Bebeklerde 24. Ay Gelişimi

24 aylık bebek gelişimi değerlendirildiğinde bebeğinizin artık 2 yaşında bir çocuk olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Bebeğin ayaklarında ve kollarında kıvrımların belirlenmesi, aynı zamanda kafasının vücuduna oranla daha normal boyutlara ulaşmış olması söz konusudur. Bebeğinizin kemerine asılı durumda olan ayaklarının ve gözdesinin uzadığı görülecektir. Bu dönemde çocuk anaokulu çocuğuna benzeyen bir görünüme kavuşmuş olacaktır. Genellikle yemek yeme alışkanlıkları farklılık gösterecektir. Bazı dönemlerde yemeğini silip süpüren bebeğiniz bazı dönemlerde ise hiç yemek yemeyebilir.

24 aylık bebek gelişiminde yiyecekleri konusunda dikkatli davranmanız gereken bir bebektir. Yiyeceklerini parçalara ayırmanız önemlidir. Bebeğinizin nefes borusunun tıkanmaması için son derece dikkatli olmanız gerekmektedir. Yiyeceklerin mutlaka küçük parçalar halinde kesilmesi gerekecektir. Genellikle şeker, fındık gibi çocuğunuzun nefesini tıkayabilecek olan yiyeceklerden kaçınmanız tavsiye edilecektir. Üzümleri dört parçaya ayırabilirsiniz, bunun yanında diğer yiyecekleri de ufaltarak vermeniz en doğrusudur.

Birbirini destekleyen tutarlı besinleri sunmanız bebeğinizi gelişiminde önemlidir. 24 aylık bebek bu dönemde daha çok hareket edecek, her şeyi incelemek ve keşfetmek isteyecektir. Aynı zamanda sabırsız olan bebeğiniz çabuk öfkelenebilecektir. Söz konusu dönemde bebeğinizin paylaşmayı istemediğini gözlemleyebilirsiniz. Merdivenleri zıplayarak çıkan bebeğiniz aynı zamanda pek çok şeyi kendisi yapmak isteyecek, çabucak saldırgan olacaktır.

Her şeyi kendisi yapmak isteyecek ve aynı zamanda yüzünün belirli bölümlerini tanımaya başlayacaktır. Organlarını keşfetme konusunda yeterli olan bebeğiniz 20 kelime öğrenecektir. İki sözcükle cümle kurabilecek olan bebeğiniz aynı zamanda söyleyebildiğinden fazlasını da anlayabilecektir. Bunun yanında kelimeleri bir araya getirerek yeni ifadeler kurması söz konusu olacaktır.

24 aylık bebek aynı zamanda dişlerini fırçalamaya da hazırdır. Sağ ya da sol el konusunda istediği herhangi birini rahatlıkla seçebilecek, kitap sayfalarını çevirebilecek ve gördüğü nesnelerin adını rahatlıkla söyleyebilecektir. Masal dinlemekten çok hoşlanacak olan bebeğiniz bağımsızlık konusunda son derece ısrarlı olacaktır. Yeni yeni kelimeleri öğrenme konusunda istekli olan bebeğiniz aynı zamanda yeni arkadaşlar tanıma konusunda da daha aktif hale gelecektir. Bağlanma duygusu 24 aylık bebek gelişimi nde de ortaya çıkan duygulardan biridir. Aynı zamanda sınırlarını da test edecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz