5 Haftalık Gebelik

5 haftalık gebelik

Hanımlar tebrikler artık hamile olduğunuzu biliyorsunuz gebeliğinizin 5. haftasındasınız. 5 haftalık gebelikte küçücük bir bebeğiniz var. Artık rahat bir şekilde evde yapılan testler dahil hamile olduğunuzu rahat bir şekilde görebilirsiniz. Hamileliğin 5. haftasında emriyo uterusta gelişmeye devam ediyor. Bebeğiniz bu hafta ile birlikte 3 hücre olmayı başarmıştır. Bu hücreler ektoderm, mezoderm ve endoderm hücreleridir. Bebeğiniz bu dönemde bir susam tanesi kadardır.

Gebeliğin 5. haftasında neler olur?

Gebeliğin 4. haftasında bahsettiğimiz konulara ek olarak gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin omurliği, beyni, sinirleri ve omurgaları bu hafta ektoderm tabakasında gelişmeye başlıyor. Bu tabakada ilerleyen haftalarda cildi, saçı tırnakları vs. ortaya çıkacaktır.

Gebeliğin 5. haftasında mezoderm tabakasında ise kalbi ve dolaşım sistemi oluşmaya başlayacaktır. Mezoderm tabakasında ilerleyen haftalarda bebeğinizin kasları, kıkırdağı ve kemikleri gibi sistemler gelişmeye başlayacaktır.

Son olarak endoderm tabakasında ise bebeğinizin ciğerleri, bağırsakları ve idrar sistemiyle, tiroid, karaciğer ve pankreas gelişmeleri ilerleyen haftalarda yaşanacaktır.

5. Hafta Hamilelik Belirtileri

Hafta hafta hamilelik derslerimizin 5. haftasında ne tarz belirtileri olduğunu veya olacağını merak ediyorsanız hayatınızda 5. haftada ufak tefek değişiklikler meydana geldiğini hissetmeye başlayacaksınız. Bu dönemde genel olarak görülen belirtiler :

  • Göğüslerde hassasiyet
  • Sık idrara çıkma
  • Yorgunluk

bu belirtiler bu dönemde kadınların birçoğunda görülen şikayetlerdir. Bu dönemde mide bulantıları olabilir ancak önümüzdeki haftalarda mide bulantısı kendisini daha fazla belli edecektir.

Hamileliğin 5. haftasında aşırı sert sporlar yapmaktansa ufak egzersizlerle vücudunuzu zinde tutabilirsiniz. Çünkü sağlıklı bir vücut gebeliğiniz açısından da olumludur. Burada kurduğumuz cümleden aşırı spor yapın kendinizi yorun değildir. Bu dönemde dikkatli olmanız gerekmektedir. Ancak ufak tefek egzersizlerle de sağlığını korumanız gerektiğini anlatmaya çalışıyoruz. Bu egzersizler vücut dayanıklılığınızı artırmaya yardımcı olmak içindir.

Gebeliğin 5. haftasında yapılan bu egzersizler gebelikte görülebilecek ağrıları önlemeye yönelik olmalıdır. Ayrıca yapılan bu egzersizler için birçok kadın strese karşı iyi geldiği yönünde olumlu geri bildirimde bulunmuşlardır. Hoşunuza giden ve doktorunuzun yapmanızı uygun gördüğü egzersiz hareketleri ve yürüyüşler size iyi gelebilir. Ancak tüm bu söylediklerimizi uzman doktorunuza sorarak yapınız.

5 haftalık gebelik ultrason görüntüleri ve gebelik kesesi

5 haftalık gebelik ultrason görüntüsünü merak edenler için 5 haftalık hamileliğin ultrason görüntülerini izlediğinde susam tanesinin yaklaştırıldığında hem embriyo hem de 5 hafta gebelik kesesinin görüntülendiği hali ultrasonda bu şekilde görülmektedir.

Gebeliğin 5. haftası neler yapmam gerekir ?

Hanımlar gebeliğinizin 5. haftasında eğer daha önceden bir doktordan randevu almadıysanız ilk işiniz doktordan randevu almak olmalıdır.

Doktorunuza giderken şunlara dikkat etmeniz gerekmektedir :

  • Aile geçmişinizde kronik bir rahatsızlık varmı
  • Son Regl döneminizi not alın
  • Kan uyuşmazlığınız varmı

Gebeliğin 5 . haftasında dikkat edilecekler nelerdir ?

Doğum önce ne kadar dikkat ederseniz gebeliğiniz boyunca o kadar rahat ederseniz. Gebelikten önce doktordan alınan bir randevu hamileliğinizden olasın son dakika gelişmelerinin önüne geçecektir.

Bununla birlikte doktor kontrolünde aldığınız folik asit ve vitaminler bebeğinizin sağlığı açısından da olumlu katkılar sağlayacaktır. Bunun en basit yöntemi aldığını doktor kontrolünde yeterli miktarda folik asitler ile bebeğinizin sinir sisteminin gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Sigara, alkol gibi alışkanlıklarınız varsa bunları mutlaka terk etmelisiniz. Yoksa hem gebeliğinizi hem de bebeğinizin geleceğini tehlikeye düşürebilirsiniz. Hamile bir kadının kesinlikle uzak durması gereken unsurların başında sigara ve alkol gelmektedir.

Ağır spor ve ağır işler yapmaktan kaçının.

Hafta hafta hamilelik rehberimizin 5. haftasını da sonlandırmış bulunuyoruz. Gebeliğin 5. haftası ile ilgili merak ettiğiniz soruları yorum bölümünden sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz