Yeşil Çayın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Sağlıklı beslenme, kilo verme, ideal kiloya ulaşma, ödem atma gibi konulardan söz açılınca konu birden yeşil çaya geliyor. İnternet sitelerinde, gazetelerde beslenme uzmanları yeşil çay tüketiminin öneminden bahsediyor. Aslına bakarsak, bizim her gün tükettiğimiz çay da, bu çok popüler olan yeşil çay da aynı bitki olan “Camellia sinensis”in yapraklarından üretiliyor. Yeşil çayı, diğer çaydan farklı yapansa bu yaprakların işlenme şeklidir.

Çay bitkisinin yaprakları, işlem esnasında normal çaydan farklı olarak daha az oksitlenme yaşıyor, dolayısıyla da içinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar zarar görmeden korunmuş oluyor. İşte bu besleyici, faydalı özellikler bakımından zengin olan yeşil çay başta Çin olmak üzere, tüm Asya ülkelerinde 4000 yıldır sıklıkla tüketiliyor, son 20- 30 yıldır da tüm dünyada yaygın olarak içiliyor.

Yeşil Çay Neden Faydalıdır?

Yeşil çayı faydalı yapanlar; içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, bir antioksidan türü olan polifenollerdir. Zira uzmanların çoğu yeşil çayda bulunan polifenollerin antioksidan etkisinin C vitamininden bile fazla olduğunu tespit etmişlerdir. İşte bu yeşil çaya hafif acımtırak tadı da polifenoller veriyor. Bununla birlikte yeşil çay içenlerde konsantrasyonu arttıran ve onlara enerji veren maddeler ise; kafein, teobromin ve teofilin gibi alkaloidlerdir.  Yeşil çayda bulunan bir tür amino asit bileşeni olan L-theanine ise, yatıştırıcı, kişiyi sakinleştirici etki gösteriyor.

Baş Ağrısı İçin Faydalıdır

Yeşil çay, antik çağlarda daha çok; baş ağrısını dindirmek, sinir sistemini desteklemek, sinirleri yatıştırmak amaçlı tüketilmiştir. Günümüzde de hala biraz gergin anlarda, depresif durumlarda bir fincan yeşil çay içmek sakinleşmeye fayda sağlayabiliyor.

Kanseri Önler

Geçmişten günümüze yapılan bilimsel çalışmalar yeşil çay tüketiminin, kanserden koruduğuna, kanseri önlediğine işaret ediyor. Zira yeşil çayın içinde bulunan antioksidanlar kanserli hücre oluşumunu engelleyebiliyor, hücrelerde bulunan kanserli öğelerin de gelişimini durdurabiliyor.

Damar Tıkanıklığını Önler

Yeşil çay tüketimi damar tıkanıklığını önler. Damar tıkanıklığı ve yeşil çay tüketimi arasındaki ilişkiyi araştırmak üzere yapılan çalışmalarda, düzenli olarak yeşil çay içmenin damar tıkanıklığı riskini azalttığı tespit edildi. Bu bağlamda yeşil çayın özellikle de koroner arter hastalığına yakalanma oranını önemli ölçüde düşürdüğü belirlenmiştir. Bilimsel araştırmalardan elde edilen sonuca göre, günde 3 bardak yeşil çay tüketerek; kalp krizi riskini % 11 oranında düşürmek mümkün olmaktadır.

Sağlıksız beslenme ve yaşam koşullarının yol açtığı yüksek kolesterol, kalp ve damar sağlığını olumsuz etkileyip, ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Yeşil çayın kötü kolesterolü düşürücü etkisi tüm vücut sağlığını olumlu etkilemekte. Bu kapsamda yapılan araştırmalar, düzenli olarak yeşil çay içmenin kötü kolesterolü düşürdüğünü ve iyi kolesterol olan “HDL kolesterolü” yükselttiğini gösteriyor. Yeşil çay bu olumlu etkisini içinde bulunan “polifenoller”le sağlamakta. Zira polifenoller, bağırsakların kolesterolü emmesini önlüyor ve bu sayede vücut kötü kolesterolü dışarı atabiliyor.

İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde kalp ve damar sağlığını korur. Kan basıncını normal düzeyde tutar.

Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun viral, enfeksiyonel, mikrobik hastalıklara karşı kendini savunabilmesini sağlar. Düzenli olarak yeşil çay tüketimi, özellikle mevsimsel değişikliklerden kaynaklı solunum sistemi hastalıklarını önler.

Tıpkı kolesterol gibi kanda dolaşan yağlardan birisi olan trigliseridin de yükselmesi damarlarda plak oluşturup damar tıkanıklığına sebep olur. Bu konuda yapılan araştırmalar yeşil çayın içeriğinde doğal olarak bulunan “kateşinlerin” trigliseridin yükselmesini önlediğini göstermekte. Genellikle yemeklerden sonra hızla yükselen trigliserid, yeşil çay tüketimi sayesinde çok daha yavaş artmaktadır. Bu bakımdan uzmanlar, yemeklerden sonra trigliserid seviyesinin hızla yükselmemesi için yeşil çay içilmesini öneriyorlar.

Kan Şekerini Dengede Tutar

Kan şekerinin dengede tutulamaması, fazla yükselmesi sebebiyle oluşan diyabet, pek çok ciddi rahatsızlığa yol açmakta. İşte bu kan şekeri seviyesini dengede tutabilmek için de düzenli olarak her gün 1 fincan yeşil çay tüketilmesi öneriliyor. Fakat diyabet tedavisi için ilaç kullanan kişilerin yeşil çay tüketiminden önce doktora danışmalarında fayda var. Zira ilaçlarla birlikte alınan yeşil çayın nasıl bir etki gösterebileceğine dair yeterli veri bulunmamaktadır.

Yeşil çay bağırsak sağlığını destekliyor. Bağırsaklarda iltihaplanma sonucu ortaya çıkan ülserarif kolit ve Crohn gibi hastalıkların şiddetinin azaltılmasında yeşil çayın olumlu etkisi olduğu bilinmekte.

Yeşil çay cilt yaşlanmasını önleyebilmekte. Yeşil çayın içeriğinde bulunan antioksidanlar, vitamin ve mineraller; cilt hücrelerinin hasar görmesini önlemekte ve hücre yenilenmesini hızlandırmaktadır. Bu bakımdan düzenli olarak yeşil çay tüketilmesi durumunda cilt doğal canlılığını ve diriliğini koruyabilmektedir.

Yeşil çayın kafa derisini beslediği ve nemlendirdiği bilinmektedir. Saçların içten beslenmesi için düzenli olarak yeşil çay tüketilmesi, dıştan korunması için de saçların yeşil çay ile durulanması öneriliyor. Bu sayede özellikle saç kuruluğundan kaynaklı kepeklenmeler ve saç dökülmelerinin önleneceği düşünülüyor.

Yeşil Çayın Kanseri Önleyici Etkisi

Yeşil çay tüketimi ve kanser riskinin azalması arasındaki ilişkiye özel bir paragraf açmakta fayda var. Zira düzenli olarak yeşil çay tüketiminin vücutta kanserli hücre oluşumunu önlediğine dair pek çok araştırma sonucu bulunmakta. Bu bağlamda özellikle yeşil çayın düzenli ve sık olarak tüketildiği Japonya, Çin gibi ülkelerde kanser oranının, yeşil çayın daha az tüketildiği ülkelere oranla daha az olması da önemli bir veridir.

Araştırmalara göre; yeşil çayda bulunan “polifenoller” kanserli hücrelerin onarılmasına, temizlenmesine ve çoğalmalarının durdurulmasına yardım ediyor. Hatta meme, mide, cilt ve yumurtalık kanserlerinin önlenmesinde ve tedavisinde çok önemli olumlu etkiler gösterdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Meme Kanseri İçin Yeşil Çay

Yeşil çay tüketimi ile meme kanseri arasındaki ilişki pek çok araştırmaya konu olmuştur. Meme kanserinin çeşitli aşamalarında olan meme kanserli 472 kadının katılımıyla bir araştırma yapılmıştır. Bu bağlamda düzenli olarak yeşil çay içen meme kanserli kadınlarda kanserli hücrelerin diğer kadınlara oranla daha az yayıldığı ortaya çıkarılmıştır. Aynı çalışma, daha önceden kanser tedavisi görmüş ve düzenli olarak da yeşil çay tüketen kadınlarda kanserin yeniden görülme oranının, hiç yeşil çay içmeyen kadınlara göre daha az olduğu göstermiştir.

Aynı bağlamda yapılan daha büyük çaplı bir araştırmaya göre ise; günde 3 fincan yeşil çay içen kadınların meme kanserine yakalanma riskinin, içmeyenlere oranla % 37 daha azdır. Hal böyleyken meme kanserine yakalanmak istemeyen, meme kanseri riski taşıyan, meme kanseri ile mücadele eden kadınların, daha doğrusu tüm kadınların düzenli olarak yeşil çay içmeleri faydalı olacaktır.

Mide Kanseri İçin Yeşil Çay

Mide kanseri ve yeşil çay tüketimi arasındaki ilişkiyi saptamaya yönelik laboratuar ortamında yapılan araştırmaların bir bölümü; yeşil çayda bulunan polifenollerin mide kanseri oluşma riskini düşürdüğü ortaya koymaktadır. Fakat aynı ilişkiyi araştırmak için Japonya’da 26 bin erkek ve kadın üzerine yapılan bir başka çalışmada ise yeşil çay tüketimiyle mide kanseri arasında herhangi bir anlamlı ilişki olmadığı tespit edilmiştir. Bu bakımdan yeşil çay tüketiminin tüm vücut sağlığına iyi geldiği ve kanserli hücrelerin onarılmasında etkili olduğu söylenebilmektedir. Ancak yeşil çayın mide kanserini önlediği ve tedavi ettiği konusunda ise daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir.

Cilt Kanseri Ve Yeşil Çay Tüketimi

Yeşil çay ve cilt kanseri arasındaki bağlantının tespit edilebilmesi için de pek çok bilimsel araştırma yapılmıştır. Öncelikle yeşil çayın antioksidanlar bakımın zengin olması onu bir kanser karşıtı ve hücre yenilenmesi, onarılması dostu bir bitki yapmakta. Bu bakımdan yeşil çayın cilt hücrelerinin onarılmasına katkı sağladığı da bilinmektedir. Bununla birlikte yeşil çayın içeriğindeki EGCG (Epigallocatechin Gallate) adlı bileşenin ciltte iltihap önleyici bir etki yarattığı da bir gerçektir. Bundan dolayı yeşil çayın cilt kanseri oluşumunu ve mevcut cilt kanserinin yayılmasını önleyebildiğine dair bilimsel araştırmalar bulunmaktadır.

Yumurtalık Kanseri Ve Yeşil Çay Tüketimi

Yeşil çayın kanser oluşumunu ve yayılımını önleyici etkisi yumurtalık kanseri için de geçerlidir. Bu bağlamda yapılan çalışmalar; günde 2-3 bardak yeşil çay tüketen kadınların, hiç yeşil çay içmeyenlere göre yumurtalık kanserine yakalanma riskinin yaklaşık % 46 daha az olduğu tespit edilmiştir.

Tüm bunların yanında yeşil çayın genel olarak kanser önleyici bir bitki olduğunu da bilinen bir gerçektir. Bu anlamda yapılan çalışmalar yeşil çayın; mesane kanseri, yemek borusu kanseri ve pankreas kanserini önleyebildiğini ve bu kanserlerin yayılmasını da yavaşlatabildiğini gösteriyor.

Yeşil Çay Zayıflatır Mı?

Son yıllarda yeşil çay tüketiminin bu kadar hızlı yayılmasının, artmasının en önemli sebeplerinden birisi de yeşil çayın kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Zira yeşil çay; metabolizmayı hızlandırmakta, düzenli olarak yeşil çay tüketen kişi dinlenirken bile yağ yakmaya devam etmektedir. Bu bakımdan özellikle de vücudunun bir bölgesinde biriken yağlardan şikayetçi olanların günde 1-2 bardak yeşil çay içmeleri öneriliyor.

Elbette ki zayıflamak, kilo vermek durumları kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi, spor yapmasıyla mümkün olacaktır. Ancak bunları yaparken bir de düzenli aralıklarla yeşil çay tüketilirse kilo verme süreci kesinlikle hızlanacaktır.

Yeşil Çay Ne Kadar Kafein İçeriyor?

Normal bir kahvenin içerdiği kafein miktarı; cinsine ve demlenme süresine, bekleme süresine göre değişse de genel olarak 1 büyük bardak kahve 60 -160 mg arası kafein içermektedir. Eğer söz konusu olan gazlı içecekler ise bu oran 40 -70 mg arası, siyah çayda ise 20 -90 mg arasında değişebilmektedir.

Oysaki 1 büyük bardak yeşil çaydaki kafein miktarı 6 -35 mg arasında değişiklik gösterir.  kafein içerir. Hal böyleyken yeşil çayın kafein oranının kahveden, gazlı içeceklerden ve siyah çaydan daha düşük olduğunu söylemek mümkün. Ancak eğer kafein alımınızı kısıtlamanız gereken bir sağlık sorununuz varsa, yeşil çay tüketiminizi de kontrol altında tutmalı, günde 2 fincandan fazla tüketmemelisiniz.

Yeşil Çay Tüketecek Olanlara Öneriler;

Yeşil çay, her ne kadar sağlık deposu bir ürün olsa da günde 3 fincandan fazla tüketilmesi önerilmez. Gereğinden fazla tüketilmesi durumunda sinirlilik, uyku problemleri, baş ağrısı, reflü ağrıları, baş dönmesi, kulak çınlaması, zihin karışıklığı, ishal ve kusma gibi bazı sağlık sorunları yaşanabilir.

Bir rahatsızlık için tedavi görüyor ve ilaç kullanıyorsanız yeşil çay tüketimi ile ilgili doktora danışmanız gerekir. Zira yeşil çayın hangi ilaçla birleştiğinde nasıl bir etki gösterdiğine dair yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Gebelik ve emzirme dönemlerinde yeşil çay tüketimine dair yeterli araştırma sonucu yoktur. Bu bakımdan öncelikle doktora danışılması önerilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz