Demir Tava ve Izgaralar Nasıl Temizlenir?

demir tava ve ızgaralar nasıl temizlenir

Demir tava ve ızgaralar, lezzetli yemekler için kadınların sıklıkla kullandıkları mutfak gereçleri arasında yer alır. Kalın tabanlı ve ağır oldukları için temizlik aşamasında biraz zorlasalar da en lezzetli yemeklerde tercih edilen bu gereçlerin temizlik aşamasında bir kaç püf noktasına dikkat etmek daha kolay yıkanmalarını sağlayacaktır.

Demir Tava Nasıl Temizlenir?

Demir tava ve ızgaraların temizlenmesinden önce kullanılması sırasında dikkatli olunmasında fayda vardır. Ne tür bir yemek pişirilirse pişirilsin tencere tabanı ya da ızgara üzeri pişirim aşamasından önce güzel bir şekilde yağlanmalı, pişen yiyeceklerin yapışması engellenmelidir. Bu çıkması zor olan ve zamanla gereçlerin üzerinde yer eden kalıntıları önlemekte son derece etkilidir.

Demir tava temizliği sırasında asla bulaşık makinesi kullanılmamalı ve mümkün olduğu müddetçe sabun ve deterjan kullanımı da yapılmamalıdır. Demir tavaların temizliğinde sade saf su ve bir temizleme fırçası yeterlidir. Yemek için kullandıktan sonra temizliği için ilk olarak içinde yemek artıklarının tazyikli su ile giderilmesi, ardından fırça yardımı ile kalan yemek kalıntılarının temizliği yapılır.

Sadece su ile temizlik yapılırken su ısısının mümkün olduğunca yüksek olması, yapılan temizliğin verimliği için önemlidir. Sürekli kullanım sonucu parlaklığını yitiren demir tavaların yeniden eski parlaklığına dönmesi için deterjan, salamura tuz ya da sirke kullanılabilir. İstediğiniz her hangi bir malzeme ile tencerenin içini dışını güzelce yıkayıp duruladıktan sonra her hangi bir sıvı yağ ile yağlayıp 180 derecelik fırında 1 saat kuruması beklenir. 1 saat sonunda tencere fırından çıkarılıp tersi döndürülerek yağların akması sağlanır.

Demir Izgara Nasıl Temizlenir?

Demir ızgara temizliği için soğumasını beklememek gerekir. Izgara sıcak halde iken ızgara fırçası ve su ile temizliği yapılabilir. Eğer inatçı lekeler söz konusu ise yine ızgara sıcak halde iken üzerine cam sil sıkılıp bir süre bekletilir. Bekleme sonunda ellerin dayanabileceği kadar sıcaklıkta bir su ve temizleme fırçası ile ızgara temizliği yapılabilir. Cam sil ile temizlik yapıldıktan sonra ızgaranın deterjandan güzelce arındırılması sağlanmalıdır.

Demir tava ve ızgaraların temizliğinde saf su ve temizleme fırçasının yanında nadir olarak sabun, deterjan kullanılmalıdır. Sürekli sabun kullanılması durumunda zaman içinde demir mutfak gereçlerinde bozulmalar yaşanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz