Doğum Sonrası Ağrılar Neden Olur?

doğum sonrası ağrı

Doğum Sonrası Neden Ağrı Olur?

Hamilelik süreci kadınlar için oldukça zorlu geçen doku ay on günlük bir süredir. Bu süre zarfında anne adayının vücudunda değişiklikler meydana gelmektedir. Vücudun doğal ritmi bozulur ve anne adayı daha önce karşılaşmadığı fiziksel değişimlere maruz kalır. Tabi bazı değişiklikler olumluyken bazıları da olumsuz olur ve bunun getirilerine katlanmak da bunun cabası . 

Doğum sonrası yaşanan ağrılı ve hassas dönemlerin başında altı hafta kadar süren lohusalık dönemi gelir bu dönemde anne duygusal açıdan yoğun günler yaşar eşinin ve çevresindekilerin bu durumu bilerek duyarlı davranmaları gerekmektedir. Bir diğer ağrı ise doğumun gerçekleştiği rahimde yaşanmaktadır.

Anne adayı ilk doğumunu gerçekleştirmiş ise daha fazla ağrı hissedecektir çünkü henüz bu duruma alışmamıştır. Doğumdan sonra Hematom yani kan birikmesi rahatsızlığı görülebilir bu hastalık ilk zamanlarda fark bile edilmeyebilir daha sonradan kendini gösterecektir. Bu rahatsızlık vajinal bölgede doğum esnasında oluşan yırtıklar sonucu meydana gelir bu hastalık ancak kan pıhtısına ulaşılıp temizlenerek giderilebilir. 

Doğum sonrasında görülen bir diğer ağrılı hastalık yaşanan kanamalardır. Eğer rahimde bir enfeksiyon oluşması ya da plesenta hasarından dolayı kanamalar görülür. Bu kanamalar genellikle doğumun ilk haftalarında görülür çok şiddetli olmamakla beraber sebebinin bilinmemesi annelerin sinirlerini bozabilir. Kadınların doğum sırasında aldıkları kilolar onlara fazla gelebilir bunun verdiği rahatsızlık ve kilo verme isteği de anne de çeşitli sıkıntılara yol açabilir. 

Doğum esnasında en çok dikkat edilecek noktalardan ilki de hijyenik bir ortam sağlanılmasıdır. her ne kadar güvendiğiniz bir doktorunuz varsa bile bu konuda ona ne kadar hassas olduğunuzu göstermelisiniz. Çünkü doğum esnasında kapılan bir enfeksiyon sizi doğumdan sonra da hatta ömür boyu bir hastalığa mahkum edebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz