6 Haftalık Gebelik

6 haftalık gebelik

Hanımlar bu günleriniz hamilelik belirtileri ile geçtiğini biliyoruz. Ancak bugün sizlere güzel haberlerimiz var. 6 haftalık gebelik döneminde güzel haberimiz bebeğiniz yüzü şekillenmeye başlıyor. Anne ve babasının mirası olan değerlerle çok güzel bir yüzü, gözü, burnu ve yüz çizgileri bu dönemde şekillenmeye başlıyor.

6 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

6 haftalık gebelik döneminde tek gelişen yüzü değil elbette dakikada 110 atan kalbi, böbrekleri, karaciğerleri ve akciğerleri de bu dönemde gelişim göstermektedir. Ayrıca başı da vücuduna oranla büyümektedir. Burnu görünür h6 ale gelmekte, göz kapakları oluşmaktadır.

6 haftalık gebelikte kanınız gelişen bebeğinize besin maddeleri ve oksijen veriyor olsa da, kanınız doğrudan ona akmaz. Bunun yerine göbek kordonunu, küçük kökleri ve damarları olan disk şeklinde bir organ olan plasenta vasıtasıyla bebeğe iletir. Plasenta, bebeğin büyümesini destekleyen hormonlar üretir; Fetusa besin maddeleri ve oksijen gönderir ve bebeğin atıklarının dışarı atılmasına yardımcı olur.

Bunu, kan dolaşımınızın bebeğinizle doğrudan karışmasını önleyen övmek için kullanılan bir filtre olarak düşünün; Bu filtreden dolayı, bebeğinizin sizinkinden farklı bir kan türü olabilir.

6 Haftalık Gebelikte Anne Vücudundaki Belirtiler

6 haftalık gebelik döneminde vücudunuzun dışında henüz bir değişiklik oluşmaz. Birkaç hafta öncesine kadar hamile olup olmadığınızla ilgili aklınızda deli sorular vardı. Ancak 6 haftalık gebelik döneminde hamile olduğunuzu kesin bir şekilde biliyorsunuz. İlk 3 aylık dönemde yaşayacağınız hamilelik belirtileri olan yorgunluk, mide bulantısı, kusma, aşırı şişen göğüsler, baş ağrısı, kabızlık, baygınlık rahatsızlık verebilmektedir.

Ancak bu durumlar tüm kadınlarda olabildiğini göz önüne alıp bebeğinizin doğmasıyla yaşayacağınız mutlulukla birlikte bu sıkıntılarında biteceğini unutmamanız gerekir.

Gebeliğinizin 6. haftasında belki de en çok rahatsız olacağınız konulardan bir tanesi de sık sık idrara çıkmak olacaktır. Sık sık idrara gitmek için mesanenizin iyice boşaldığından emin olun. Özellik alafranga tuvaletler yerine alaturka tuvalet modelini kullanmanızı öneririz. Çünkü en sağlıklı mesane boşalması bu tuvalet sayesinde olmaktadır. Doktorunuza bu konuda sorular sorup destek almalısınız.

6 Haftalık Gebelikte Neler Yapmalıyım ?

 • Kendinizi hazır hissediyorsanız, hamile olduğunuzu aile üyeleri ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.
 • Eşinizle hamileliğinizin mutluluğunu yaşayın.
 • Sizinle ilgilenen bir doktor bulun, doktorunuzun sizinle ilgilenmediğini düşünüyorsanız doktorunuzu mutlaka değiştirin.

6 Haftalık Gebelikte Doktorunuza Hangi Soruları Sormalısınız ?

 • Hamile kalmadan önce alkol, sigara vs. kullanıyordum. Bu durum bebeğime zarar verir mi ?
 • Vücut sıcaklığım arttı ? Bu neden olmaktadır ?
 • Hafif kanama geçirirsem kaygılanmalı mıyım? Adet gibi kramplara ne oldu?
 • Bakım kremleri kullabilir miyim ? Güzellik salonlarında bakım ve manikür yaptırmam bebeğime zarar verir mi ?
 • Garip yiyecekler için özlem duyuyorum. Anemi veya başka bir beslenme eksikliği olduğum anlamına mı geliyor?
 • Mide ekşimesi için nasıl bir tedavi önerirsiniz ?
 • Konstipasyon için müshil veya dışkı yumuşatıcısı kullanmakta sorun yok mu?
 • Yüzüm çok kırılıyor. Aknelerden kurtulmak için hangi ilaçlar güvenlidir ?
 • Çok hızlı kalktığımda ya da çok uzun süre ayakta kalırken başımı döndüğümü hissediyorum. Normal mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz