36 Haftalık Hamilelik (Gebelik)

Hamilelikte 36. hafta

36 Haftalık Hamilelikte anne ve bebekte görülen değişiklikler anlatılmıştır. Gebeliğinizin 36. haftasında bebeğinizin boy ve kilo hesapları yapılarak siz anne adaylarının bilgilenmesi sağlanmıştır. Aşağıda yer alan sağlık makalemiz Hamilelikte 36. Haftayı anlatmaktadır.

36 Haftalık Hamilelik Belirtileri ve Hamilelik Şikayetleri

%72Sırt Ağrısı
Kadınların % 72 inde karşılaşabileceği bir belirti olarak Sırt Ağrısı
%70Yorgunluk
% 70 deneyimi kadınların yorgunluk belirtisi
%45Asit Reflü
Deneyim ve Gözlemlerde Kadınların % 45 ‘nde Asit Reflü gibi şikayetler

Hamileliğin 36. Haftası Doğuma 34 Günlük Geri Sayım

Gebeliğinizin 36. Haftası, 36 Haftalık Hamilelik Kaç aylıktır veya kaç aylık olur? 8 ay, 3 haftalık, Hamileliğinizin 252. günü ve Doğuma 34 Gün Kaldı. Sizi guzelbilgiler.com Olarak Tebrik Ediyoruz. Sitemizde Mevcut Hafta Hafta Hamilelik Gebelik Konularımızı Takip Ederek Bebeğinizin Hafta Hafta Nasıl Geliştiğine Şahit Olacaksınız, Ayrıca Hamileliğinizle ilgili Bilmeniz gereken Hususları ve Size vereceğimiz Tüyolarlada Hamileliğinizi Daha Rahat ve kolay Geçirmenizi Sağlayacağız.

36 haftalık hamilelik haftasına ulaştığınızda bebeğiniz yaklaşık 2.600 gr. ağırlığında ve 47 cm. boyunda olabilir! Gebeliğin ilk dönemleriyle kıyaslandığında, bebeğinizi artık ağır sıklet şampiyonu gibi hissedebilirsiniz.

  36 Haftalık Bebek Tahmini boyutu Marul Görünümündedir. Bebeğinizin Tahmini Boyu: 47 cm.Bebeğinizin Tahmini Ağırlığı: 2.600 kg. civarı 

36 Haftalık Bebek Gelişimi

Gebeliğin 36. haftasında bebeğiniz vaktinin çoğunu hala kilo almaya devam ederek geçirecektir. Bu süreç doğum gerçekleşene kadar devam eder. Bunun çok heyecan verici bir durum olmadığını düşünüyor olabilirsiniz fakat son haftalarda bebeğinizdeki tüm gelişimleri, büyüme sürecindeki yaşadıklarını düşünüldüğünde, bebeğinizin kısa bir süre diliminde çok büyük işler başardığını siz de fark edeceksiniz! Bebeğinizin bu dönemde organları, üreme sistemi ve diğer eşsiz fiziksel özellikleri gelişmeye devam eder. Bebeğinizdeki kilo alımının bebeğinizin sağlığı ve iyi hali için çok önemli olduğunu unutmayın. Bebeğiniz ne kadar kilo alırsa, gerçek dünyaya o kadar hazırlıklı olacaktır.

Gebeliğin 36. haftasında gerçekleşen ilginç bir bilgiyi paylaşmak istiyoruz. Bazı araştırmalar bebeğin anne vücuduna doğumu tetikleyen bir tür işaret yaydığını göstermektedir. Doğumu aslında nelerin tetiklediği ile ilgili birçok farklı teori bulunmaktadır. Teorilerin gerçeklik payları hala kesin olarak doğrulanamamaktadır çünkü her farklı faktör, her anne ve bebeği farklı olarak etkiler.

Bazı araştırmalar bebeğin doğuma hazır olduğunda beynin böbrek üstü bezlerine bir tür işaret gönderdiğini göstermektedir. Böbreküstü bezleri de hormon üretimi ile bu işarete cevap verir, vücudun doğuma girmesi gerektiğinin belirtisi olan östrojen ve projesteron üretimini uyarmasına yardımcı olur. Bazıları da, bebeğin akciğerlerinin vücudun diğer bölgelerine işaret ve hormon salgısı göndererek dış dünya için artık yeterince gelişmiş olduğunu belirttiğine inanır. Bu teori diğerlerine oranla daha makul bir olasılık olarak düşünülür çünkü prostaglandinler doğumda önemli rol oynar.

36 Haftalık Anne Vücudundaki Gelişimler

Gebeliğin 36. haftasında gebelik kilonuzun nerdeyse tamamına erişmiş bulunuyorsunuz. Karnınızın bir santim daha büyüyemeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz fakat bebeğiniz aksini gösterecek. Birçok kadının gebeliği 39. ve 40. haftalara kadar “bazı durumlarda daha bile uzun sürebilir.” sürer. Rahmin gebeliğe ne kadar mükemmel adapte olduğu dikkat çekicidir! Gebelik boyunca rahim bir erikten büyük bir kavun boyutuna ulaşır. Hayatınızın hiçbir evresinde vücut benzer şekilde büyük bir değişim yaşamaz! Şaşırtıcı bir şekilde doğumdan sonraki 6 hafta içinde rahim gebelik öncesi boyutuna ulaşacaktır!

36 Haftalık Anne Vücudundaki Değişimler

Gebeliğin 36. haftasında bebeğinizin pelvis bölgesine indiğini hissedip, bunun doğum başlangıcı olabileceğini düşünerek endişe duyabilirsiniz. Doğuma kadar hala yaklaşık 4 haftanızın olduğunu unutmayın. Bu süre, bebeğinizin son gelişimlerini tamamlaması için mükemmel bir süredir. Tamamlanmış bir gebeliğin 37 – 41 hafta kadar sürdüğünü kendinize hatırlatın.

Bebeğiniz bu haftalar arasında herhangi bir tarihte gelebilir ve bu çok doğal bir durumdur! Bebeğinizin daha erken gelmesini umut ediyor olabilirsiniz fakat birçok bebek biraz geç gelmeye meyillidir. Doğum gerçekleşene kadar bol bol dinlenmeyi ve rahatlamayı unutmayın. Doğumunuz tahmini doğum tarihinden önce veya sonra da gerçekleşebilir. Aslında gebelerin %5’i tahmini doğum tarihinde doğumu gerçekleşir!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz