Zerdeçal Yağının Faydaları Nelerdir?

Zerdeçal, baharat ve renklendirici madde olarak uzun bir tarihe sahiptir ve zerdeçal esansiyel yağı, son derece etkileyici bir doğal sağlık ajanıdır; en umut verici antikanser etkilerinden bazılarına sahiptir. Zerdeçalın antibiyotik olan en az 20 moleküle sahip olduğunu, 14 kanser önleyici, 12 anti-tümör, 12 antienflamatuvar ve en az 10 farklı antioksidan içerdiğini düşünürseniz bu şaşırtıcı değildir.

Zerdeçalın yararları ayrıca sağlığı destekleyen vitaminler, fenoller ve diğer alkaloidlerden de gelmektedir. Zerdeçal tozu gibi, zerdeçal yağı da antialerjik, antibakteriyel, antimikrobiyal, antifungal, antiparazitik ve antiviraldir. Aynı zamanda güçlü bir gevşeticidir. Tüm bu yararlı bileşenler göz önüne alındığında, zerdeçal esansiyel yağının aşağıdaki sağlık yararlarına sahip olması bir sürpriz değildir.

Kolon Kanseri İle Mücadele Etmeye Yardımcı Olur

Japonya’da Kyoto Üniversitesi Gıda Bilimleri ve Biyoteknoloji Bölümü tarafından yürütülen bir 2013 araştırması, yağda bulunan aromatik turmeron (ar-turmerone) ve zerdeçalın ana aktif maddesi olan curcumin’in her ikisinin de kanser önleyici etkiler sergilediğini gösterdi.

Hayvan modellerinde kolon kanseri ile savaşmaya yardımcı olma yeteneği, insanlarda hastalık ile mücadele için umut vericidir. Hem düşük hem de yüksek dozlarda ağız yoluyla verilen curcumin ve turmeron kombinasyonu, aslında tümör oluşumunu ortadan kaldırmıştır.

BioFactors’da yayınlanan çalışmalar, turmeronun “kolon kanseri önleme için yeni bir ilaç adayı” olduğu sonucuna götürdü. Ayrıca, turmeronun curcumin ile birlikte kullanılmasının inflamasyonla ilişkili kolon kanserinin doğal olarak önlenmesi için güçlü bir aracı olabileceğini düşünüyorlar.

Nörolojik Hastalıkların Önlenmesine Yardımcı Olur

Çalışmalar zerdeçal yağının önemli biyoaktif bir bileşimi olan turmeronun mikroglia aktivasyonunu inhibe ettiğini göstermiştir. Mikroglia, beyin ve omurilik boyunca yer alan bir hücre türüdür. Mikroglia aktivasyonu beyin hastalığının bir belirtisidir, bu yüzden zerdeçal esansiyel yağının bu zararlı hücre aktivasyonunu durduran bir bileşik içerdiği gerçeği, beyin hastalığının önlenmesi ve tedavisi için oldukça yararlıdır.

Hayvan deneklerin kullanıldığı bir başka çalışma, aromatik turmeronun, nöral kök hücrelerin sayıca hızla artmasına neden olduğunu göstermiştir. Zerdeçal esansiyel yağında bulunan aromatik turmeronunun, Parkinson hastalığı, Alzheimer hastalığı, omurilik zedelenmesi ve felç gibi nörolojik hastalıkların iyileştirilmesi için gerekli olan rejenerasyonu desteklemek için ümit verici bir doğal tedavi olduğuna inanılmaktadır.

Potansiyel Olarak Epilepsi Tedavisi Yapar

Zerdeçal yağında bulunan seskiterpenoidlerin (ar-turmeron, a-, β-turmeron ve a-atlanton) antikonvülzan özelliklerinin, daha önce kimyasal olarak uyarılmış epilepsi nöbetlerine etkisi incelenmiştir. 2013 yılında yapılan daha yeni araştırmalar, aromatik turmeronun farelerde akut nöbet modellerinde, antikonvülzan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Turmeron, nöbetle ilişkili genlerin ekspresyon modellerini de modüle edebildi.

Artrit ve Eklem Sorunlarının Azaltılmasına Yardım Eder

Geleneksel olarak, zerdeçalın aktif bileşenlerinin enflamatuvar sitokinleri ve enzimleri bloke ettiği bilinen artrit hastalığını tedavi etmek için Çin ve Hint Ayurvedik tıbbında kullanıldığı bilinmektedir. Bu yüzden, artrit için en önemli esansiyel yağlardan biri olarak bilinir.

Çalışmalar zerdeçalın romatoid artrit ve osteoartrit ile ilgili ağrı, iltihap ve sertliği azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, zerdeçal yağının anti-artritik etkilerini değerlendirdi ve günde 5000 miligrama karşılık gelen bir dozda oral olarak verilen ham zerdeçal esansiyel yağının ılımlı bir antienflamatuvar etkiye sahip olduğunu buldu.

Karaciğer Sağlığını Geliştirir

Zerdeçal, karaciğer sağlığının iyileştirilmesine yardımcı olması için çalışmaktadır. Karaciğer en önemli detoksifiye edici organımızdır ve durumu tüm vücudu etkiler. Çalışmalar, zerdeçalın antienflamatuvar aktivitesinden dolayı hepatoprotektif (karaciğer koruyucu) olduğunu göstermiştir. BMC Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp’ta yayınlanan bazı araştırmalar, spesifik olarak kanser ve otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılan bir antimetabolit olan metotreksat (MTX)’ın neden olduğu karaciğer toksisitesini gözlemlemiştir.

Çalışma, karaciğer temizleyici olarak çalışan zerdeçalın, karaciğerin MTX kaynaklı karaciğer toksisitesinden korunmasına yardımcı olduğunu gösterdi. Zerdeçalın karaciğeri böylesine güçlü bir kimyasaldan koruyabilmesi, doğal bir karaciğer yardımcısı olarak ne kadar inanılmaz olduğunun bir göstergesidir.

Ek olarak hayvan çalışmaları, zerdeçal yağının uygulanmasından sonra kandaki antioksidan enzimlerin arttığını ve 30 gün boyunca tedaviden sonra farelerin karaciğer dokusunda antioksidan enzimler üzerinde önemli bir etki gösterdiklerini kanıtlamıştır. Bunların tümü, zerdeçalın, hem karaciğer hastalığının tedavi edilmesine hem de önlenmesine yardımcı olabileceğini kanıttır.

Meme Kanseri İle Mücadeleye Yardımcı Olur

Hücresel Biyokimya Dergisi’nde yayınlanan araştırma, zerdeçal esansiyel yağında bulunan aromatik turmeronun, insan meme kanseri hücrelerinde istenmeyen enzimatik aktiviteyi ve MMP-9 ve COX-2 ekspresyonunu inhibe ettiğini gösterdi. Turmeron ayrıca insan meme kanseri hücrelerinde TPA ile indüklenen istila, göç ve koloni oluşumunu önemli ölçüde inhibe etti. TPA güçlü bir tümör düzenleyicisi olduğundan, zerdeçal esans yağının bileşenlerinin TPA’nın yeteneklerini engelleyebilmesi çok kıymetlidir.

Lösemi Hücrelerini Azaltabilir

Uluslararası Moleküler Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir çalışma, zerdeçaldan izole edilen aromatik turmeronun insan lösemi hücre dizilerinin DNA’sı üzerindeki etkilerine baktı. Araştırma, turmeronun insan lösemi Molt 4B ve HL-60 hücrelerinde programlanmış hücre ölümünün indüksiyonuna neden olduğunu gösterdi. Ancak, ne yazık ki, turmeron insan mide kanseri hücreleri üzerinde aynı olumlu etkiye sahip değildi. Doğal olarak lösemi ile savaşmanın yolları için umut verici bir araştırma sonucudur.

Depresyon ve Anksiyeteyi Hafifletir

Zerdeçal yağı, güçlü bir gevşetici ve enerji dengeleyici olarak kabul edilir ve çalışmalar, son derece yaygın iki duygu durum bozukluğu olan, depresyon ve anksiyete ile savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Anksiyete ve depresyon için etkili bir esansiyel yağ olarak, ruh halini ve olumlu duyguları artırabilir.

Majör depresif bozukluğu olan 56 kişiden oluşan rastgele, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışma, 2014 yılında Etkisel Bozukluk Dergisi’nde yayınlanmıştır. Çalışmanın sonuçları, BCM95 curcumin takviyesinin sadece depresyonun genel semptomlarını başarılı bir şekilde azaltmadığını, aynı zamanda sekiz haftalık bir süre boyunca alındığında bir anti-anksiyete ajanı olarak da çalıştığını göstermiştir. BCM95 curcumin, sentetik katkı maddesi içermeyen zerdeçal yağı ile curcumin uçucu yağını suni olarak birleştirerek üretilmiştir.

Genel Soğuk Algınlığını Tedavi Edebilir veya Önleyebilir

Zerdeçal yağının antienflamatuvar yeteneği, tipik olarak soğuk algınlığına eşlik eden burun tıkanıklığı için gerçekten kullanışlı olabilir. Sadece birkaç damla zerdeçal yağını bir difüzöre veya sıcak su kabına ilave edin ve burun tıkanıklığını çabucak hafifletmek için bu buharı soluyun. Zerdeçal esansiyel yağı teneffüs etmek, ilk etapta soğuk algınlığına neden olan mikroplarla savaşmaya yardımcı olur.

Olası Yan Etkiler;

Tüm esansiyel yağlarda olduğu gibi, gözlerde veya başka mukus zarlarında seyreltilmeden kullanılmamalıdır. Doktor tavsiyesi ve onayı olmadan zerdeçal yağını içmeyin. Esansiyel yağ, cildinize uygulamadan önce, bir taşıyıcı yağda seyreltildikten sonra daima küçük bir yama testi yapın.

Hamileyseniz, ilaç kullanırken veya herhangi bir sağlık sorunu için tedavi görüyorsanız, zerdeçal esansiyel yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın. Genel olarak, uçucu yağlar çocuklardan uzak tutulmalıdır.

Bir olumsuz zerdeçal yan etkisi, baharatı veya yağını kullandığınıza, kıyafetlerinizi ve cildinizi lekeleyebilme özelliğidir. Zerdeçal esansiyel yağı, tıpkı baharat gibi sarıdır ve kıyafetlerinizi kolayca ve kalıcı olarak boyayabilir. Ayrıca geçici olarak cildinizin sarı görünmesini de sağlayabilir. Birkaç yıkama yaptıktan sonra cildinizin rengi normale dönecektir. Boyanmış bölgeyi Hindistan cevizi yağı veya limon suyu ile silmek, cilt lekelerini daha çabuk gidermeye yardımcı olabilir.

Zerdeçal esansiyel yağı, diğer birçok uçucu yağ gibi, cildinizi UV ışığına karşı daha hassas hale getirebilir, bu nedenle dikkatli olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz