20 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hamilelikte 20. hafta

20 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 20. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 20. Haftayı anlatmaktadır.

20 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Şikayetleri

%52Sırt Ağrısı
Kadınların %52 inde karşılaşabileceği bir belirti olarak Sırt Ağrısı
%57Yorgunluk
57% deneyimi kadınların yorgunluk belirtisi
%45Göğüslerde Ağrı Hassasiyet
Deneyim ve Gözlemlerde Kadınların % 45 ‘nde göğüs uzlarında ağrı gibi şikayetler

Hamileliğin 20. Haftası Doğuma 146 Günlük Geri Sayım

Gebeliğinizin 20. Haftası, Hamileliğinizin 137. günü ve Doğuma 146 Gün Kaldı. Sizi guzelbilgiler.com Olarak Tebrik Ediyoruz. Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

20 haftalık hamilelik ‘te bebeğiniz yaklaşık 255 gr. ağırlığında ve 16 cm. boyunda olacaktır!. Hamileliğin 20. haftasından, doğum tarihine kadar bebeğiniz bu boyutların yaklaşık 15 katı boyutlarda olacaktır! Bu inanılmaz bir büyüme hızı değil midir?

20 Haftalık Bebek Tahmini boyutu Nar kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 18 cm.Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 250 gr. 

20 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğiniz ilerledikçe bebeğiniz, nefes alma ve yutma yetilerinin alıştırmasını yapmaya devam edecektir. Bebeğiniz büyümeye devam edecek ve önümüzdeki haftalarda daha fazla kilo alacaktır. Böylece bebeğinizin kafası vücuduna göre artık daha oranlı hale gelecektir. Gebeliğin 20. haftasında bebeğinizin cildi farklı katmanlara ayrılır. Epidermis olarak bilinen cildin en üst katmanı dört tabakadan oluşacak ve bebeğinizin parmak izleri de bu süreçte oluşacaktır. Bebeğinizin aynı zamanda avuç içi ve ayaklarındaki deri katmanı da oluşmaya başlayacaktır.

20 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler

Sizi hamilesin.net olarak, Tebrikler! Gebeliğin yarısına ulaştınız! Artık karnınız dışarıdan rahatlıkla belli oluyor! Gebeliğin 20. haftasında rahminiz göbek deliği hizasındadır. Artık rahminizin ve bebeğinizin gelişimi düzenli olarak ilerleyecek ve bu haftadan sonra karnınızın daha fazla büyüdüğünü fark ediyor olacaksınız. Gebeliğin 20. haftası hamileliğin yarı dönemi olsa da, bazı kadınlar bu haftadan önce ya da bu haftadan kısa bir süre sonra doğum gerçekleştirebilirler. Normal bir gebelik ortalama 37 ile 42 hafta sürmektedir. İlk kez gebelik yaşayan kadınların hamilelikleri biraz daha uzun sürebilir. İkinci ya da üçüncü kez gebe kalan kadınların doğumu ise daha erken gerçekleşebilir. Ancak bu genel bir standart değildir. Öncesinde doğum yapan bazı kadınların gebelikleri 40 haftayı geçebilir. Bu duruma farklı faktörler sebep olmaktadır. Örneğin genetik bir durum söz konusuysa gebelik uzun sürebilir. Hangi kategoride olduğunuzu bilmiyor musunuz? O zaman annenize sizi kaç haftalıkken dünyaya getirdiğini sorun. Doğumun sizin için de aynı haftalarda olması muhtemel olabilir.  

20 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler

Her hamilenin farklı durumu olduğunu unutmayın. Bazı kadınların karınları daha az belirginken, bazılarınınki daha çok belirgin olacaktır. Bu durum oldukça normaldir. Karnınızın boyutu ile ilgili kendinizi sıkıntıya sokmayın ve bu durumu takıntı haline getirmeyin. Karnınızın boyu, bebeğinizin boyu ile orantılı değildir. Bir gebenin karnına bakarak bebeğin gelişim durumunu söyleyebilmek imkansızdır. Gebelikte 20. haftalarında doktorunuz karnınızın gelişimine odaklanacaktır çünkü birçok doktor rahim ölçüsünü karın üzerinden alır. Genelde rahminizin boyu (karnınız değil) gebelik haftası ile doğru orantılıdır. Birçok hamile kadının karnı gebeliğin 36. haftasına kadar haftalık yaklaşık 2,5 cm. oranında büyür. Eğer normal ölçülerden daha geniş ölçülere sahipseniz, tahmini doğum tarihinden erken doğum yapmanız olasıdır. Tersi durumda ise doğum daha geç gerçekleşebilir.

Bazı durumlarda bu intrauterin büyüme geriliği problemine işaret eder ancak bu komplikasyonlar yaygın değildir. Gebeliğin 20. haftasında kendinizi hantal hissediyor olabilirsiniz. Diğerleri kıvrak danslar yapabilirken, büyüyen bir karnın sizi nelerden alıkoyabileceğini idrak ediyor olabilirsiniz. Birçok gebe kadın gebeliğin 20. haftası itibari ile karınlarını diğer gebe kadınların karınlarıyla kıyaslar

2. Trimester Döneminde Mide Yanması Meme Ağrısı

Gebeliğin 20. haftasında göğsünüzde bir yanma hissi hissedebilirsiniz. Bu muhtemelen yaygın bir gebelik semptomu olan mide yanmasıdır ve ikinci trimester döneminde görülür. Mide yanması, fiziksel ve hormonel değişimler sonucunda yaşanır. Hamileyken, progesteron (plasentanın ürettiği bir hormon) karnı yemek borusundan ayıran kasları rahatlatır. Bunun sonucunda ise gastrit asitler karnınızdan yemek borusuna doğru hareket eder. Yanma hissi bu nedenle oluşur. Bu rahatsızlığı minimuma indirmek için, mide yanmasına sebep olan yiyeceklerden kaçınmalısınız.

Mide yanmasını tetikleyen en önemli besinler karbonhidratlı içecekler, kafein, çikolata, asitli yiyecekler (turunçgiller de dahil olmak üzere), işlenmiş et, yağlı ve kızartılmış yiyeceklerdir. Aynı zamanda gün içerisinde 3 büyük öğün yemek yerine az ve sık beslenebilirsiniz. Böylece vücudunuza sindirim için daha fazla zaman tanımış olursunuz. Mide yanması sizin için büyük bir problem olmaya başladıysa, doktorunuza antasit kullanımı hakkında danışın. Genelde magnezyum ya da kalsiyum içeren antasitler sıkıntınızı rahatlatabilir. Ancak bazı markaların alüminyum ya da aspirin içermesi sebebi ile hangi ilacın sizin için güvenilir olduğunu doktorunuza sormalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz