Papatya (Yoğurt çiçeği) Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İnsanlar tarafından bilinen en eski ve çok yönlü şifalı otlardan biri olduğu düşünülen kuru papatya çiçekleri, terpenoidler ve flavonoidler gibi hastalıklara karşı savaşan antioksidanlar bakımından yüksek seviyeleri sayesinde sayısız yaygın sağlık etkisine sahiptir. Papatya halk arasında “yoğurt çiçeği” olarak bilinmektedir.

Yoğurt çiçeğinde bulunan hayati antioksidanlar, bitkinin güçlü yağlarında bulunur ve doğal şifa özelliklerine ana katkıda bulunurlar. Neredeyse hiç olumsuz yan etkisi bildirilmemiş etkin bir alternatif tıp bitkisi olarak papatya; huzur, canlılık, genç görünüm ve uzun ömürlülüğü teşvik etmek için yaklaşık 5.000 yıldır standart çay, bitki özütü ve kozmetik formlarda kullanılmaktadır.

Papatyanın Kanıtlanmış Faydaları Nelerdir?

Yoğurt çiçeği Asteraceae / Compositae ailesinin bir üyesidir. Bugün tıbbi olarak kullanılan iki yaygın papatya türü vardır: Alman papatyası (chamomillarecutita) ve Roma papatyası (chamaemelumnobile). Papatya çayı ve bitkisel özler, dünya çapında insanların tüketimi için satılmaktadır, Matricaria türündeki kurutulmuş çiçeklerden hazırlanmaktadır.

Bir bardak papatya çayı, iki kalori, iki miligram sodyum ve sıfır kolesterol içermektedir.

Bir ot nasıl çok şey yapabilir? Yoğurt çiçeği faydaları, hastalık ya da doğum ağrısını azaltması, cilt tahrişleriyle mücadele etme ya da kaygı azaltılmasına yardımcı olma, vücudun yatıştırılması için düzinelerce yolla kullanılmaktadır.

Papatya özütünün kullanılabileceği sorunlar şaşırtıcı derecede uzundur ve aşağıdaki gibidir:

  • Uykuya dalmak için eve kokusunu yaymak
  • Böcek ısırıklarını iyileştirmek
  • Papatya yağı, kaşıntı gidermek ve doğal bir egzama ilacı olarak kullanılır
  • Diş ağrısı ve iltihabı öldürmek için diş macunu veya gargara ilavesi olarak
  • Papatya, karaciğeri temizler ve sindirimi iyileştirir

Yüksek Antioksidan Kaynağıdır

Yoğurt çiçeklerinden elde edilen ana antioksidan bileşenleri, chamazulene ve asetilen türevleri de dahil olmak üzere antioksidanların terpenoid grubudur. Bu narin bileşikler kararsız olduklarından, alkollü tentürde veya “esansiyel yağ” formunda en iyi korunmuş oldukları düşünülmektedir. Çiçeklerin diğer önemli bileşenleri başta, apigenin, quercetin, patuletin ve çeşitli glukozitler ve flavonoidler içeren birkaç fenolik bileşik içerir.

Bu bileşikler, serbest radikal hasarına karşı savaşarak ve hücre mutasyonunu önleyerek iltihaplanmayı azaltır. Papatyanın faydaları, daha iyi bağışıklık fonksiyonuyla ilişkili olan antioksidanlarla başlar. Duygu durum bozukluğunu, ağrı ve şişmeleri azaltılır; ve sağlıklı cilt, saç, tırnak, diş ve göz için önemlidir.

Anksiyete ve Depresyonla Mücadele Ediyor

Papatya, çay, tentür veya uçucu yağ formu ile, Sağlık ve Tıp Alternatif Terapileri ve Farmakognozi Gözden Geçirme adlı araştırmaya göre, stresle mücadele ve rahatlama teşvik etmek için en iyi şifalı bitkilerden biridir. Papatya esansiyel yağları kullanarak papatya buharlarının teneffüs edilmesi genellikle kaygı ve genel depresyon için doğal bir çare olarak önerilmektedir; bu nedenle papatya yağı birçok mumda, aromaterapi ürünlerinde ve banyo ve spa ürünlerinde kullanılan popüler bir içeriktir.

Ekstre formunda papatya, sinirleri sakinleştirmek ve kaygıyı azaltmak için sıklıkla hafif bir sakinleştirici olarak kullanılır; çünkü buhar, doğrudan beyindeki koku bölümüne gider, gerginliği bitirir ve vücudun stres tepkisini düşürür. Bu nedenle uygulayıcılar histeri, kabuslar, uykusuzluk ve çeşitli sindirim problemleri gibi kronik endişe ve stres belirtilerini etkili bir şekilde hafifletmek için papatya ya da diğer ismiyle yoğurt çiçeği kullanıyorlar.

Kokular doğrudan beyne taşınır ve duygusal bir tetikleyici olarak kullanılırlar. Limbik sistem duyu uyaranlarına; zevk, acı, tehlike veya güvenlik kaydettirir; bu daha sonra korku, kızgınlık ve cazibe gibi duygusal yanıtlarımızı yönlendirir. Temel duygularımız ve hormonal dengemiz en temel kokuyu karşılıyor. Koku, hafızaya ve duyguya doğrudan ulaşan yoldur. Papatya gibi kokular ağrıyı hafifletir ve genellikle kişiliği ve davranışları etkiler. Araştırma papatya kokularının psikolojik sonuçlar elde etmenin en hızlı yollarından biri olduğunu söylüyor.

Sindirimi Geliştirir

Yoğurt çiçeği, güçlü bir sindirim gevşeticisi olarak çalışır ve gaz, asit reflüsü semptomları, hazımsızlık, ishal, anoreksiya, bulantı rahatsızlığı, mide bulantısı ve kusma gibi çeşitli gastrointestinal rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir. Papatya özütü, çocuklarda diyare ve kolik seyrini kısaltmanın yanı sıra ağrı ve anksiyete gibi durumlarla ilişkili semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Papatya yağı ayrıca kramp, kabızlık ve diğer mide ağrılarını azaltarak anti-spazmodik olan anodin bileşikleri içerir.

Bu faydaların birçoğu papatyanın doğal rahatlatıcı etkilerinden kaynaklanmaktadır. Bağırsak, vagus siniri vasıtasıyla doğrudan ileri geri çalışır, daha rahat bir zihin, sızdıran bağırsakların iyileşmesine yardımcı olabilir, bu da sızdıran bağırsak, irritabl bağırsak sendromu ve diğer bağırsak ile ilgili konularda kronik rahatsızlıkların semptomlarının azalması anlamına gelebilir. Papatyanın, sindirim sistemini rahatlatmak ve bulantı için doğal bir çare olarak davranmak gibi gevşetici etkileri, onu hamile kadınlar için iyi bir seçim haline getirmektedir.

Güçlü Bir Antienflamatuvardır ve Ağrı Azaltıcı Yeteneklere Sahiptir

Papatya bazen bir “bitkisel aspirin” olarak adlandırılır, çünkü yüzyıllar boyu ağrıyı azaltmak için popüler bir doğal yöntem olmuştur. Yoğurt çiçeği, ağrı, tıkanıklık, şişme ve kızarıklığı azaltmak için tek başına veya diğer antienflamatuvar gıdalar ile birlikte kullanılır. Yüzdeki şişme, cilt tahrişleri, diş ağrısı, enfeksiyonlardan kaynaklanan ağrı ve iltihaplanma sorunlarını azaltmada etkilidirler. Papatya özütünün yüz veya vücut losyonları, diş macunları ve banyo sabunları gibi güzellik ürünlerine yaygın olarak eklenmesinin sebebi budur.

Papatya ayrıca doğal olarak artrit, yaralanmalar, bel ağrısı, ateş ve gebelik ile ilişkili ağrıları azaltabilir. Aslında, ağrı azaltıcı nitelikleri doğumdan sonra beden ve zihni yatıştırmak için bile kullanılır. Örneğin, Meksika gibi dünyanın bazı bölgelerinde papatya çayı kadınlara doğumdan sonra karın kaslarını rahatlatmak ve dinlenmelerine yardımcı olmak için verilir.

Burun Tıkanıklığını Dindirebilir

Yoğurt çiçeği, hem enfeksiyonlarla savaşır hem de mukus tıkanıklığını azaltır dolayısıyla pek çok burun spreyine eklenmiştir. Papatya çayı, hasta olduğunuzda ve soğuk algınlığı, grip veya sinüs enfeksiyonunu azaltmak istediğinizde de iyi bir seçimdir. Çalışmalar, papatya özlü buharın teneffüs edilmesinin soğuk algınlığı semptomlarının azalmasında yararlı olduğunu göstermektedir. Bazı insanlar papatya çayını ya da özütünü mukus zarlarının iltihabıyla mücadele etmek için ağız ve boğaz gargarası olarak kullanırlar.

Cilt Sağlığını İyileştirir

Kuru, tahriş olmuş, hassas cildi yatıştırabilir. Losyonunuza papatya yağı karıştırıp kullanmayı deneyin. Papatya, pürüzsüz ve sağlıklı cildi teşvik eder ve antienflamatuvar ve antibakteriyel özellikleri sayesinde tahrişleri hafifletir. Yoğurt çiçeğinin flavonoidleri ve uçucu yağlar, bağışıklık savunmalarını koruyarak cildin derinliklerine nüfuz eder. Geleneksel bir ilaç olarak yüzyıllar boyunca yaralar, ülserler, egzama, gut, cilt tahrişleri, çürükler ve yanıkları iyileştirmek için kullanılmıştır.

Dişleri Sağlıklı Kılar

Yoğurt çiçeğinin faydaları, cildin ve solunum sisteminin iyileştirilmesine ek olarak, ağız sağlığının, dişlerinin ve diş etlerinin çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarına karşı direnme kabiliyetini de içerir. Papatya; kanser yaraları, genel yaralar ve diş ağrısı ile ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olur ve artı ağızda yaşayabilecek zararlı bakterilerle savaşır. Bunun için papatya çayı ile gargara yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz