Amigurumi Sanatı Nedir?

Amigurumi Nedir?

Yün ipi ve tığ yardımıyla örgüden oyuncak yapma sanatıdır. Bir Japon sanatı olarak bilinir. Amigurumi ile örgüden sevimli hayvanlar, bebekler, küçük bitkiler, türlü türlü çocuklar için oyuncaklar yapmak mümkündür.

Amigurumi de çeşitli şekiller yaparak daha sonra bunları birleştirir veya yapacağınız modele göre bir bütün halinde de örebilirsiniz. Örneğin bir top veya bir bebek kafası yapacaksanız bunu iki yarım küre halinde örüp birleştirmek yerine, örerek başlar bir yuvarlak yapar daha sonra da içerisini silikon ile doldurur ve bitirirsiniz. Silikonun çeşitleri olduğundan oyuncak içleri doldurmak için genelde boncuk silikon kullanılıyor.

Böylelikle orantısız şekilde yamukluklar olmuyor ve silikonun içerisindeki minik boncuk silikonlar en ufak yerleri dahi doldurarak daha düzgün bir görüntü sağlıyor. Oyuncaklar bu sanatta “sık iğne” tekniği ile yapılır. Böylelikle içerisine silikon koyduğunuzda gevşek bir örgü olmadığından arasından silikonlar çıkmaz ve bir çuval gibi sıkı bir hal alır.

amigurumi sanatı


Bilmeniz gerekenler sihirli halka yapmak, zincir çekmek, sık iğne yapmak, istenilen şekli verebilmek için eksiltme ve artırmaların nasıl yapılacağını bilmektir. Bir yün ve yününüze uygun bir numarada tığ aldıktan sonra istediğiniz oyuncağa başlayabilmek için yapmanız gereken ilk önce bir “sihirli halka” yapmak olacaktır. Bu sihirli halka sizin başlangıç noktanızı belirliyor.

Örneğin yapacağınız bebeğe göz, saç, kıyafet yaparak bunları çeşitlendirebilir ve çocuğunuzu keyiflendirebilirsiniz. Çizgi film kahramanları, uçak, araba, tren vb olmak üzere her türlü şeyi türlü ebatlarda yapma şansınız vardır.

Amigurumi ile yalnızca oyuncak değil; örneğin kalp şeklinde banyo süsleri, oyuncak yastıklar, mutfak için sebze ve meyve süsleri gibi birçok farklı şey de yapılabiliyor. Son zamanlarda yeni nesil anneler tarafından artık hazır oyuncaklar içerisinde zararlı boyalar ve katkı maddeleri olduğundan tercih edilmiyor. Çünkü bebeğiniz veya çocuğunuz devamlı oyuncaklara temas ediyor ve ağzına alabiliyor.

Bu nedenle hem kız hem de erkek bebekler için örgüden yapabileceğiniz alternatifleri genişletebilir ve defalarca kirlendiğinde makinada yıkayabilirsiniz. Bu nedenle de ayrıca hijyenik olduğunu söyleyebiliriz. Hem siz yaptığınız için kıymetli oluyor hem de güvendiğiniz, içinizin rahat ettiği bir oyuncak ile çocuğunuz oynuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz