Yenidoğan Bebeğin Özellikleri Nelerdir?

Normal yenidoğan nasıl olur?

Ortalama gebelik süresi 40 haftadır. Bu süre geçtikten sonra doğan bir bebek 2,8 kg ağırlığındadır (Ortalama). Herhangi bir yeni doğmuş bir bebeğin ağırlığı 2,5 kilogramdan düşükse bu, erken doğan bebek olarak adlandırılır. Bu düşük doğum ağırlıklı bebeklerin ise birtakım özel bakıma ihtiyacı vardır.

Bunun ardından normal bir yenidoğan bebeğin özellikleri şunlardır;

Ağırlığı: 2,5 – 3,5 kg.
Uzunluk: 50 cm.
Baş çevresi: 35 cm.
Kalp hızı dakikada: 120 – 140 kez.
Solunum sayısı dakikada: 30 – 40 kez.

Normal bir bebekte, doğumdan sonrakısa bir süreekstremitelerde (kol ve bacaklar)hafif mavimsiolabilir, ancak birkaç saat içinde normale dönerek pembe renk olur.

İdrar, doğum sırasında veya doğumdan hemen sonra geçişi olur, ama büyük çoğunluğu 24 saat içinde meydana gelir. Bebek geçenilkdışkı, mekonyumolarakbilinir , siyah renkli gibi ve  yapışkandır. Mekonyum ilk gün içinde geçer ve dışkının altın kahverengi gibi bir renge dönüşmesi 2-3 gün içinde meydana gelir.

Yeni doğan bir bebek normalde doğumdan 3-4 saat sonra beslenmeye hazırdır. Bu çerçevede eğer mümkünse anne sütü ile beslenme mutlaka yapılmalıdır. Annenin göğsünden gelen ilk süt ziyan edilmemeli, bebek için gerekli olan vitamini mineral, karbonhidrat, protein ve yağ bakımından zengin olduğu için bebeğin bu sütü alması sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz