Ergenlik Döneminde Çocuklar

ergenlik döneminde çocuklar

Ergenlik dönemi aileler ve çocukları için oldukça stresli bir dönemdir. Ergenlik döneminde çocuklar kendilerini kanıtlamak için farklı kimliklere, farklı rollere bürünebilirler. Anne ve babalar çocukların bu davranışlarını iyi gözlemlemeli, gerektiğinde yönlendirmeler yapabilmelidir. Ergenlik döneminde çocuklar hırçınlaşabilir, alınganlıkları artar ve kendilerini kanıtlamaya ihtiyaç duyarlar.

Çocuklarınıza öğüt nasihat verirken dikkatli olmalısınız. Kendi bildiğini okumak, istediğini yapmak bu dönemde yaşanılan ıspat belirtilerinden sadece iki tanesidir. Ergenlik dönemini bir devletin özgürlüğünü, bağımsızlığını ilan ediyor gibi düşünebilirsiniz. Çocuklarınızla çok iyi iki arkadaş olmalı ve onu en iyi siz anlamalısınız.

Ergenlik Döneminde Kızlar

Bu döneminde kızınız, gün geçtikçe kendini geliştirecek, kendine olan güveni artacaktır. Kız çocuklarına yapılan baskılar bu dönemde karşı etki olarak görülebilir. Eğer çok fazla baskı kurarsanız bu onların içine kapanmasına neden olacaktır. Bu dönemde az da olsa özgür bir yaklaşım izlemek gerekir.

Ergenlik Döneminde Erkekler

Ergenlik döneminde erkek çocukların kendini ıspatlama çabası, başına buyruk davranışları devam etmektedir. Bu dönemde erkek çocuklar üzerinde uygulanacak aşırı yoğun baskı, onları yanlış yapmaya itecektir. Bir hata yaptığını düşündüğünüzde onunla arkadaş gibi konuşmalı, hatanın kaynağını net bir şekilde izah etmelisiniz.

İyi bir kontrol mekanizmasını bu dönemde oldukça etkilidir. Yaptığı her şeyi kontrol edebilirsiniz ancak bunu ona belli etmemelisiniz. Kontrol altında olduğunu hissetmek ergenlik döneminde erkekler için oldukça sıkıntılı bir süreçtir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz