Doğumdan Sonra Toparlanmak

doğum sonrası toparlanma

Doğum sonrası toparlanma dönemi

Doğumun ardından ihtiyacınız olacak en önemli şey yardım almak olacaktır. Gelecek her türlü yardım teklifini kabul edin, mümkün olduğunca dinlenmek için fırsat yaratmaya çalışın. Yorgun anne bebeğine bakarken zorlanabilir, kendinize iyi bakmayı ihmal etmemelisiniz. 9 aylık hamilelik başlı başına bir vücudunuz için yorucu bir durumdur. Bir de üzerine doğum gerçekleştirmek ve bir anda minicik bir bebeğin bakımıyla ilgilenmek anne için yıpratıcı bir dönem olabilir. Yardım istemekten çekinmeyin, mümkün olduğunca fazla destek almaya çalışın.

Eğer mümkünse doğumdan sonra eşiniz bir ya da iki hafta izin alarak evde yanınızda olsun. Bebeğinizi yıkayabilir, akşam yemeği hazırlayabilir ya da gazını çıkartabilir. Bu sırada sizin de kişisel ihtiyaçlarınızı gidermek için zamanınız olur, diğer taraftan bebeğinizle aranızdaki bağı kuvvetlendirmek için de fırsat yaratılmış olur. Arkadaşlarınızın size yardımcı olabileceği çok fazla olanaklar da mevcut.

Örneğin akşam yemeği hazırlayarak getirebilirlerse üzerinizden büyük bir yük alabilirler. Bebek doğmadan önce düzenlenen baby shower partisinde doğumdan sonrası için bir görev dağılımı yapılabilir. Arkadaşlarınız sizin için akşam yemeği getirebilecekleri günleri işaretler ve üzerinizden büyük bir yük alabilir.

Eğer ailenizden ya da arkadaşlarınızdan yardım alamayacağınızı düşünüyorsanız doğum öncesinde kendiniz bir takım hazırlıklar yapabilirsiniz. Derin dondurucuda saklanabilecek yemekler pişirerek depo yapabilir ve hızlıca hazır olabilecek yiyecekleri önceden hazırlayabilirsiniz.

Çok yakın akraba ve arkadaşlarınız eve bebeğinizi görmeye ziyarete geldiğinde onları ağırlamak için kendinizi yormamalısınız. Bu sayede bebeğinizin bakımı ve uykusuzluk ile yorulan bedeniniz bir de misafirler yüzünden yıpranmamış olur. Hatta size yardım teklif ederlerse ve bebeğinizle ilgilenirlerse ilk fırsatta kısa bir şekerleme yapmak için odanıza kapanabilirsiniz. Hem onlar bebeğinizi çekinmeden sevmiş olur hem de siz enerji depolama fırsatı yakalamış olursunuz.

Alışveriş yaparak yorulmak yerine günümüzde sık sık kullanılan marketlerin web sitelerinden sipariş etmeyi deneyebilirsiniz. Hem vakit kaybetmezsiniz hem de ağır poşetler taşıyarak kendinizi fazladan yormamış olursunuz. Yardım almanın bir diğer yolu da doğumdan sonra eve gelerek destek veren doğum hemşirelerinden tutmak olabilir. Size ilk günlerde bebeğin temel bakımı ile ilgil bilgi verebilir, neyi nasıl yapacağınızı göstererek daha az yorulmanıza destek olabilirler.

Bir süre boyunca hayatın çok yoğun olacağını göz önünde bulundurarak beklentilerinizi düşürmenizde fayda var. Eşinizle eskisi gibi zaman geçirmekte sıkıntı yaşayabilir, uykusuz yorgun gün ve geceler geçirebilirsiniz. Unutmayın hepsi geçici. Bebeğinize iyi bakabilmek için öncelikle kendinize iyi bakmalısınız. Siz enerjik olursanız bebeğinizle çok daha iyi vakit geçirebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz