Göbek Kordonu Düşmemiş Bebeklerde Temizlik

Bebeklerin göbek kordonu doğumundan sonra yaklaşık olarak on gün sonra düşer. Bu süre zarfında bebek kesinlikle banyo yaptırılmamalıdır. Kordonun düşmesi beklenene kadar banyo yerine geçici yöntemler kullanılmalıdır.

Bu yöntemler;

Bebeğin nemli bir bezle silinerek temizliğinin sağlanması ve dökülmüş derilerin bez ile temizlenmesidir. Bebeklerin kakası ve çişi bacak kıvrımlarına ve kasıklarına çok fazla bulaşabildiği için buraları temizlerken çok dikkat edilmelidir.

Burada kalacak çiş veya kaka bebeğin hem rahatını bozacak hem de bakteri üremesine neden olacaktır. Göbek kordonu düştükten sonra ise eczanelerde kolaylıkla bulunan mikrop öldürücü tozlar eğer yara tamamen kapandıysa üzerine ekilmeli, eğer tam olarak kapanmamışsa da bu mikroplar bir gazlı bezle temizlenmelidir. Çok dikkat edilmesi gereken bu bölge kabuk oluşana kadar özenle korunmalı ve özel bantlarla kapatılmalıdır.

Bebeğin henüz banyo yapmadığı dönemde yüz temizliği de önemlidir. Bunun için sadece yüz yıkamaya ayrılmış bir kabın içerisine ilk olarak kaynatılarak bir miktar su konur ve ılıştırıldıktan sonra bu suya yumuşak bir bez batırılarak yüz temizliği gerçekleştirilir. Burada dikkat edilmesi nokta ise süngerlerin mikropları arındırma özelliği olmadığından dolayı kullanılmaması gerektiğidir.

Yetişkinlerinde kullandığı kulak çubuklarıyla bebeklerin kulakları ve kepçe bölümünde biriken kirler dikkatlice temizlenebilir. Fakat kulak temizliği gerçekleştirilirken çubukların kulak içerisine fazla sert ve derine sokulmaması gerekmektedir. Anne bu işlemi yapmaktan çekiniyorsa da bir selpağın kenarını ıslatıp onun yardımıyla kulak temizliğini gerçekleştirebilir.

Bebeğin göz bölgesi etrafında çapaklanma ve kızarıklık bulunuyorsa %2.5 değerinde su katılmış asit borikli suyla göz temizliği yapılabilir. Bu karışımı uygulamak için eczaneden veya doktorunuzdan detaylı bilgi isteyebilirsiniz. Fakat göz kenarında sarı tonlarında bir salgı oluştuğu zaman bu genelde iltihap oluştuğunun göstergesidir ve kesinlikle en kısa zamanda doktora gidilmesi gerekir.

Yeni doğan ve henüz göbek kordonu düşmemiş olan bebeklerde çoğunlukla göz yangılanması meydana gelebilir. Bu yangılanmalarda yine hemen telaşa kapılmamalı, asit borik karışımlı suyla temizlik yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz