At Kestanesinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

At kestanesi (Aesculus Hippocastanum), pembe ve sarı sarı noktalara sahip parlak pembe veya beyaz çiçek veren bitkinin meyveleridir. At kestanesinin yaprakları, çiçeği, kabuğu ve tohumlarından alınan özüt yüzyıllardır birçok bitkisel ilaçta, daha yakın zamanda da kozmetikte kullanılmıştır. Birtakım iyileştirici yararlar sağlayan birçok faydalı bitki bileşeni içerir. Bu bileşenlerden bazıları, triterpen glikozitleri, kumarin glikozitleri aesculin, flavonoidler (quercetrin), taninler ve bitki sterolleridir.

At Kestanesi Varis Oluşumunu Azaltır

Kronik venöz yetmezlik (CVI), kötü çalışan kan damarlarının, kanın kol ve bacaklarda verimli bir şekilde dolaşmasını önlediği bir durumdur. Farklı kronik venöz yetmezliğin, farklı nedenleri vardır fakat en yaygın olanı derin ven trombozu ve obezitedir. Kronik venöz yetmezlik, çoğunlukla kaşıntı, artan bacak pigmentasyonu, şişme, varisler ve hatta ülser ile tanımlanabilir. En yaygın tedavi sıkıştırmalı varis çorabı takmaktır. Sıkı elastik yapılmış çoraplar, tam olarak adından da anlaşılacağı gibi, damarları sıkıştırarak damar şişliğinin boyutunu azaltırlar. Bu, arter üzerindeki basıncı artırır ve daha fazla kan dolaşımına yardımcı olur. Tüm bunlar ayaklarda ve bacaklarda daha çok kan dolaşımına izin verir.

Çalışmalar, at kestanesi özütünün sıkıştırma çoraplarına benzer bir etki sunduğunu ve damar ve arterleri daraltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. Norveç Tıp Birliği Dergisi’ne göre, at kestanesi tohumundan elde edilen özüt, Avrupa’da kronik venöz yetmezlik (CVI) için yaygın şekilde kullanılmaktadır. İtalya’nın Milano Üniversitesi, aescin’in kronik venöz yetmezlik için sıkıştırma terapisi kadar etkili olmasını sağlayıp sağlamadığına dair araştırma yaptı ve buna ek olarak aescin sadece kronik venöz yetmezlik için değil aynı zamanda hemoroid ve ödem için de önemlidir. En düşük seviyede bile, at kestanesi tohumu özütünün kılcal duvar proteinlerinin parçalanmasını önlediği düşünülmektedir.

Karpal Tünel Sendromuna Yakalanma Riskini Azaltır

At kestanesinde bulunan aescin, bilek etrafındaki iltihaplanmış sinirleri tedavi etme ve kan dolaşımını uyarabilme kabiliyetine sahiptir. Bu nedenle, karpal tünel sendromunun tedavisi, at kestanesinin şaşırtıcı sağlık yararlarından biridir. Karpal tünel sendromundan muzdaripseniz, at kestanesi yağını topikal olarak uygulayabilir veya karpal tünel sendromu için tablet veya tentürünü ağız yoluyla alabilirsiniz.

Acıyı Azaltır

At kestanesinde bulunan maddeler, ağrıyı azaltmak ve bacaklardaki krampları tedavi etmek için faydalıdır. Ağrıyı azaltmak, at kestanesinin bilmeniz gereken bir başka şaşırtıcı faydalarından biridir. Bu nedenle, varisler, örümcek damarları ve diğer sağlık sorunları yüzünden acı çekiyorsanız at kestanesi alabilirsiniz.

Flebite Karşı Mücadele Eder

Flebit, damarın iltihabıdır. Flebitten muzdarip olduğunuzda, etkilenmiş damarlarınız şişer. Bu da, ağrıya neden olur. At kestanesi kullanmak, ağrıda ve şişmiş damarlarda önemli bir rahatlama sağlayabilir.

Romatoid Artrit Tedavisi Olabilir

At kestanesi, birçok sağlık yararına katkıda bulunan antienflamatuvar özellikler içerir. Romatizmal ve eklem iltihabı ile ilgili ağrı, acı ve burkulma için bitkisel bir ilaçtır. At kestane özütünün, kas ve eklem ağrısını hafifletmek için atletler tarafından kullanılan bir çok masaj ürününe eklenmesinin bir nedeni vardır. Romatoid artrit için etkili bir evde ilaç yapmak için, yarım çorba kaşığı zeytinyağının içine 1 çorba kaşığı at kestanesi yağı katın. Karıştırıp günde iki kez etkilenen bölgeye masaj yapabilirsiniz.

Sindirim Sistemini Destekler

At kestanesi sadece dolaşım sistemi için değil aynı zamanda sindirim sistemi için de faydalıdır. At kestanesine besin maddeleri ve bileşikler yüklenir. İshal için etkili bir evde tedavi yöntemidir. Sindirim problemleri çekiyorsanız, at kestanesinin sağlık yararlarını göz önünde bulundurmalı ve tedavinize eklemelisiniz.

At Kestanesi, İshali Tedavi Edebilir

At kestanesi, ishal için önerilen bir bitkidir. Ayrıca, bu makalede size tanıtmak isteyeceğimiz en güzel at kestanesi faydalarından biridir. Bununla birlikte, daha fazla araştırma ve çalışmalara ihtiyaç vardır.

Gül Hastalığından Kurtulmanıza Yardımcı Olabilir

At kestanesi unu, at kestanesinin şaşırtıcı sağlık yararları listesinde yer alan vasküler problemlerin tedavisinde etkilidir. Antienflamatuvar özellikler içerir. At kestanesini kullanmak iltihaplanmayı azaltarak ve kan damarlarının gelişimini azaltarak gül hastalığının tedavisine yardımcı olabilir. Gül hastalığı için önemli bir bileşen olarak uygulanan bazı topikal kremlere ilave edildiğinde özellikle etkilidir. Ayrıca hali hazırda piyasadaki birçok kremin içinde de bulunmaktadır.

Yaşlanma Karşıtı Etkiler İçerir

Antioksidan etkileri bulunduğu için bir yaşlanma karşıtı (antiaging) tonik olarak kullanılabilir. At kestanesi özütü, kılcal damarları ve ana arterleri güçlendirmede ve dolaşımı artırmada etkilidir. At kestanesinin, kırışıklıkların, ince çizgilerin ve selülitin görünümünü azaltmak ve önlemek için birçok yüksek kaliteli losyon ve kremlerde anahtar bir bileşen olarak kullanılmasının bir nedeni vardır. Cildinizi parlak ve sağlıklı hale getirebilir. At kestanesinin faydalarıyla ilgileniyorsanız, en sevdiğiniz nemlendiriciye birkaç damla at kestane özütü ekleyebilir ve yatmadan önce cildinize uygulayabilirsiniz. Daha tatmin edici bir sonuç elde etmek için birkaç damla E vitamini yağıyla karıştırın.

Hemoroidi Hafifletir

Hemoroid tedavisi, bu makalede size tanıtmak isteyeceğimiz bir diğer mucizevi at kestanesi yararlarından biridir. Büzücü özelliklere sahip olan at kestanesi hemoroit ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabilir. Kan damarları üzerindeki etkisi, hemoroitli bölgeye uygulandığında da geçerli olacaktır.

Doğurganlığı Artırabilir

Kısırlık sorunu yaşıyorsanız, at kestanesinin yararları ile yakından ilgilenmek isteyebilirsiniz. Bunun nedeni, at kestanesinde bulunan yararlı bileşiklerin doğurganlığı artırma kabiliyetine sahip olmasıdır. Bununla birlikte, infertilite için at kestane kullanmadan önce doktorunuzla konuşmalısınız. Bunun nedeni at kestanesinin ciddi ve hayatı tehdit eden yan etkilere neden olmasıdır.

Kanser Riskini Azaltabilir

Kanseri önlemek ve vücudunuzu sağlıklı tutmak için sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzına ihtiyacımız var. Kirlilik, kötü beslenme, sigara içme, sağlıksız yaşam tarzı, kimyasallar ve hatta güneş ışığına aşırı maruz kalma gibi bazı faktörler; kanser riskini artırabilir. At kestanesinin inanılmaz sağlık yararlarından birinin kanserle savaşmak olduğunu biliyor musunuz? At kestanesi kullanmak, kanser tümörlerini küçültmek ve kanser hücrelerini öldürmek için etkilidir. Bununla birlikte, bu faydanın yararlılığını ve güvenliğini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.

Ödemi Azaltır

At kestane kullanmak, sıvı tutumunu ortadan kaldırarak ödemi azaltabilir. Ödem spor yaralanması ve travma nedeniyle meydana gelirse, at kestane etkili bir bitkisel ilaçtır. Kan akışını hızlandırarak, ödemi atmanıza yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz