31 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hamilelikte 31. hafta

31 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 31. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 31. Haftayı anlatmaktadır.

31 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Şikayetleri

%71Sırt Ağrısı
Kadınların %71 inde karşılaşabileceği bir belirti olarak Sırt Ağrısı
%61Yorgunluk
61% deneyimi kadınların yorgunluk belirtisi
%45Asit Reflü
Deneyim ve Gözlemlerde Kadınların % 45 ‘nde Asit Reflü gibi şikayetler

Hamileliğin 31. Haftası Doğuma 69 Günlük Geri Sayım

Gebeliğinizin 31. Haftası, 31 Haftalık Hamilelik Kaç ay Yapar? 7 ay, 3 haftası, Hamileliğinizin 217. günü ve Doğuma 69 Gün Kaldı. Sizi guzelbilgiler.com Olarak Tebrik Ediyoruz. Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

31 haftalık hamilelik, haftasında bebeğiniz yaklaşık 1.490 kg. ağırlığında ve hala 40 cm. uzunluğundadır… Unutmayın ki bu bilgileri yaklaşık olarak verilmiştir. Her hamilelikte farklılık gösterebilir ve büyüme oranları değişebilir.  

31 Haftalık Bebek Tahmini boyutu Karnabahar kadardır. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 40 cm.Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 1.310 kg. civarı 

31 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğiniz son haftalarında ilerlerken, bebeğinizin deri altında yağ katmanları oluşmaya başlar. Bu yağ katmanları doğum sonrasında bebeğinizin vücut ısısını korumasını sağlayacaktır. Gebeliğin 31. haftası ve sonrasında bebeğinizin kol ve bacakları yavaş yavaş kırışık görünümden sıyrılarak dolgunluk kazanmaya başlayacaktır. Bebeğiniz artık rahminizde önceki haftalara oranla daha rahat bir alanda olmayacaktır. Karnınız büyümeye devam ettikçe siz de daha fazla zorlanabilirsiniz. Gebeliğin 31. haftasında bebeğiniz rahiminiz de hareket etmeye devam edecektir. Ancak bebeğinizin büyümesi ile birlikte rahimde daha dar alan kaldığı için bebeğin hareketleri de kısıtlanacaktır. Bu yüzden bebeğinizin şiddetli tekmelerini ya da ani hareketlenmelerini siz de fark edebilirsiniz. Çevrenizdeki insanlar bu hareketleri dışarıdan keyifle izleyecektir.

31 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişmeler

Gebeliğin 31. haftasında büyüyen rahminiz sebebiyle nefes almada zorlanabilirsiniz. Gündelik hayatınıza devam ederken yorulmamaya, ani hareketlerde bulunmamaya özen gösterin. Gebeliğiniz ilerlerken hamileler için yoga ya da esneme hareketlerini yapmayı düşünebilirsiniz. Bu aktiviteler vücudunuzu doğuma hazırlayacak ve gebelik süresince daha rahat etmenizi sağlayacaktır. 

31 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler

Gebeliğin 31. haftası ve sonrasında göğüslerinizdeki değişikliklerin daha fazla farkına varabilirsiniz. Bazı kadınların göğüslerinden üçüncü trimester döneminde kolostrum akabilir. Kolostrum, doğumdan sonra bebeğinizi besleyip koruyacak olan süttür. Akan sıvının rengi açık turuncudan yeşilimsi renge kadar renk farklılığı gösterebilir. Sıvı akışının meydana getirebileceği görüntüyü önlemek için göğüs pedi kullanabilirsiniz.  

Kolostrum, özellikle prematüre doğan bebekler için faydalıdır. İçeriğindeki antikorlar bebeğinizin bağışıklık sisteminin gelişmesine ve ilk haftalarda meydana gelebilecek enfeksiyonlara karşı bebeğinizin korunmasına yardımcı olur. Bu haftalarda çoğunlukla doğumu düşünüyor olabilirsiniz. Unutmayın ki doğum için birden fazla tercih ve natif bulunmaktadır. Bazı kadınlar normal doğumu tercih ederken, bazıları endüksiyon ya da sezaryeni tercih eder. Geciken doğumlarda sezaryen doğum uygulanır.

Sezaryen aynı zamanda annenin tercihi üzerine de yapılabilir. Ancak öncesinde doktorunuzla görüşmeniz gerekecektir. Doktorunuz sizin için en doğru olan doğum yöntemi konusunda bilgilendirecektir. Doğum sürecinin kararı hakkında annelerin de önemli rolü vardır. Doktor ve anne adayının koordineli bir şekilde çalışması ile olumlu doğum deneyimleri gerçekleşir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz