Yeni Doğan Bebekleri Bekleyen Tehlikeler Nelerdir?

Bebeğiniz gelmek üzere. Birçok hazırlığınızı yapmış olabilirsiniz, ancak bu arada onu nasıl koruyacağınız konusunda tedirginlik yaşamanız da doğal. Bebeğiniz geldikten sonra onu bekleyebilecek gizlenmiş tehlikelere karşı şimdiden önleminizi alabilirsiniz.

Uyku ortamı

Birçok anne adayının ortak yanılgı noktalarından biri, çocuğuna nevresim alırken yastığını da kullanacağını varsayar. Oysa ki, yeni doğan bebeklerin yastık kullanması gerek nefes alıp vermeleri gerekse vücut gelişimleri açısından zararlıdır. Bu nedenle yataktan yastık başta olmak üzere uyku arkadaşı olabilecek yumuşak her türlü oyuncağı kaldırın. Uyku arkadaşları bebeğiniz ancak kendi kendine yatağın içinde hareket etmeye başlayınca uykuya dahil edilebilir.

Alt değiştirme tablası

Birçok bebek mobilyası satan mobilyacı, alt değiştirme tablalarını şifoniyere takılacak şekilde sunuyor. Bu tablalar hayatınızı kurtaracak ve çok kullanacaksınız. Ancak bunlar hareketli ahşap parçalar olduğu için bebeğiniz üzerindeyken çok dikkatli olmanız gerekir, çünkü sağa ve sola kayabilirler. Şifoniyeri koyduğunuz yerin sağında ve solunda çok boşluk olmamasına dikkat etmenizde yarar var.

Bebek mobilyasının konumuna dikkat

Bebeğinizin beşiğini, yatağını ya da alt değiştirme tablasını mümkün olduğunca pencerelerden uzak tutun. Böylece onu hem tehlikeli olabilecek kırılma ya da düşüşlerden korumuş hem de rüzgar ve hava değişim dönemlerinde pencereden gelecek soğuğa karşı önlem almış olursunuz.

Ağır ve kırılabilir objeler

Bu tür objelerin hiçbirini bebeğinizin odasına sokmayın. Onun üzerine düşebilecek, ya da çarpıldığında kırılıp onun yaşam alanına dağılabilecek hiçbir obje yatak odasında bulunmasın. Resim çerçeveleri, seramik biblolar, ağır oyuncaklar… Hepsini şimdilik unutun…

Ateşe dikkat

Evin eve özellikle bebek odasının dumana karşı duyarlılığını artırmak için duman dedektörü kullanmak faydalı olabilir. Özellikle doğalgaz sızıntılarını da kontrol eden dedektörleri tercih etmenizde yarar var.

Banyo zamanı

Bebeğinizi bir leğen ya da portatif banyo küvetinde yıkıyor olacaksınız. Ancak dikkat etmeniz gereken bir numaralı konu, onu bir saniye bile yalnız bırakmamanız ve kol uzaklığından fazla asla kendisinden uzaklaşmamanız gerektiği. Çalan telefon ya da kapıda bekleyen kişi kimse sizi bekleyebilir. Bu arada bebeğinizi neyin içinde yıkayacağınızı şimdiden ayarlamanızda, hatta oyuncak bebekler ile küçük alıştırmalar yapmanızda yarar var.

Duvara monte edilmemiş yüksek mobilyalara dikkat

İyi yerleştirilmiş ve sabitlenmiş gardrop dışında yüksek yerlere iliştirilen mobilya ya da cihazları bebeğinizin odasından sökün. Özellikle bazı evlerde tercih edilen duvara monte televizyonlar tecrübelerle sabit olduğu üzere bebekler için tehlike yaratabilir. Zaten bebeğinizin odasında televizyon barındırmanın ona hiçbir faydası yoktur.

Kendinize de dikkat edin

Bebeğiniz kucağınızdayken yaşanabilecek sıkıntıları minimuma indirmek zorundasınız. Çünkü kucağınızdaki bebekle düşmek, başınıza gelmesini en son isteyeceğiniz şeydir. Bu nedenle öncelikle bol bol gece lambası edinin, takılabileceğiniz her şeyi ortadan kaldırın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz