Civanperçemi Yağının Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Civanperçemi yağının sağlığa faydaları, antienflamatuvar, antiromatizmal, antiseptik, antispazmodik, astrenjan, gaz giderici, terletici, hazmı kolaylaştırıcı, balgam söktürücü, kanamayı durdurucu ve hipotansif özelliklerine bağlanabilir. Botanik adıyla Achillea Millefolium, Avrupa çapında iyi bilinen çok yıllık bir bitkidir. Bu bitkinin bir dizi rahatsızlık ve hastalık için bir şifa olduğu ve Avrupa kültüründe de başka bir önemi olduğu düşünülmektedir. Bitkinin suyu, sağlık yararlarını artırmak için bazen alkollü içeceklere de karıştırılmaktadır.

Yağ, kurutulmuş bitkinin buharla damıtılmasıyla elde edilir. Başlıca bileşenleri: Alpha Pinene, Borneol Acetate, Borneol, Beta Pinene, Camphene, Cineole, Camphor, Chamazulene, Gamma Terpinene, Isoartemisia Ketone, Limonene, Sabinene ve Tricyclene.

Antienflamatuvardır

Doğal antienflamatuvardır. Herhangi bir tipte iltihabı etkili bir şekilde azaltabilir. Soğuk algınlığından tutun da sindirim sistemi veya solunum yollarındaki iltihaplanmaya, baharatlı yiyeceklerin aşırı tahrişinden, herhangi bir toksinin neden olduğu dolaşım sisteminin iltihaplanması sonucu oluşan çeşitli sağlık sorunlarına kadar her türlü sorun için çok etkili bir şifa kaynağıdır.

Romatizmaya İyi Gelir

Dolaşım için iyi olduğunu yukarıda belirttik dolayısıyla, romatizmal veya artritik hastalar için de yararlıdır. Kan dolaşımını artırır ve böylece eklemlerde ve kaslarda ürik asit birikimini önleyerek romatizma ve artritin tedavisine yardımcı olur. Buna ek olarak, bu yağın terletici özelliği, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Antiseptiktir

Piyasada bulunan yaygın antiseptik kremler ve losyonlar, antiseptik olarak performanslarını neredeyse hiç gösterememektedir. Civanperçemi yağı yaraları; septik ve diğer bakteriyel, fungal veya viral enfeksiyonlara karşı korur. Yara üzerinde koruyucu bir örtü oluşturur ve etkilenen yerde kan trombositlerini ve lökositleri aktive eder, böylece mikropların girişini kontrol eder. Dahası, yağın kendisi etkili bir şekilde mikrop öldüren bakterisit ve fungisidal özelliklere sahiptir.

Spazm Oluşumunu Önler

Spazmdan şikayetçi olan insanlar, tek başına ne kadar tehlikeli olabileceğini bilirler. Spazm veya vücuttaki olağanüstü kasılmalar, en ciddi ve hatta ölümcül hastalıklardan bazılarına yol açabilir. Solunum sisteminde, şiddetli ve kesintisiz öksürüklere neden olabilir ve sinir sistemine ait konvülsiyonlara neden olabilir.

Bağırsak spazmı, akut karın ağrısı ile sonuçlanabilir ve son olarak, kaslarda ağrılı kramplara neden olabilir. Bundan kurtulmanın tek yolu kasılmayı rahatlatmaktır. Bu gibi durumlarda, civanperçemi yağı kaslar, sinirler, bağırsaklar ve solunum yolları üzerinde rahatlatıcı, antispazmodik bir etkiye sahip olduğu için yardımcı olabilir.

Astrenjandır (Büzücüdür)

Saç derisi ve saç foliküllerini uyarır, saçı güçlendirir ve saç kaybını önler. Ayrıca, yaşlanmayla sonuçlanan cilt sarkmasını önler ve kasları iyileştirir. Böylece daha genç bir görünüm elde etmiş olursunuz. Ve hepsi bu kadar da değil! Kan damarlarında büzücü etki sağlayarak kanamayı da azaltabilir..

Gaz Giderilmesine Yardım Eder

Şişkinlik, göğüste ve bağırsakta sıkışma hissi, hazımsızlık, göğüs ağrısı, iştahsızlık veya mide ağrıları gibi rahatsızlıklardan şikayetçiyseniz, bu uçucu yağı deneyin. Gazları bağırsaklardan atmanıza yardımcı olur ve ta en başından gaz birikmesine izin vermez. Evde deneyin ve rahatlatıcı etkilerini kendiniz görün!

Yara İzlerini Azaltır

Bu esansiyel yağın iyileştirici özelliği, yaraları tedavi etmek ve yara, akne, sivilce ya da çıbanların bıraktığı izleri ortadan kaldırmak için yapay olarak hazırlanmış kremlerden çok daha faydalıdır.

Ter Atmanıza Yardım Eder

Bu yağ terlemeyi artırır ve vücuttan toksinlerin, ekstra tuz ve suyun giderilmesine yardımcı olur. Dolayısıyla aynı zamanda vücudu soğutur ve idrarın yaklaşık % 4’ü yağ olduğu için, hem ateşi düşürür hem de kilo verdirebilir.

Sindirim Sağlığını Destekler

Civanperçemi yağı sindirimi teşvik eder. Sindirim suları (asitler ve safra) salgılanmasını uyarır ve aynı zamanda karaciğer ve diğer sindirim organlarının sağlığını geliştirir.

Balgam Söktürücüdür

Bir balgam söktürücü olarak, sizi rahatlatırken, göğüs, bronş ve burun tıkanıklığını temizler. Ayrıca soğuk algınlığının geçmesine yardımcı olur ve öksürük krizlerinin kontrol edilmesinde özellikle yararlıdır.

Adet Söktürücü Özellikler Barındırır

Adet düzensizliğini tedavi etmeye yardım edebilir. Ayrıca, yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrısı veya mide bulantısı gibi adet dönemiyle ilişkili diğer sorunlarda da yardım edebilir. Bu uçucu yağ, erken menopozun ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Mideyi Rahatlatır

Sindirim suyunun akışını sağlar. Mideyi rahatlatır ve iltihaptan kurtulmanıza yardımcı olur.

Tüm Vücut Sistemleri İçin Faydalıdır

Karaciğer, mide ve bağırsakları yumuşatarak besinlerin parçalanması ve besin emilimi gibi metabolik fonksiyonları optimize eder ve daha güçlü ve sağlıklı hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca, hormonların ve enzimlerin endokrin salgılarını düzenler ve sinir sistemini uyarır, böylece sizi daha uyanık ve aktif hale getirir, son olarak da bağışıklık sistemini güçlendirir ve sizi enfeksiyonlardan korur.

Yaraları İyileştirir

Bu yağ seyreltilip topikal olarak veya bir cilt kremi ile karıştırılıp yaralara uygulanırsa, bölgenin daha hızlı iyileşmesine ve enfeksiyonlardan korunmasına yardımcı olabilir. Ayrıca kesik ve ülseri iyileştirmede de eşit derecede faydalıdır.

Uyku Sağlığını Geliştirir

Uykusuzluk ve aşırı stres yaşayanlar için bir nimet olabilir ve rahatlama sağlar. Sinirlerde, beyin ve kaslarda gevşemeye neden olur; kan basıncını azaltır ve uykunuzu getirir. Yağ kullanımı, uzun vadede sağlığınızı bozabilecek olası zararlı maddelerle dolu uyku hapları kullanmaktan çok daha iyidir.

Ateş Düşürücü Olarak Çalışır

Civanperçemi yağının febrifüj özelliği, ateşe neden olan enfeksiyonlarla savaşmanın yanı sıra terlemeyi teşvik ederek vücut ısısını düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda ateşten kaynaklanan iltihabı da rahatlabilir.

Kanamayı Durdurur

Bu yağ hemostatik özelliklerinden dolayı kanamayı etkili bir şekilde azaltabilir ve hatta durdurabilir. Yine bu özellik, kan damarlarında kasılmalar meydana getiren ve böylece kanamayı durduran büzücü özelliğinden gelmektedir.

Tansiyonu Dengeler

Hipertansiyon ile, sürekli kalp krizi ya da beyin kanaması tehdidi altında olanlar, bu yağı kan basıncını düşüren sentetik ilaçlara, güvenli bir alternatif olarak deneyebilirler. Düşük ve hafif dozlarda düzenli uygulama, kan basıncını sistematik olarak azaltabilir. Bununla birlikte, çok uzun süre kullanılmamalıdır.

Diğer Faydaları: Civanperçemi yağı, varisli damarlar ve hemoroid gibi dolaşım hastalıklarının yanı sıra bazı cilt hastalıkları, yaralar, yanıklar, akne, dermatit, kabızlık ve sindirim sistemi, üriner sistem ve üreme organlarındaki enfeksiyonların tedavisinde faydalıdır.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar; Civanperçemi yağı nörotoksik etkiler gösterebilir ve yüksek dozlarda uzun süre kullanmaya devam ederseniz baş ağrılarına ve cilt tahrişine neden olabilir. Hamilelik sırasında ağızdan alınmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz