Gözenekleri Sıkılaştıran Besinler Nelerdir?

gözenekler

Ciltte açık ya da genişlemiş gözenekler, birçok insanın karşılaştığı büyük bir sorundur ve özellikle yağlı ciltler için akne ve siyah nokta gibi sorunlara da katkıda bulunabilir. Aşırı sebum, kir ve bakterilerle birlikte gözenekler tıkanır. Siyah noktalar, gözenekleri daha görünür kılar ve daha büyük gösterir.

Uzun süre güneşe maruz kalmak gözeneklerin genişlemesine katkıda bulunabilir, çünkü kolajene zarar verir ve böylece gözenek kanalları duvarının esnekliğini azaltır. Aynı şekilde, genişlemiş gözenekler, artan yaşla birlikte cilt elastikiyetini kaybettikçe daha da kötüleşir. Genetik, stres ve yetersiz cilt bakım rutini de aynı şekilde gözenek genişlemesine katkıda bulunur.

Piyasada bu sorunla başa çıkmak için birçok kozmetik ürün olmasına rağmen, gözeneklerin cildinizin doğal bir parçası olduğunu ve tamamen ortadan kaldırılamayacağını unutmayın. Kozmetik alışveriş yapmadan önce, gözenek görünümünü en aza indirmek için bazı ucuz, kolay ve doğal yöntemler deneyebilirsiniz.

Buz

Buz, cilt sıkılaştırma etkisi nedeniyle büyük gözenekleri küçültmek için basit ve etkili bir doğal yöntemdir. Genellikle makyaj yapmadan önce genişlemiş gözenek görünümünü en aza indirmek için kullanılır. Ayrıca kan dolaşımını ve dolayısıyla cilt sağlığını teşvik eder.

Temiz bir beze birkaç buz küpü sarın ve 15 ila 30 saniye boyunca cildinizde tutun. Bunu günde birkaç kez yapın. İyileşme gördüğünüzde kullanım sıklığını azaltabilirsiniz.

Alternatif olarak, yüzünüzü günde bir kez buz gibi soğuk suyla yıkayabilirsiniz.

Bu yöntemin faydalarını artırmak için, buz küpleri yapmak için salatalık suyu, elma suyu, yeşil çay veya gül suyu kullanın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi, doğal bir büzücü ve cilt toniği olarak çalışır. Böylece cildinizi sıkılaştırır, gözenekleri sıkılaştırır ve cilde pH dengesini geri kazandırır. Ayrıca, akne oluşumunu önlemeye yardımcı olan antimikrobiyal ve antienflamatuvar özelliklere sahiptir.

Eşit miktarda organik elma sirkesini ve suyu karıştırın.

Çözeltiye bir top pamuk batırın ve yüzünüze uygulayın.

Birkaç dakika bekletin ve sonra durulayın.

En iyi sonuç için, yüzünüzü temizledikten sonra her gece bu yöntemi kullanın. Hafif bir nemlendirici ile takip edin. Birkaç hafta içinde iyileşme göreceksiniz.

Yumurta Akı

Genişlemiş gözenekleri küçültmek için yaygın olarak kullanılır çünkü cildi sıkılaştırır ve toparlar. Yumurta akı maskeleri, yağlı cildin aşırı yağını çekmek için de harikadır.

Sadece bir yumurta akını çırpın ve yüzünüze eşit olarak sürün. Tamamen kurumasını bekleyin ve daha sonra durulayın. Daha iyi sonuç almak için, yumurta akını uyguladıktan sonra, cildinizi kağıt mendil parçalarıyla örtün ve karışım kuruduğunda onları soyun. Bunu düzenli olarak haftada bir veya iki kez yapın.

Alternatif olarak, iki yumurta akı ile birlikte, yarım limon suyunu karıştırın. Yüzünüze sürün ve yaklaşık 10 dakika bekletin ya da tamamen kurumaya bırakın. Soğuk su ile durulayın. Bir ay boyunca haftada birkaç kez tekrarlayın.

Bir başka seçenek ise bir yumurta akını çırpmak ve iki çorba kaşığı limon suyu ve yulaf ezmesi eklemektir. İyice karıştırın. Yüzünüze sürün ve 30 dakikalığına kurumaya bırakın. Son olarak, ovalayın ve yüzünüzü serin suyla yıkayın. En iyi sonuç için haftada iki kez tekrarlayın.

Şeker

Ev yapımı şeker peelingi, cildin pul pul dökülmesini ve fazla yağ ve kirin giderilmesini sağlar ve böylece gözenekleri küçültme konusunda yardım edbilir.

İki yemek kaşığı şeker, bir çorba kaşığı zeytinyağı ve birkaç damla limon suyunu karıştırın. Cildi nazikçe 20 ila 30 saniye boyunca bu karışımla ovalayın ve sonra soğuk suyla yıkayın. Haftada bir veya iki kez düzenli olarak kullanın.

Limon diliminin üstüne biraz şeker dökün ve yüzünüzü hafifçe ovun. 10 dakika bekletin ve sonra yüzünüzü yıkayın. Bunu haftada iki kez, en az birkaç haftalığına yapın.

Aynı zamanda bal ve limon suyundan eşit oranda karıştırın ve biraz şeker ekleyin. Cildinize bu karışımla masaj yapın ve durulamadan önce 5 ila 10 dakika bekletin. Bir ay boyunca haftada bir veya iki kez veya istediğiniz sonuçları elde edene kadar tekrarlayın.

Karbonat

Karbonat, nazik bir peeling maddesi olarak çalışır, fazla yağı ve kiri cildinizden temizler. Aynı zamanda cildin pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur ve antibakteriyel ve antienflamatuvar özelliklerinden dolayı akne ve sivilce gibi sorunları azaltır.

İki yemek kaşığı karbonat ve ılık suyu karıştırın.

Karışımı cildinize uygulayın ve birkaç saniye dairesel hareketlerle masaj yapın.

Son olarak, soğuk su ile durulayın.

İşlemi beş ila yedi gün boyunca tekrarlayın. Ardından, uygulama sıklığını birkaç hafta boyunca haftada üç ila beş kez olacak şekilde azaltın.

Limon Suyu

Limon suyu cildinizi eksfoliye eden ve genişlemiş gözeneklerin görünümünü en aza indiren sitrik asit içerir. Ayrıca, ağartma etkisinden dolayı cildinizi iyileştirmeye ve koyu lekeleri gidermeye yardımcı olacaktır.

Sıkılmış bir limon suyuna bir tatlı kaşığı organik bal ekleyin. Cildinize uygulayın ve durulamadan önce 10 ila 15 dakika bekletin. Bunu en az bir ay boyunca yapın.

Alternatif olarak, limon suyu ve domates suyunun her ikisinden de iki çorba kaşığı alın ve karıştırıp uygulayın. 10 ila 15 dakika bekletin. İyileştiğini görmek için en az bir ay boyunca haftada bir veya üç kez tekrarlayın.

Ayrıca 15 ila 20 dakika boyunca bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı toz tarçın kombinasyonu da uygulayabilirsiniz. En az bir ay boyunca tekrarlayın.

Salatalık

Salatalık gözenekleri küçültmek için doğal bir büzücü olarak çalışır. Ayrıca, cilt dokusunu geliştirecek ve yeni bir parlaklık kazandıracak.

Bir salatalık rendeleyin ve suyunu alın. İçine bir top pamuk batırın ve suyu cildinize bu şekilde uygulayın. Soğuk su ile durulamadan önce 15 ila 20 dakika bekletin.

Ayrıca salatalık suyuna biraz gül suyu veya limon suyu da ekleyebilirsiniz. Cildinize uygulayın ve soğuk su ile durulamadan önce 10 ila 15 dakika bekletin.

Bu yöntemlerden birini yaklaşık bir ay boyunca veya iyileştirme fark edene kadar kullanabilirsiniz.

Yoğurt

Yoğurt, fazla yağ, kir ve ölü deri hücrelerini ortadan kaldıran laktik asit içerir, böylece gözenek görünümünü en aza indirir. Kırışıklıkları ve ince çizgileri de azaltacaktır.

Yüzünüze ince bir tabaka yoğurt sürün. 10 dakika bekletin ve sonra durulayın. En az bir ay boyunca haftada bir ila üç kez tekrarlayın.

İki çorba kaşığı sade yoğurda bir çorba kaşığı nohut unu (besan) ekleyin. Bu macunu yüzünüze uygulayın. 15 ila 20 dakika bekletin. Son olarak, soğuk su ile yıkayın. Bunu yaklaşık bir ay boyunca haftada iki kez yapın. Nohut ununun istenmeyen tüylerden kurtulmak için de faydalı olduğu düşünülmektedir.

Aşırı yağlı ve akneye eğilimli cildi olan kişiler, bir çay kaşığı yoğurt, iki aspirin tableti (ince toz haline getirilmiş) ve bir yumurta akı (iyice çırpılmış) karışımı uygulayabilirler. 15 ila 20 dakika bekletin ve sonra soğuk su ile durulayın. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın. Sadece birkaç kullanımdan sonra bile iyileşme fark edeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz