Yenidünya (Malta Eriği) Faydaları Nelerdir?

Diyabeti önleme, kolesterolü düşürme, kanser riskini azaltma, kemik mineral yoğunluğunu koruma, gastrointestinal sağlığı iyileştirme, göz sağlığını geliştirme, bağışıklık sistemini güçlendirme, solunum sistemini yatıştırma, kan dolaşımını artırma gibi bir dizi sağlık yararına sahiptir. Üstü parlak turuncu meyvelerle dolu olan küçük bir yaprak dökmeyen ağaçlarda yetişir. Bilimsel olarak Eriobotrya japonica olarak adlandırılan meyve Malta eriği olarak da bilinir.

Kayısıya benzeyen ve yeşil erikten biraz daha büyük olan meyveler, bazen sarı veya turuncu bir renge sahip olabilir. Meyvenin etli kısmı, içerisinde kahverengi tohumlar barındıran sarı veya turuncu renktedir. Yenidünya meyvesinin tadı, mango ve şeftali arasındaki bir tat ile ifade edilmektedir. Taze veya kuru halde tüketilebilir. Parlak renkli ve lekesiz olanlar, ekşi ve asidiktir, daha koyu renkli ve üzerinde lekeler olanlar daha suludur ve tatlıdır.

Asya kıtasında yetiştirilen ilk meyvelerden biri olarak Çin’e özgüdür ancak Japonya’da bin yıl öncesine göre daha sık bulunmaktadır. Doğu Asya’da 800’den fazla çeşidi olduğu söyleniyor. Bugün dünyanın birçok yerinde yetiştirilmektedir.

Besin Değerleri: Yenidünya meyvesi ve yapraklarında; pektin (lif), A vitamini, C vitamini ve tiamin, riboflavin, niasin, piridoksin, folat ve folik asit gibi B kompleks vitaminleri bulunur. Ayrıca demir, kalsiyum, manganez, potasyum, fosfor, çinko, bakır ve selenyum gibi mükemmel bir mineral kaynağıdır. Düşük kolesterol ve kalori içermesinin yanı sıra omega-3 ve omega-6 yağ asitleri gibi tekli doymamış yağlar içerir.

Kan Basıncını Düşürür

Besleyiciliği yüksek olan meyvenin en yararlı besin maddelerinden biri, kardiyovasküler sistem için vazodilatör görevi gören potasyumdur. Potasyum, kan damarları ve arterleri üzerindeki baskı ve basıncı azaltarak, kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını koruyabilir. Potasyum, beynin kılcal damarlarındaki kan akışının artmasına bağlı olarak, bilişi geliştiren bir beyin güçlendiricisi olarak kabul edilir.

Diyabeti Önler

Düzenli olarak yenidünya tüketenlerde kan şekerinin önemli ölçüde azaldığı gösterilmiştir. Bu sebeple, sıklıkla şeker hastalığının önlenmesi veya tedavi edilmesi için önerilir ve kullanılır. Yenidünyanın içinde bulunan benzersiz organik bileşikler, diyabete karşı korumaya yardımcı olmakla birlikte, insülin ve glukoz seviyelerini düzenleyebilir. Ayrıca, diyabet hastası olanlar için, kan şekerinde sivri yükselmelerden ve dalgalanmalardan kaçınmak çok önemlidir, bu duruma da yardımcı olabilir.

Kanser Riskini Düşürür

İçerisinde bulunan laktoil ve korosolik asit gibi antioksidanlar vücuttaki serbest radikalleri nötralize eder ve bu da sağlıklı hücrelerin mutasyona uğrayarak kansere dönüşmesi önler ve kronik hastalıkların azalmasına yardım edebilir. Malta eriğinin özellikle akciğer ve ağız kanseri riskinde azalmaya yardım ettiği bilinmektedir.

Solunum Sistemini Rahatlatır

Balgam söktürücü maddeler soğuk algınlığı ve diğer solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde önemlidir. Bu meyvenin kendisi veya çayı, öksürüğe neden olabilen balgam için  söktürücü olarak kullanılır. Balgam içinde bakterilerin yaşayabildiğini ve büyüdüğünü düşündüğümüzde, diğer semptomları da şiddetlendirdiği sonucuna varabiliriz, bu nedenle bu toksik maddeleri solunum sisteminizden uzaklaştırarak daha rahat ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olabilir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Malta eriği, cildin patojenlere karşı ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmesine yardımcı olan ve aynı zamanda kronik hastalığı önlemek için bir antioksidan olarak çalışan bir C vitamini kaynağıdır. Ayrıca, vücutta dokuların büyümesini ve tamir edilmesini sağlayan kolajen üretimi için de C vitamini gereklidir. Yenidünya yaprağı ayrıca antiviral ajanlar olarak hareket eden megastigmane glikozitler ve polifenolik bileşikler gibi antijenler içeren asitler üretir. Triterpen bileşikleri, soğuk algınlığına neden olan rinovirüsün yok edilmesine yardımcı olur.

Sindirimi İyileştirir ve Kilo Vermeye Yardım Eder

Pektin, yenidünya meyvesinde bulunan özel bir tür diyet lifidir ve bu tür, genellikle sindirim yardımcısı olarak övgü toplamaktadır. Diyet lifi dışkıyı toplayabilir ve bağırsak hareketlerinin düzenliliğine yardımcı olan peristaltik hareketi uyarır. Eğer kabızlık, ishal, kramp, şişkinlik veya diğer mide rahatsızlıklarından şikayetçiyseniz, diyet lifi iltihaplanmayı azaltabilir ve bağırsaklarınızın sağlığını iyileştirebilir. Daha fazla lif yemek, sizi daha uzun süre tok tutabilir, böylece aşırı yemek yememiş olursunuz ve bu durum, kilo vermenize yardım eder.

Beyin Sağlığını Korur

Nörolojik dejenerasyon ve hafıza kaybının başlıca nedenlerinden biri olan serbest radikallere bağlı oksidatif stresiyle mücadelede yer alan güçlü antioksidanlar içerir.

Kolesterol Seviyesini Kontrol Eder

Kesin mekanizma tam olarak anlaşılmamasına rağmen, araştırmalar düzenli olarak yenidünya tüketen kişilerde alt kolesterol düzeylerinin dengelendiğini gözlemlemiştir. Kolesterol düzeylerini dengelemesi bu meyve açısından çok önemlidir ve heyecan vericidir, ama aynı zamanda büyük araştırmalarla kanıtlanmamıştır ve daha fazlasını öğrenmek için çalışmalar devam etmektedir.

Kemikleri Güçlendirir

Kemik mineral yoğunluğunu kaybetmek, birçok insan için, özellikle de menopoz sonrası ve yaşlanan kadınlarda önemli bir sorundur. Neyse ki, Malta eriğinin içerisindeki vitaminler, besinler ve hormon üreten kimyasal bileşenlerin zengin karışımından dolayı vücudun çeşitli bölgelerinde kemik yoğunluğu azalmasını önlediği kanıtlanmıştır.

Kan Dolaşımını Düzenler

Bir kişinin diyetinde yüksek demir içeren besinler tüketmesi; anemi ve acımasız semptomlarından kaçınmak için son derece önemlidir. Yenidünyada yüksek oranda demir bulunur ve bu, kırmızı kan hücreleriniz için bomba bir haber olabilir. Demir, kırmızı kan hücrelerini ve gerekli oksijeni vücut boyunca taşıyan ve böylece kan dolaşımını arttıran hemoglobinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Bu durum, iyileşmeyi hızlandırabilir, enerjiyi artırabilir ve tüm organ sistemlerinizin tam kapasitede çalışmasını sağlayabilir.

Hafif Sakinleştirici Etkisi Bulunmaktadır

Hafif bir yatıştırıcı etkiye sahiptir ve bulantıdan kurtulmak için tüketilebilir. Meyve, balgamı ortadan kaldırarak ve öksürmeyi kolaylaştırarak solunum fonksiyonlarını iyileştirir. Ayrıca bulantıyla ilgili duyulan rahatsızlık hissini de azaltır.

Mükemmel Bir A Vitamini Kaynağıdır

Yenidünya, mükemmel bir A vitamini kaynağıdır. A vitamini, cildin mukoza zarlarının bütünlüğünü korur. Vitamin A bakımından zengin gıdaların tüketilmesi akciğer kanserini önler. Ayrıca diş sağlığı için de çok önemlidir.

Dikkat: Yenidünya meyvesinin tohumları zehirli maddeler içerir ve tüketildiğinde yaşamı tehdit edebilir. Ilımlı olarak tüketin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz