği kazanana kadar çok sayıda hava yuttukları da bu tür problemlere yol açar.

Yeni Doğan Bebeklerde Hıçkırık Nasıl Geçer?

Yeni doğan bir bebeği sindirimden hemen sonra hıçkırık tutarsa bebeğin hafifçe sırtı sıvazlanmalı ve sabırla hıçkırığın geçmesi beklenmelidir. Bu yöntem bir süre sonra mutlaka işe yarar. Bunun dışında anne sütü alan bir bebeği hıçkırık tuttuğu zaman ilk denenmesi gereken yöntem emzirmek olmalıdır. Emzirme bebeğin hıçkırığının gitmesine yardımcı olur. Biraz uzun süreli emzirme sonrası hıçkırık tamamen geçecektir.

Bilinen en iyi yöntem ise limon suyudur. Fakat bu doktorlar tarafından pek önerilmez. Limon yeni doğan bir bebek için pek faydalı bir besin değildir. Bu yüzden denemeyi tercih etmemek veya en son çözüm olarak kullanmak gerekir. Kullanılması tavsiye edilmeyen limonu bebeğin sadece bir damla alması hıçkırığı tamamen yok eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz