Hamileliğin (Gebeliğin) 20. Haftası

20 haftalık hamilelik

Hamileliğin 20. Haftası

Bebeğin beyni ve duyu organları (tat, koku, işitme, görme ve hissetme) hızla gelişim göstermektedir. Işık yandığında ya da direk güneş ışınları alındığında kaşlarını oynatarak ya da gözlerini kırparak ışığa karşı tepkili olduğunu gösterir. Dışarıdan gelen yüksek seslerde de korkarak tepki verir. Bebeğin vücudunu lanugo adı verilen ince tüyler kaplamıştır. Bu tüyler en çok yüz ve boyun bölgesinde bulunur. Bu hafta da cinsel organlar artık iyice görülebilir. Çünkü önemli oranda gelişme göstermiş olur.

Kalp atışları hızlıdır ve bazen anne tarafından da hissedilebilir. Bebeğin boyu 16-17 cm kilosu ise 300 gr civarındadır. Gebeliğin yarısı olan 20. hafta da bebek çok hareketlenmiş olur. Saatte en az 5 kez hareket eder. İlk hamileliğini yaşayan bayanlar en geç 22 ya da 23. haftalarda mutlaka bebeğin hareketlerini hissedecektir. Deneyimli anneler ise 16. haftadan itibaren bebeğinin hareketlerini hisseder ve anlar.

Gebeliğin 20. haftasında ve sonrasında çıkabilecek her hangi bir sorun düşük olarak değil erken doğum olarak nitelendirilebilir. Bebeğin tüm organlarının değerlendirildiği detaylı bir ultrason zamanıdır şimdi. Bebeğin sağlığı ile ilgilenirken anne de sağlığını takip etmeli ve doktoru ile paylaşmalıdır. Bu dönemde gebe kadınlar terleme, bel ve sırt ağrısı gibi sorunları çok yaşayabilir. Troit bezlerinin çok çalışması annenin bazen aşırı derecede terlemesine neden olacaktır.

Yukarıya doğru çıkan uterus artık bele daha çok baskı uygulayacaktır. Bu yüzden topuklu ayakkabılardan uzak ve rahat ayakkabılar giyilmesi gerekir. Günlük hayatta önceki haftalara nazaran daha hızlı yorulma söz konusu olduğundan, bu haftadan itibaren düzenli dinlenmeye dikkat edilmesi çok önemlidir. Annenin kabızlık ve mide sorunları ise devam etmektedir.

Baba adayı eşinin karnına kulağını dayadığında bebeğin kalp atışlarını, bebeğin o an ki pozisyonuna da bağlı olarak duyabilmektedir. Bu aşamada artık en az anne adayları kadar baba adaylarına da görev düşmektedir. Çünkü anne adayı hamileliğin 20. haftasından itibaren fizyolojik açıdan giderek zorlaşan bir döneme girmekte ve bu sebepten ötürü baba adaylarının yardımının önemi de giderek artmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz