Hamileliğin (Gebeliğin) 5. Haftası

5 haftalık hamilelik

Hamileliğin 5. Haftası

Gebeliğin 5. haftasında belirtiler daha fazla hissedilmeye başlar. Her hafta biraz daha büyüyüp gelişen tek hücrelik kütle gebeliğin 5. haftasında şekillenmeye başlar. Ultrason görüntüleri daha net ortaya çıkar ancak bu minik şeyin bir bebek olduğunu anlayamayabilirsiniz. Fakat ekranda onun kalp atışlarını izlediğinizde ortada bir hata olmadığını anlayacaksınız. Embriyonun başı, bedeninden daha büyük olur ve hafif eğri biçimindedir. Büyüklüğü ise yaklaşık olarak 1.25 mm boyutuna ulaşır.

4. haftada gelişmeye başlamış olan dokular ait oldukları tabakadan farklılaşmaya ve belirginleşmeye başlar. Özellikle kalp embriyonun ortasında hafif bir çıkıntı şeklini alır hatta parmak şeklinde çıkıntılar bile belirginleşir.

Bu dönemde su kesesi (amniotik kese) ve göbek bağı (plasenta) gelişir. Bu bebeğinizin rahimdeki cankurtaran halatıdır. Hamileliğinizin geri kalan kısmında oksijen pompalanması, artık maddelerin taşınması ve gerekli besin maddelerinin sağlanması sorumluluğunu taşıyacaktır. İlk kalp atışlar başlar. Kan hücreleri oluşur ve kanallardaki geçişler artar. Artık kan pompalanıyor. Sadece hamileliğinizin kalan kısmında değil bebeğinizin vücudunun tüm hayatı boyunca ihtiyaç duyacaklarını ulaştırmak için dört odacık artık işlemeye başlıyor. Kol ve bacak kökleri belirmeye başlar.

Gebeliğin 5. haftasında tıpkı embriyo gibi anne de bir takım değişikliklere uğrar. Hem vücut hem de psikolojik olarak bazı değişimler yaşanabilir. Elbette ki en büyük değişim anne adayının vücudunda olacaktır. Hormonel değişiklikleri iyiden iyiye hissetmeye başlayan anne adayı gebeliğinin 5. haftasında daha fazla belirti ile karşılaşır. Nadir de olsa bazı kadınlar bir değişiklik hissetmez ama vücut değişimini günden güne arttırır.

Genelde çoğu kadında bu hafta sürekli uyuma isteği, halsizlik, göğüslerin irileşmesi, akıntı ve sık idrara gitme isteği gibi belirtiler ortaya çıkar. Bazen akıntı şikâyeti leke ya da hafif kanama şeklinde görülebilir. Bu konuda bir anormallik hissedilirse ve bu akıntılar karın ağrısı ile birlikte seyrederse düşük riskine karşı hemen bir uzmana başvurun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz