Yeşil Mercimek Kaç Kaloridir?

yeşil mercimek kalori

Sayısız faydaları olan ve vitamin ve minerallerce zengin yeşil mercimek, kalp ve damar sağlığının korunmasında yardımcı bir besindir.  Anne adayları ve emziren anneler için oldukça yararlı bir baklagildir. Sindirim sisteminin düzene girmesini sağlayarak, kabızlık türü sindirim sistemi rahatsızlıklarında doğal bir ilaç işlevi görmektedir.

Kuru Mercimek Kaç Kaloridir?

Pişmemiş mercimeğin kalori değerlerine bakılacak olursa; 1 kupa kuru yeşil mercimek 620 kaloridir. Kuru mercimeğin 100 gramında 310 kalori bulunmaktadır. 1 çorba kaşığı yani 17 gram kuru mercimek yaklaşık 55 kaloridir.

Haşlanmış Yeşil Mercimek ve Yeşil Mercimek Yemekleri Kalori Değerleri

Haşlanmış yeşil mercimek ve yeşil mercimek çorbası ile yeşil mercimekle hazırlanan bulgur pilavının porsiyon miktarlarına göre kalori değerleri şu şekildedir;

100 gram haşlanmış yeşil mercimek 115 kaloridir. Bir tabak pişmiş yeşil mercimek 230 kaloribir su bardağı haşlanmış yeşil mercimek 200 kaloridir.

1 tabak mercimek yemeği, kullanılan yağ, salça ve soğan ve un ile birlikte 350 kaloriye kadar çıkmaktadır.

Bir porsiyon; 2 büyük  kepçe -yani yaklaşık  200 gram- yeşil mercimek çorbası 160 kaloridir.Kullanılan yağ ve  salça miktarı ve diğer sebzelere göre bu değer 180-200 kaloriyi bulmaktadır.

Bir tabak mercimekli bulgur pilavı, 260 kaloridir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz