Gebelikte Nefes Darlığı ve Nedenleri

Gebelik belirtileri arasında yaygın bir şekilde görülmektedir. Daha çok gebeliğin son aylarında anne adayı için zor anlar yaşanabilir. Bazı gebelerde ise gebeliğin ilk aylarından itibaren gebelik sonlanana kadar nefes darlığı görülebilir.

Gebelikte nefes darlığı, oksijen ihtiyacının artmasından dolayı oluşabilmektedir. Anne bedeni oksijen gereksinimini karşılamak adını birçok yola başvurmakta ve kendini bu duruma adapte etmeye çalışmaktadır. Gebelikte vücutta değişen progesteron hormonunun artışı akciğerleri etkileyerek solunum sistemine baskı uygulayabilmektedir. Bu durumda da her 1 dakikalık nefes sayısında artış yaşanmaktadır.

Gebelik devam ettikçe anne rahmi büyüyerek diyaframa baskı uygular ve nefes alış verişi için vücut daha fazla çalışma gereksinimi duyar. Daha çok çoğul gebeliklerde, bedeninde normalden iri bebek taşıyanlarda ve amniyotik sıvı oranı fazla olanlarda bu sorun ile sık karşılaşılmaktadır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde nefes darlığı nedeni ile zor anlar yaşayan anne adayları mutlaka bir hekime başvurmalı ve bu konuda gerekli yardımı almalıdır.

Gebelikte Nefes Darlığı İçin Alınabilecek Önlemeler

Nefes darlığı şikayeti olan anne adayları mümkün olduğunca ağır aktiviteden kaçınmalıdır. Omuzları arka tarafa doğru yaslamak ve dik bir pozisyonda oturmak nefes darlığını hafifletebilir.

Gebelikte nefes darlığı gebelik belirtisi olarak ortaya çıkabileceği gibi farklı bir hastalığın belirtisi de olabilir. Eğer herhangi bir hastalık nedeni ile oluşmamışsa gebelik tamamlandıktan sonra bu şikayette diğer şikayetler gibi ortadan kaybolacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz