Hamilelik Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sağlıklı bir hamilelik dönemi sağlamak için hamilelikten önce ve ilk haftaları içinde yapabileceğiniz bir dizi işlemler bulunmaktadır.

Sigara, Alkol

Sigara içmenin düşük yapma riskini artırdığı ve bebeğin büyüme ve gelişimine zarar verdiği bilinmektedir. Hamilelik sırasında ve bebeğinizi emzirdiğinizde alkollü içkiler kullanmamanız tavsiye olunur.

Retinol içeren multi vitaminler

Retinol, yüksek miktarda alındığında zarar verebilen bir tür A vitaminidir. Karaciğerde de retinol bulunması nedeniyle, alınan doz küçük miktarlarla sınırlı kalmalıdır.

İlaçlar ya da alternatif çözümler

Reçete ile veya reçetesiz alabileceğiniz ilaçlar ya da kullanmakta olduğunuz ilaçların bazıları hamileliğiniz döneminde güvenli olmayabilir. Hamilelik ya da emzirme döneminde multi vitaminler gibi yardımcı ilaçları kullanmanın güvenli olup olmadığını kontrol etmeden almayın. Aile doktorunuzdan, ebenizden, yerel eczacınızdan tavsiye alın.

Kafein

Çay, kahve ve kolalı içeceklerin tümü kafein içerir. Günde üç bardak kahve veya beş bardaktan fazla çay içmemeniz önerilir. Guarana, Red Bull, V and Mother gibi enerji içeceklerine katılan bir tür kafein maddesidir. Bu tür içecekleri hamilelik döneminde kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Depresyon

Hamilelik sırasında bazen hemen hemen herkesin kendini kötü hissetmesinin yanısıra bazı kadınlarda bu daha sık görülür ve depresyona girebilirler. Depresyon başarıyla tedavi edilebilir. Bu durumu biriyle konuşun; aile doktorunuz ya da ebenizden yardım isteyin. Bu kişiler size gerekli yardımı sağlayabilirler.

Egzersiz

Belirli sınırlar içinde yapabildiğiniz egzersizleri uygulayın. Yürüyüş, yüzme ya da yoga gibi hafif, eğlenceli ve haftanın birçok günü uygulanabilenler en iyi egzersiz türleridir. Jakuzi ve saunalarda çok ısınmaktan  kaçının. Egzersiz yaparken bolca su için. Yorucu egzersizler ve form tutma etkinlikleri konularında bilgi edinin.

Genetik geçmiş

Sizin ve eşinizin kalıtsal olabilecek bir aile sağlık sorunu bulunması durumunda, hamileliğinizin başlangıcında bu durumu aile doktorunuz ile görüşün. Bu hastalıklar arasında Fragile X Sendromu, Talasemi (Akdeniz Anemisi), Kistik Fibrozis, Down Sendromu, Musküler Distrofi (bir cins kas sistemi hastalığı), spina bifida, hemofili, yarı dudak/damak (cleft palate) gibileri sayılabilir.

Sağlık durumunuz

Yüksek tansiyon, şeker, epilepsi, kanama sorunları ya da kalp hastalıkları gibi herhangi bir sorununuz bulunması durumunda, aile doktorunuzla bu konuyu biran önce görüşün. Yarı dudak, bel kemiği problemi gibi aile tarihçenizde kalıtsal bir hastalık bulunması ya da epilepsiye karşı bir ilaç kullanmanız durumunda, lütfen aile doktorunuzla görüşün. Bu ilacın dozunun artırılması gerekebilir.

Beslenme

Hamilelik sırasında, demir, kalsiyum, iyot ve birçok vitamin gibi bazı ek besin maddesini almak gerekmektedir. Beslenme şeklinizin değişken besin maddelerinden oluşmasını ve aşağıda belirtilen besin maddelerinden yeterince yemeyi ihmal etmeyin; meyve ve sebzeler, ekmek ve tahıllı maddeler, kalsiyum gereksiniminiz için süt ürünleri, demir gereksiniminiz için yağsız et, tavuk, ve balık.

Balık bebeğinizin beyin ve sinir dokularının gelişmesi için önemlidir. Haftada bir ile üç öğün arası balık yemeniz tavsiye olunur. Cıva seviyelerinin yüksek bulunması nedeniyle bazı tür balıklar belirli sınırlar içinde yenmelidir. Köpekbalığı (flake), kılıçbalığı, broadbill ve marlin türü balıklar onbeşgünde bir den fazla yenmemeli ve tatlısu levreği, kedibalığı türünden balıklar da haftada birden fazla yenmemelidir. Diğer balık türleri daha sıklıkta yenebilir. Konserve tuna balığı kısıtlamaya dahil değildir.

Bebeğinizin beyin gelişimi için önemli olan diğer bir besin de iyottur. Yeterli iyot alımınız için aşağıda belirtilen tavsiyeleri uygulayın; haftada bir ile üç kez arası balık yiyin (yüksek cıva içeren balıklar kısıtlanmış şekilde), iyotlu tuz kullanın veya hamilelik döneminde içeriğinde iyot bulunan multi vitamin alın.

Vejeteryan beslenme türünde, mercimek, fasulye, tofu, yumurta ve soya sütü hayvansal besinlerin yerini tutar. Hayvansal besinler yememeniz durumunda, bebeğin beyin gelişmesi için gerekli bulunan B12 vitaminini ek olarak almalısınız.

Folik Asit

Folik asit çeşitli besinlerde bulunan bir vitamin türüdür. Bebeğinizde oluşabilecek spina bifida (belkemiği hastalığı) gibi belkemiği problemleri riskinin azaltılması amacıyla, hamile kalmanızdan iki ay önce ve hamileliğinizin ilk üç ayında ek folik asit almanız tavsiye edilir. Folik asit oranı zengin besinler yemenin yanısıra, günlük 500 mcg (0.5 mg) ek folik asit almanız önerilir.

D Vitamini

Cildimize yönelik güneş ışığı aracılığıyla sağlanır ancak bu vitamini yağlı balık, yumurta sarısı, margarin ve bazı süt türleri ile de ufak miktarlarda alabiliriz. Vitamin D bebeğinizin kemik ve diş gelişimi için önemlidir ve düşük düzeyde bulunması durumunda, kadınlarda kas zayıflığına ve ağrıya neden olabilir.

Aşağıda belirtilen koşullar, D vitamini eksikliğine yol açabilir;

  • Koyu renkli cilde sahip olmanız
  • Vücudunuzun çoğunu kapatan giysiler giymeniz
  • Açık havaya fazla çıkmamanız.

Bu durumları aile doktorunuzla lütfen görüşün. D vitamini ile ilgili kan testi yaptırabilir ve hamileliğiniz sırasında ve bebeğinizi emzirme döneminde ek vitaminler önerebilir.

Güvenli Besinler Ve Hijyen

Listeri ve toksoplasmosis henüz doğmamış bebeğinize geçebilecek sıkça rastlanmayan enfeksiyon hastalıklarıdır. Listeri riskini azaltmak için aşağıda belirtilen tavsiyeleri uygulayın:

  • Yemek hazırlarken ellerinizi, doğrama tahtanızı ve mutfak aletlerinizi yıkayın
  • Yemeden önce sebze ve meyvelerinizi yıkayın
  • Salam çeşitleri gibi soğuk doğranmış etler, pişmiş soğuk tavuk, pate, pişmemiş deniz ürünleri, yumuşak dondurma, önceden hazırlanmış salata ve bri, camember, beyaz peynir ve ricotta gibi peynirler yemekten sakının.

Listeri, yiyeceklerin pişirilmesi yöntemiyle ortadan kaldırılabilir, bu nedenle yiyecekleri yeniden ısıtırken çok sıcak bir dereceye ulaşmalarına dikkat edin.

Toksoplasmosis riskini azaltmak için;

  • Etin her tarafını çok iyi pişirin
  • Sebzeleri bol suyla iyice yıkayın
  • Kedinizin kumunu değiştirdiğinizde ya da bahçede çalıştığınızda, bir kez giyilip atılan eldivenler kullanın
  • Evcil hayvanlarınızı elledikten ve bahçe ile uğraştıktan sonra ellerinizi yıkayın.

Şiddete Maruz Kalmak

Sözlü veya fiziksel bir şiddetle karşılaşmanız, sizin, hamileliğinizin, bebeğinizin sağlığı ve diğer çocuklarınızın esenliği üzerinde çok etkili bir darbe oluşturabilir. Doğumunuzun planlanması ve ailenizin esenliği için, aile doktorunuz veya ebeniz gizlilik kuralları içinde size destek sağlayabilir ve sizi gereken kurumlara havale edebilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz