Yüzdeki Belirgin Kılcal Damarlara Ne Yapmalıyız?

yüzdeki damarlar

Yüzde oluşan kılcal damarlara kuproz denir. Minik kılcal damarlar zamanla genişleyip belirginleşir ve kırmızı lekeciklere dönüşebilir. Bu lekecikler kalıcı bir hal alabilirler. Bu olay genellikle ırsi olur. Soğuk, rüzgar , fazla sıcak, güneş gibi dış etkenler korumasız hassas olan özellikle açık renkli ciltlerde kılcal damarlara daha fazla rastlanır. Yaş ilerledikçe cilt inceleceği için kuproz daha sık görülür.

Yüzdeki kılcal damarlara ani olarak kan gelişiyle damarlar genişleyip sonra eski haline dönerler. Zaman içinde özellikle yaşlandıkça bu geri dönüşler kalıcı olmaya başlar. Çoğunlukla burun kenarlarında ve yanaklarda kılcal damarlar oluşur.

Yüzdeki Kılcal Damarlar İçin Önlemler;

Önlem için çok sıcak banyo yapmayın. Sauna , hamam gibi çok sıcak ortamlardan kaçının.

Güneşten yüzümüzü korumalıyız. Şapka giymeli ve yüksek nemlendiricili kremlerle yüzünüzü koruyun. Güneşlenmekten kaçının.

Yine kış aylarında cildinizi soğuktan koruyun. Yağ oranı yüksek koruyucular ile cildinizi savunun. Eğer cilt bakımı yaptırıyorsanız cildinize buhar verdirmeyin. Alkol içeren koruyucuları cildinize sürmeyin. Granüllü peeling ve sabun kullanımından kaçının.

Damarları büzen ve genişleten alkol ve sigaradan uzak durun. Cildinizi temizlerken çok yumuşak olan temizleme sütlerini tercih edin.

Haftada iki defa cildi nemlendiren ve sakinleştiren maskeler kullanın. Tüy dökücü kremler kılcal damarların oluşumunu tetikler.

Kılcal damarları belirgin olan hassas ciltlerin losyon olarak mist speylerini kullanırsanız damarların belirginliğini azaltabilirsiniz.

Kozmetikler kuprozu hafifletmek ve atmasını önlemek için vardır. Tamamen yok etmek mümkün değildir ancak göze daha az görünmelerini sağlayabiliriz. Bu kılcal damarlar lazer ile yok edilebiliyor ancak gerekli özeni göstermez ve bakımlarını yapmazsanız zaman içinde tekrar oluşacaklardır.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz