Cevizin Faydaları Nelerdir? Ceviz Tüketmek Neye İyi Gelir?

Günlük 3-4 adet tüketilmesi doktorlar tarafından tavsiye edilen cevizin sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. Aynı zamanda ceviz içinde bulunan omega-3, fitosteroller, magnezyum, melatonin, gümüş, manganez, bakır ve L-arginin sayesinde birçok hastalığa iyi gelmektedir.

Cevizde Omega-3 Bulunur

Yağ oranı düşük olan çocuklarda düzenli ceviz tüketimiyle alınan omega-3 öğrenme kabiliyetini arttırmakta, davranış bozukluklarını gidermekte, huysuzluk ve uyku problemlerinin tedavi edilmesine yardımcı olmaktadır. Cevizle beraber omega-3 alımı inme, diyabet, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve depresyonu engelleyici özelliğe sahiptir.

Kalp Hastalıklarına Faydalıdır

Cevizdeki omega-3 kalp hastalıklarını önleyici bir özelliğe sahiptir. Ceviz yüksek kan basıncını düşürerek tansiyon ve kalp krizlerini engelleyici özelliğe sahiptir. Cevizde bulunan L-arginin maddesi kan damarlarının temizlemesini sağlamakta ve kalp damar sistemine iyi gelmektedir. Ayrıca ceviz tüketimi kalp atışlarının belli bir düzene girmesine de yardımcı olmaktadır.

Hafızaya İyi Gelmektedir

Ceviz içinde bulunan yüksek antioksidan sebebiyle zeka kaybına sebep olan alzheimer hastalığını engelleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca parkinson hastalığına iyi gelmesi de cevizin faydaları arasında bulunmaktadır.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Mide ve bağırsaklarda biriken gazın atılmasını sağlamakta ve sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesinde alternatif tedavi ürünü olarak ceviz tüketimi oldukça faydalıdır.

Kış Hastalıklarında Tüketilmelidir

Kış aylarında grip ve nezleye yakalanmamak için ceviz tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. Çünkü ceviz vücudun soğuk havaya karşı direncini arttırmakta ve bireyin daha dinç olmasını sağlamaktadır.

Zekaya Faydalıdır

Ceviz içeriğinde bulunan gümüş iyonları sayesinde zeka gelişimini arttırmaktadır. Ayrıca cevizde bulunan omega-3 de hafızayı güçlendirme konusunda oldukça faydalıdır. Özellikle hızlı etki etmesinden dolayı sınava girecek olan öğrencilere sınavdan birkaç saat önce ceviz tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Ders çalışan öğrencilerin ceviz tüketmesi anlama ve kavrama yeteneklerinin gelişmesini sağlamaktadır.

Safra Taşına İyi Gelmektedir

Cevizde bulunan magnezyum ve fitosterollerin safra taşı oluşumuna engel olduğu son yıllarda yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Uykuyu Düzene Sokar

Gece uyuyamama sorunu olan kişiler veya uyumasına rağmen sürekli kendini yorgun hisseden kişilerin düzenli ceviz tüketmeleri gerekmektedir. Çünkü cevizde melatonin denen bir madde bulunmaktadır. Bu madde beyin sinirlerini gevşeyerek sakinleşmesini sağlamakta, uykuya geçme hızını arttırmaktadır.

Ceviz Hangi Kanser Türlerine Karşı Faydalıdır?

 Bütün sebze ve meyveler gibi ceviz de içinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanser  oluşumuna sebep olan ajanlara karşı etkili olduğu kadar özellikle cevizde bulunan fitosterollar prostat kanseri, güğüs kanseri ve kalın bağırsak kanserini engellemektedir. Fitosterol sadece belli başlı bakliyatlarda bulunup hücre onarımını sağlayan mucizevi bir maddedir. Üstelik cevizde bulunan fitosterol bağırsaklardaki kolestrol emilimini aşırı derecede düşürmektedirler.

Kan Pıhtılaşmasını Önlemektedir

Ceviz damarlarda görülen sigara kullanımı vb. sebeplerle oluşan kan pıhtılaşması sorununu gidermeye yardımcı olmaktadır. Bir nevi doğal kan sıvılaştırıcı görevi gören ceviz bu sayede damar tıkanıklığına bağlı görülen beyin krizleri riskini azaltıp aynı zamanda ani kalp krizleri ve emboliyi yok etmektedir.

Günlük Ne Kadar Ceviz Tüketilmelidir?

 Doktorların tavsiye ettiği ortalama günlük ceviz tüketimi miktarı ortalama 4 taneyi geçmemelidir. Çünkü çok fazla ceviz tüketmek aşırı yağ alımına sebep olarak kilo almaya sebep olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz