Dünyadaki Kötülükle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

iyilik ve kötülük

Hayatın başlangıcından bu yana iki zıt duygu aslına bakılırsa sürekli olarak bir savaş halindedir. Belki bunların içerisinde kıskançlık, üzüntü ya da sevinç ile birlikte yaşam içindeki birçok farklı duyguyu katmak mümkündür. Ancak olaya temel açıdan bakıldığı zaman iki farklı bakış açısı bulunmaktadır. Bunlardan biri kötülük diğeri ise iyiliktir.

Evet, dünya bu iki bakış açısı arasında dönmekte ve her dönem buna göre şekil almaktadır. Tabii hayata iyi niyetle bakan vicdan sahibi insanlar karşısında kötülük yapan kişiler gördükleri zaman akıllarına her daim şu soru gelir; Bir insan neden kötülük yapar? Bunu niye yapar? Elbette bunun da farklı nedenleri ve koşulları bulunmaktadır.

Sonuçta birçok insan hayatına normal bir şekilde devam ederken başına art arda gelen büyük talihsizlikler neticesinde de bir anda kötülüğü seçebilmektedir. O yüzden aslına bakılırsa kötüleri yenmek, böyle bir durumu ortadan kaldırmak için bunu belli bir döneme yaymak gerekse de ilk olarak, temel anlamda insanların birlik olması, birbirlerine karşı saygı duyması ve her şeyden önemlisi ise mutlaka empati yeteneğinin her insanda ortaya çıkması gerekmektedir.

Kötülüğü Yenmek İçin Neler Yapılmalı? 

Aslında bakılırsa kötülüğü yenmek, iyi dünya yaratmak için öncelikle onu anlamak gerekir. Yani kötülük nasıl ortaya çıkmakta, nereden gelmekte ve neden yapılmaktadır? Buna bir cevap bulabilmek için duruma bilimsel olarak da yaklaşmak gerekir. Bazı insanlar hayatta o kadar büyük kötülükler yapabilmektedirler ki, içlerinde iyilik yaşatan insanlar onların yaptıklarını öğrendikleri zaman bile etkisinden kurtulmak çok kolay olmaz.

O yüzden iyi niyet taşıyan insanlar kötülük yapan kişilerin bu kadar zalim ve bu kadar vicdansız nasıl olabildiklerini dair ne kadar düşünürlerse düşünsünler, hiçbir şekilde cevap bulamazlar. Çünkü kötülük sonradan çıkan bir şey değil, aslında bakılırsa genel anlamda insanın fizyolojik yapısında meydana gelen bir durumdur.

Öyle ki araştırıldığı zaman daha çok küçük, çocuk yaşlarda dahi cinayet işlemiş insanlar da çıkabilmektedir. O yüzden eğer kötülük yenmek isteniyorsa mutlaka öncelikle kötülüğü anlamak ve bunu yapan insanlara karşı nasıl yaklaşılması gerektiği anlaşılmalıdır. 

Kötü Dünyanın En Önemli Yolu Bunu Yapanlara İnat İyi Olmaktır 

Ying – Yang…  Yani hayatta her şeyin bir karşılığı vardır ve yaşam bir şekilde dengeyi bulur. O yüzden her kötülüğü ortadan kaldırmak isteniyorsa, içlerinde iyilik bulunan insanlar dünyadaki kötülükleri gördükçe karamsarlığa bürünmek yerine, inadına daha da iyi olmak zorundadır.

Evet, bu bir mecburiyettir; çünkü terazide her iki tarafa bir şeyler konulduğu zaman biri mutlaka daha ağır gelir. Hayat İçinde ne olursa olsun koşulsuz her daim birlik olmak ve iyilik yapmaktan iyi dünya görmek adına vazgeçilmemelidir. 

Kaynak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz