Evinizin Giysisi Perde Seçimi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

perde seçimi hakkında bilmeniz gerekenler

İdeal Perde Seçimi Bu Öneriler İle Daha Kolay!

Bir evin dekorasyonunu en iyi sergileyen parçaların başında perdeler geliyor. Adeta evinizin giysileri diyebileceğimiz perde seçimi ise dekorasyonunuz için harcadığını tüm emeği olabildiğince başarılı şekilde yansıtmanın en önemli aşaması. Peki perde seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? Evleri daha güzel göstermek için hangi perdeleri kullanmalıyız?

İster en lüks mobilyayı almış olun, ister halınızdan duvar renklerine tüm dekoru büyük bir özenle oluşturmuş olun, perdelerinizde doğru tercihi yapmadıkça uyumu yakalamanız oldukça zor olacaktır. Perdelerin evinizi daha şık göstermesi için nelere dikkat etmeniz gerektiğini şimdi keşfetmeye hazır olun.

Perdenin Dokuması

Perdenin kalitesini belirleyecek olan temel unsur kumaşının dokumasıdır. Dolayısıyla perdelerin ne kadar hızlı sürede yıpranacağı ya da ne denli şık duracağı da dokumasına bakılarak belirlenebilir. Perdenin kumaşı eğer fazla kalın ise asılı iken düz bir şekilde duramayıp nahoş bir hava yaratabilir. Ancak çok ince ise dekoru ucuz gösterebilir. Perdenin asıldığında pürüzsüz inişler yapması, renk konusunda odaya uyumlu dururken aynı zamanda kaliteli bir hava yaratması, odanın ne denli güneş aldığına dikkat edilerek kumaş seçilmesi kadar kaliteli bir kumaş seçilmesine de bağlıdır.

Renk yönünden bir diğer dekorasyon tavsiyesi de mobilya ile birebir aynı rengi seçerek ortamı boğmamak yönünde olacaktır.

Duruş İçin Biçim

Perdenin uzunluğunu ölçerken perdenin nereden başlaması ve nerede sonlanması gerektiğini iyi ölçmelisiniz. Tasarımcılar genelde pencerenin 15 – 20 cm. üstünde bir kısalıkta size perde boyunu keserek verse de perdelerin bazı durumlarda yerden tavana kadar olduğunda ya da yerlerde bir miktar fazlalık sarktığında daha modern ve şık durabildiği de görülmekte.

İdeal perde yüksekliği modern bir tarz yaratmak  istiyorsanız yerden 2 – 3 cm. yukarıda olmalı. Ancak daha geleneksel bir duruş yakalamak ve alışkanlıklarından vazgeçmeden dekorunu tamamlamak isteyenler için bu yükseklik pencere bitimi ile denk olabilir ya da tamamen yere değebilir. Yine pile seçimi ile evinin tarzını belirlemek isteyenler için gösterişli bir doku havası için sık pilelerin, çağdaş ve minimal bir tarz için seyrek pilelerin seçildiğini hatırlatmak isteriz.

Perdenizin desenleri konusunda ise dekorunuzu yine belirleyici olacaktır. dekorasyon modasında flamingo, palmiye yaprakları gibi desenler oldukça gözde. Ancak eğer odanız alçak tavanlı ya da gelenekçi bir tarza sahip ise seçeneklerinizi yeniden değerlendirmeniz gerekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz