Cinsel İsteksizlik Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır? Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Evliliklerde cinsel uyum çok önemli bir etkendir. Çünkü cinsel birleşme adeta evliliğin sürekli yenilenen mukaveleleri gibidir. Taraflar mutlu ve başarılı bir cinsel birleşmeden sonra evliliklerinin iyi gittiğine dair kuvvetli işaretler alırlar. Dahası her başarılı cinsel birliktelik evliliğin tarafları olan sizleri empatiye ve bunun sonunda da karşıdakini anlamaya zorlar. Büyük oranda evli çiftler evliliklerinin kalitelerini cinsel uyuma bağlamaktadırlar.

Çünkü; cinsel birliktelikte karşı cinse verilen hazzın evliliğin görevlerinden olduğunu düşünenlerin oranı hiç küçümsenemeyecek kadar yüksektir. Dünya yüzeyinde bir evliliğin bitiyor olmasının en büyük nedenlerinden birisi cinsel soğukluk durumudur. Hem erkek hem kadın için mümkün olan cinsel isteksizlik aslında yaygın olarak kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır.

Cinsel isteksizliğin nedenlerini öncelikle 2 ye ayırmamız doğru olacaktır. Bunlardan birincisi fizyolojik nedenler yani bedensel nedenler. İkincisi ise ruhsal nedenlerdir.

Cinsel İsteksizliğin Fiziksel Nedenleri Nelerdir?

Aslında cinsel fonksiyon bozukluklarının hemen hemen hepsi ruhsal sorunların fiziksel yapı üstünde kurduğu baskıdan kaynaklandığını biliyoruz. Ancak,

 1. Yaralanmalar
 2. Hormonal bozukluklar
 3. Aşırı aktivasyon(çok cinsel birleşme)
 4. Cinsel organlara dışarıdan müdahaleler(penis büyütücü vakumlar veya bayanlarda vajinal lavman gibi)
 5. İlk cinsel deneyim sırasında vajinada meydana gelen tahribat
 6. Hastalıkların cinsel organlarda meydana getirdiği tahribat(mantar hastalıklar çıban vb.) gibi durumlarda cinsel organın işlevinde meydana gelen kayıplar cinsel isteksizliğin fiziksel nedenlerinden(zorunluluklarından) olmaktadır.

Cinsel İsteksizliğin Ruhsal Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde cinsel isteksizliğin nedenleri genel olarak ruhsal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Gelişen dünyamızda giderek artan ihtiyaçlar listesi ve bu ihtiyaçları karşılama dürtüsü çalışmayı ve sürekli çalışmayı gerektirmektedir. Bu da çağımızın ruhsal problemi olan stresi artırmakta ve dolayısıyla insanın birçok fonksiyonel yönünde tahribat meydana gelmektedir. Cinsel isteksizliğin ruhsal nedenleri

 1. Stres,
 2. İş yükü yoğunluğu,
 3. Aşırı yorgunluk,
 4. Aşırı heyecan,
 5. Gençlik yıllarında erkek veya bayanların yalan yanlış bilgilendirilmeleri,
 6. İlk gecede meydana gelen başarısızlık durumları ve bunun devam edebileceği korkusu,
 7. Zamanla tarafların birbirlerine olan ilgilerinin azalması
 8. Zamanla meydana gelecek olan aile içi saygı kaybı gibi durumlardır.

Cinsel İsteksizliğin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ruhsal veya fiziksel nedenlere dayalı olan cinsel isteksizlik halinin tedavisi için ilk yapılması gereken şey cinsel isteksizlik halinin neden kaynaklandığının bulunmasıdır bu da ancak ve ancak bir doktor gözetiminde mümkündür. Doktorunuzun size vereceği telkinler veya ilaçlar cinsel sorunlarınızın sonu olabilir.

Aslında cinsel isteksizlik tedavisi için doktorlara başvuran çiftlerin birçoğu az bir uğraş gerektiren ufak tedavilerle normal hayatlarına dönebilmektedirler. Burada özellikle bizim toplumumuzda işin zor olan kısmı çiftleri özellikle erkekleri doktor karşısına çıkarabilmektir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisinde Karşılaşılan Zorluklar Nelerdir?

Değerli okuyucularımız bir tedavinin başarısızlığa uğrama ihtimali her zaman için vardır. Ancak ileri derecede fizyolojik bozukluklar haricinde cinsel isteksizlik durumları genelde başarılı bir şekilde tedavi edile bilmektedir. Bunun için sizin bir takim şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir.

 1. Mutlaka ve mutlaka bir doktora görününüz.
 2. Sorunun bay bayan fark etmez sizde olduğunu önceden kabul edin.
 3. Tedaviyi asla küçümsemeyin. Mutlaka gereken önemi verin.
 4. Tedaviyi asla yarıda kesmeyin(bazen sorun ortadan kalkmış gibi görünür ancak aslında sorun ortadan kalkmamıştır)

Cinsel İsteksizliğe İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Bitki çayları: Vücuttaki sıvıların akışını hızlandıran bitki çayları içilince, kan dolaşımı hızlanır, tutkularda ve heyecanlarda artış olur. Enerji seviyesini de yükselten bitki çayları seks yaşamını canlandırır.

Ginseng: Binlerce yıllardır Çin’de ilaç yapımında kullanılan ginseng; hormonal sistemi uyarır, erken yaşlanma sürecini yavaşlatır ve göz ardı edilemeyecek güçler verir.

Rezene: Bilinen en eski afrodizyaklardan olan rezeneden her gün bir parça alınması cinsel gücü artırır. Rezenenin tohumundan çay da yapılarak içilebilir.

Lavanta: Salata ve yemek soslarına konan birkaç damla lavanta, seks hayatını güçlendirir.

Karanfil tanesi: Doğal afrodizyakların en güçlülerinden biri olan karanfil tanesi, yorgunluğa da iyi gelir.

Haşhaş Tohumu: Cinsel performansı artırır.

Polen: Son yıllarda afrodizyak olarak kullanılan polenin yapısında, belli ölçüde testosteron ve diğer cinsiyet hormonları bulunuyor. Ayrıca içerisinde birçok vitamin mineral ve amino asit bulunur.

Zencefil: Yüzyıllardır duyguları harekete geçirmek için hazırlanan içkilerin karışımında kullanılan zencefil, insanı daha ateşli yapar. (Kanı sulandıran ilaç kullananların dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca, fazla tüketildiğinde de bağırsakları rahatsız eder.) Yemeklerde bahart olarak kullanılabilir. Balla karıştırılıp yenebilir. Bir hafta veya 10 gün kadar kullanılmalıdır.

Tarçın: İştah açıcıdır. Sinirsel rahatlık veren bir kokusu vardır. Gaz söktürücü ve antiseptik özellikleri vardır. Afrodizyak olarak da kullanılabilir. Kışın içilen bitki çaylarına konulabilir. Tarçın yağı hoş kokusundan dolayı masaj yağı olarak da kullanılabilir.

Hardal: Cinsel bezlerin işleyişini hızlandırır.

Yasemin: Likörleri kokulandıran, harika kokulu yasemin çiçeği, etkili bir uyarıcıdır.

Süsen: Süsen kökü tozu, her iki cins için de güçlü bir afrodizyaktır.

Meyan Kökü: Meyan kökünden elde edilen toz, maden suyu ile karıştırılınca kadınlar için çok etkili bir afrodizyak haline gelir.

Vanilya: Merkezi sinir sistemine etki ederek kokusuyla uyarıcı etki yaratır.

Roka: Bolca demir ve C vitamini içeren roka, alyuvarlar için iyidir. Ayrıca, cinsel gücü de artırır.

Maydanoz: Yemeklere lezzet katan maydanoz, cinsel yaşama da lezzet katar.

Kekik: Güçlü etkileri olan kekik, özellikle erkeklerde uyarıcıdır.

Arı Sütü: Cinsel bezleri geliştiren arı sütünün etkileri, kısa zamanda hissedilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz