Bebeklerde 23. Ay Gelişimi

23 aylık bebek gelişimi dil gelişimi konusunda aktif bir dönemdedir. Söz konusu dönemde bebek yaklaşık 10 kelime öğrenebilir. Bunun yanında basit bazı talimatları yerine getirebilir ve bunun yanında kendi beklenti ve düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilir. Bunun yanında günlük hayatta annesinin ve babasının konuştuğu kelimeleri tekrarlaması söz konusudur.

23 aylık bebeğin gelişiminde aynı zamanda dikkat etme kabiliyeti sınırlı olan bir dönemdedir. Ama yine de pek çok şeyi üç boyutlu olarak takip etme yeteneği taşımaktadır. Gördüğü her şey konusunda son derece meraklı olacaktır. Genellikle çevresinde bulunan insanlara sevgi gösterisinde bulunması söz konusu olabilecektir. Genellikle bebeğin gelişimi ilk yıl düşünüldüğünde yavaşlamaya başlamıştır. Bebeklikten çocukluk çağına geçtiği bu dönemde aynı zamanda kilo alımının da yavaşladığını göreceksiniz. Bebeğinin göbeğinin bile erimeye başladığı bu dönem bebeğin hareketleri koordineli bir şekilde gerçekleşecektir.

Yumuşak hareketlerin yaşanması söz konusudur. Bebeğiniz koşabilir, tırmanabilir, merdiven çıkabilir ya da yürüyebilir. Bu tür hareketleri kusursuz bir şekilde yapması ve bunları yaparken düşmemesi söz konusudur. Bebeğiniz için aynı zamanda bisiklet alma vaktinizin de geldiğini düşünebilirsiniz. Genellikle üç tekerlekli bisiklet seçimi söz konusu olacaktır. Aynı zamanda çocuğunuzun pedal çevirmeyi öğrendiğini göreceksiniz. Bunun için sizi takip edecektir.

23 aylık bebek aynı zamanda bazı süt dişlerini çıkarmış olacaktır. Genellikle söz konusu dişler, 2,5 yaşına kadar çıkmış olacaktır. Bebeğinizin bu dönemde yeterince iyi çiğneyememesi söz konusudur. Nefes tıkanması yaşanabilir. Bu durumda bebeğiniz aynı zamanda daha büyük yemek parçalarını da yutmak isteyebilir. Yiyecekler ufaltılarak verilmelidir.

Şeker, sakız, patlamış mısır gibi gıdalar da 23 aylık bebeğinizde  nefes tıkanmasına neden olabilir. Besleyici olmayan bu gıdaları kesinlikle bebeğe vermemek gerekmektedir. Çocuğun nefes borusunun tıkandığı durumlarda bebeğinizin öncelikle kaldırılması gerekmektedir. Ardından boğazı aşağı gelecek şekilde tutulması ve yiyeceği çıkarmak için de sırtına vurulması gerekmektedir.

Bebeğe tokat atmak ya da hızlı bir şekilde kaburgalarına vurmak kesinlikle en yanlış olan hareketlerden biri olacaktır. Aynı zamanda bunları yaparken yanınızda bulunan birinin de acili araması gerekebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz