Doğumda Aromaterapi’nin Yeri Var Mıdır?

Doğumda aromaterapi son günlerde normal doğum sırasında doğumun ağrı ve stresini azaltmak için kullanılan bir yöntemdir. Prensip olarak bebeğe zararı olmayacak, fakat anne adayını rahatlatacak bazı bitkisel karışımları kullanarak stresin azaltılması ve annenin doğum anına konsantre olmasıdır.

Doğum yaklaştıkça anne adaylarının korkmasına neden olan  ” bilinmezlik” hissidir. Bu korkunun üstesinden gelmek içinse herkes farklı bir yöntem uygulamaktadır. Kimisi yakınlarının desteğine güvenirken, kimisi de aromaterapi gibi alternatif tedavi yöntemlerine başvurmaktadır.

Doğum anı genellikle 3 bölüme ayrılmaktadır. Aromaterapi en çok doğumun birinci evresinde etkilidir ve ikinci evresinde yani bebeğin doğun anında da kullanılabilir. Üçüncü evresinde yani plasentanın ayrıldığı dönemde kullanımının yeri yoktur. Ancak hatırlanması gereken önemli nokta şudur ki, her doğum kendi başına bir deneyimdir. Aromatik karışımları duygusal ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz gerekmektedir. İkiden fazla farklı karışımı beraber kullanmamaya çalışmak gerekir.

Doğumun birinci evresinde nasıl kullanılır?

Sancılanma

Doğumun bu bölümünde  kasılmalar başlar. Kasılmaların yoğunluk ve sıklığı kadından kadına değişir. Duygusal olarak heyecan, beklenti, belirsizlik, kaygı ve korku hissedebilirsiniz. Bu aşamada yapmanız gerekenlerin başında gevşemek geliyor. Banyo yapın ya da mümkünse biraz kestirmeye çalışın. Bu safhada, aşağıdaki aromatik karışım korkularınızı dindirmeniz ve gevşemenizde etkili olabilir.

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin. 4 damla lavanta, 2 damla portakal çiçeği

Karışımla şakaklarınızı, alnınızı ve göğsünüzü ovun. Derin nefes alın.

Aktif sancılanma

Bu evrede kasılmalar daha yoğun ve sıktır. Bu safhada doktorunuz muhtemelen hastaneye gitmenizi önerecektir. Doğumu yapabilmeniz için güçlü olmalısınız. Bunun için de anahtar gevşemektir. Eğer nefes ve rahatlama egzersizlerine yardımcı olmak üzere yanınızda biri olursa bu çok iyi olur. Uyum ve huzur için aşağıdaki aromatik karışımı deneyin.

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin. 6 damla lavanta, 1 damla portakal çiçeği, 1 damla gül

Karışımla boynunuzu ve göğsünüzü ovun. Dinlenirken karışımın kokusunu derin derin içinize çekin.

Geçiş Aşaması

Geçiş aşaması sancılanma evresinin en yorucu aşamasıdır. Aniden kasılmaların şiddeti artar. Çok güçlenirler. Titreme ve bulantı hissedilebilir. Bu esnada, yanınızdaki kişinin size ihtiyacınız olan ilgi ve şefkati vermesi çok önemlidir. Bu evreyi de atlattıktan sonra bebeği itmeye hazır hale geleceksiniz.

Korkmuş, bezmiş ve tükenmiş hissedebilirsiniz. Kasılma aralarında aşağıdaki karışımı koklayarak enerjinizi toplayabilirsiniz.

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin. Lavanta 4 damla, 4 damla adaçayı, 4 damla nane

Özellikle kuyruksokumu bölgesine ağrılık vererek sırtın alt kısmına masaj yapın.

Doğumun ikinci evresinde nasıl kullanılır?

Artık bebeğinizi dış dünyaya çıkarmaya hazırsınız. Muhtemelen şu an sona yaklaştığınızı bildiğinizden biraz daha rahatlamış hissediyorsunuz. Ama gene de önünüzde yorucu bir itme süreci var. Bu süreçte depoladığınız tüm güç ve enerjiyi harcayacaksınız. Pek çok kadın, hissettiği yorgunluktan ötürü bu safhada bırakmak ister. Aşağıdaki aromatik karışım bu safhada size güç verebilir.

10 mililitrelik bir şişeye, aşağıdaki yağları koydukta sonra, şişeyi dolduracak kadar organik sebze yağı ekleyin. 4 damla nane, 4 damla biberiye

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz