Hamileliğin (Gebeliğin) 21. Haftası

21 haftalık hamilelik

Hamileliğin 21. Haftası

Bu haftadan itibaren bebeğinizle konuşmak ya da ona müzik dinletmek uzmanlara göre bebeğin zekâ ve duyularını geliştirmekte çok faydalı bir eylemdir. Aynı zamanda da anne ve bebek iletişimi içinde önemli. Bu hafta da sonra alınan besinlere ve seslere tepkisiz kalamaz fakat geçici bir dinlenme süreci içine girecektir. Gebeliğin 21. haftasında bebeğin gelişimi hızlı değildir. Düzenli olarak uyur ve uyanır. Uyku periyodunun giderek daha fazla düzene girdiği bir süreç olan gebeliğin 21. haftasında anne adayı bebeğin ne zaman uyandığını karnındaki hareketlenmeden anlayabilmeye başlar.

Uyku saatlerinde hareketsiz kalan bebeklerle ilgili endişeye düşülmemesi ise bu aşamada anne adayı için her ne kadar zor da olsa önemlidir. Dili ve cinsel organları tamamen oluşmuştur. Kalp kası bu hafta oldukça güçlenir ve hızlı bir şekilde kan pompalamaya başlar. Kalp atışı 120-160 arasındadır. Bebeğin boyu 18 cm, ağırlığı ise 320 gr civarında olmuştur. Bu dönemde alyuvarların sayısı artar. Bebeğin kansızlık tehlikesine karşın annelerin demir takviyesi almaları gerekiyor.

Haftalardır neredeyse şeffaf halde olan cildin bazı bölümlerinde yaşanan renk değişimi artık tüm deride gözlemlenmektedir. Yap depolamaya aralık vermeden devam eden bebek, beyaz kan hücresi yani lökosit üretimine başlayarak kendi savunma mekanizmasının inşasına hız verir. Anneden aldığı bağışıklık sistemi ile enfeksiyonlara karşı koruma geliştiren bebek için artık kendi sistemini oluşturmanın vakti gelmiştir. Bu haftada renkli doppler ultrasonografi ile rahime gelen kan akım formları incelenerek bebekte daha ilerde gelişebilecek kilo alamama ve preeklampsi gibi hastalıkların tahmini yapılabilir.

Bu haftadan itibaren hormon dengesi büyük oranda değişen anne adayının sindirim sistemi kaslarında gevşeme yaşanmakta ve çoğu adayda gaz sorunu yaşanmaktadır. Annenin karnı kaşınarak kimi zamanda çatlayarak büyümeye devam eder. Bu konuda rahatlamanın en iyi yolu düzenli olarak krem kullanmaktır. Kremler, cildin yumuşamasını ve esnemesini sağlayarak karın büyümesini kolaylaştıracaktır.

Bu şekilde cilt çatlaklarından önemli oranda korunmuş olursunuz. 21. hafta da 6 kilo almış olabilirsiniz. El ve ayak bileklerinde oluşabilecek şişliklere karşın da bol su içmek ve ayakta uzun süre kalmamak gerekiyor. Bel ve sırt ağrıları için masaj ve sıcak kompleks teknikleri kullanılabilir. Bu hafta tansiyon sorunu biraz sakinleşecektir fakat tansiyonunuzu düzenli olarak ölçmeye dikkat edin. Yürüyüş yapmayı, nefes egzersizlerini ve demir takviyesi almayı unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz