Yeşil Yapraklı Sebzelerin Faydaları Nelerdir?

yeşil sebzeler

Yeşil yapraklı sebzelerin yararlarına baktığımız zaman, metabolizmamız için onlarca sebzenin onlarca faydası olduğu görülmektedir. Yeşil renge sahip tüm sebzelerin beslenme düzenimizde mutlaka yer almaları gerekmektedir. Çünkü yeşil yapraklı sebzelerin içeriğinde bol miktarda K vitamini, C vitamini, demir minerali, çinko minerali, besin lifi içeriği, folik asit içeriği, potasyum minerali, lutein minerali ve kalsiyum minerali gibi pek çok içerik bulunmaktadır. Yeşil bitkilerin yeşil rengine sahip olmasına neden olan madde ise klorofildir.

Klorofil içeriği, vücutta pek çok organda biriken ödemi atmaya ve özellikle kadınlarda menstrual dönemde ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı yeşil yapraklı sebzeleri tüketirken mümkün olduğunca pişirme aşamasına sokmamak gerekmektedir. Çünkü pişirildiklerinde içeriklerindeki klorofil pigmenti yok olmaktadır. En azından pişirmeden yiyemeyeceğiniz yeşil yapraklı sebzeleri mümkün olduğunca az sürelerde pişirmeye ve pişirme tekniklerine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kemik sağlığına faydalıdır

Kemik sağlığı için son derece faydalı olan demir ve kalsiyum mineralleri yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle bu tip sebzelerin sıklıkla tüketilmesi kemik sağlığınıza avantaj sağlayacak ve daha güçlü kemiklere sahip olmanıza yarayacaktır. Ayrıca eklemlerde oluşabilecek artrit problemlerine karşı da koruyucu etki gösterecektir.

Yoğun lif içeriği barındırmaktadır

İçeriklerinde bulunan zengin lif içeriği sayesinde hem mideyi hem de bağırsakları daha rahat bir sindirim sürecine sokan yeşil yapraklı sebzeler, aynı zamanda bu lif içeriğiyle de midede şişkinlik yarattıkları için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayabilmektedirler.

Karbonhidrat değerleri oldukça düşüktür

Bünyelerinde neredeyse hiç denecek kadar az seviyede karbonhidrat barındıran yeşil yapraklı sebzeler, vücuda alındıklarında kanda bulunan şeker değerini de yükseltmezler.

Hafıza yapısını ve beyin sağlığını güçlendirmektedir

Folat olarak da adlandırılan folik asit içeriği, yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunmaktadır ve bu sayede bun tip sebzeler tüketildiklerinde hafıza daha da güçlenerek aynı zamanda beyin fonksiyonlarının da geliştirilmesinde önemli rol oynanabilmektedir.

Yağ oranları çok azdır

Yeşil yapraklı sebzeler içerdikleri besin liflerinin haricinde düşük kalorili olmalarından dolayı da çok düşük yağ oranlarına sahiptirler. Dolayısıyla bu tip posa oranları daha yüksek ve kalori oranları daha düşük olan sebzelerde tükettiğinizde daha kolay kilo vermeniz sağlanabilmektedir.

Antioksidan etkileri yüksektir

Vücutta dolaşan zararlı radikallerin yok edilmesini sağlayan antioksidanlar, yeşil yapraklı sebzelerin hemen hemen hepsinde bulunmaktadır. Bu antioksidanlar vücutta erken yaşlanmanın önüne geçerek her daim genç görünmenizi ve genç hissetmenizi sağlamasının yanında vücut yapınızın da daha sağlıklı görünmesini sağlayabilmektedir.

İlerleyen yaşlardaki göz problemlerini engellerler

Gözz sağlığını sağlayan lutein maddesi özellikle lahana ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunmaktadır. Ayrıca gözde katarakt problemlerini ve ilerleyen yaşlarda ortaya çıkan makula dejenerasyonu isimli hastalığı da engelleyici özelliklere sahiptirler.

Yeşil yapraklı sebzeler hangileridir?

Roka

Vücutta idrar söktürücü özellikler yaratan roka, aynı zamanda böbrekleri de daha sağlıklı çalıştırma, iştah açma, karaciğer sağlığını koruma ve hazımsızlığı engelleme gibi görevler üstlenmektedir.

Ispanak

Bol miktarda C vitamini, beta karoten içeriği, folat içeriği, B6 vitamini, kalsiyum minerali, potasyum minerali, demir minerali ve magnezyum mineralin içerdiğinden vücut için müthiş yararlı bir besindir.

Maydanoz

Maydanozun içeriğinde bol miktarda A vitamini, kalsiyum minerali, demir minerali, küçük içeriği ve potasyum minerali bulunmaktadır. Günlük C vitamininin karşılanması için bir tutam miktarında maydanoz tüketmek yeterli olacaktır. Bunun dışında vücutta kan şekerini sabitler, sindirim işlemlerini kolaylaştırır ve görme yetisini kuvvetlendirir.

Semizotu

Özellikle böbrekleri temizlediği için böbrek kumlarının düşürülmesine yardımcı olan semizotu, aynı zamanda hem iyi bir idrar söktürücü hem de iyi bir kan temizleyicidir.

Marul

Vücutta tokluk hissi yarattığı için özellikle kilo verme sürecinde olan bireylere sıklıkla tavsiye edilen marul, kan yapısını temizlerken bir yandan da kan şekerini dengeler. Bunun dışında karaciğeri de koruyup idrar söktürücü etki de göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz