Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur? Ne İyi Gelir?

hamilelikte baş ağrısı

Gebelik, bir kadının yaşamında çok önemli bir olaydır. Aynı zamanda dikkat edilmediği takdirde kadınların en savunmasız hale geldiği zamandır. Gebelik dönemi kadınlarda çok önemli bir rol oynayan çeşitli fiziksel ve kimyasal değişikliklerle karakterizedir. Hamile bir kadının vücudunda yaşanan bu değişiklikler çeşitli sorunlara neden olabilir. Buna iyi bir örnek, çoğu kadının hamilelik sırasında yaşadığı yaygın baş ağrısıdır.

Progesteron gebelik için rahim hazırlayan ve koruyan bir hormondur. Bu hormon, gebe kadınlarda kötü baş ağrılarının bir nedeni olan kan damarlarının rahatlamasına ve spazm oluşturmamasına neden olur. Hamilelikte baş ağrısı şiddeti, gebelik sırasında kişinin hormon duyarlılığına bağlı olarak farklılık gösterir

Hamilelikte baş ağrısı, en yaygın olarak hormonal değişiklikler, yorgunluk, gerginlik, açlık veya fiziksel ve duygusal stres sonucu ortaya çıkar. Çoğu baş ağrısı, tek bir etken nedeniyle bazı zamanlar ise birden fazla faktörün kümülatif etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Baş ağrısını tamamen ortadan kaldırmak için arkasındaki etkenleri bulmak gerekir.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur ?

Baş ağrınızın sebebini bulmaya başlamadan önce, baş ağrısına neden olabilecek en yaygın etkenlerden bazılarını bilmek önemlidir. Birincisi düşük kan şekeri seviyesidir. Kanınızdaki şeker miktarı istenen miktarın altında ise, başınız ağrısı çekebilirsiniz. Fakat endişe etmeyin; Yüksek enerjili atıştırmalıklar bu sorunu çözebilir. Hamilelikte baş ağrısını tetikleyebilecek yüksek ses, büyük kalabalık vb. Gibi bazı belirgin diğer faktörlerdendir. Bu nedenle bu tür durumlardan kaçınmak önemlidir. Dehidrasyon da baş ağrısına neden olabilir. Açık bir çözüm ise, susuz kalmamak için yeterli miktarda su almaktır.

Kötü ışık ve kirli hava gibi bazı çevresel faktörler bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Böylece çevrenizin temiz olduğundan emin olun, havalanmayan odalar ve çalışma alanlarından kaçının. Yürüyüşe çıkmaya ve biraz temiz hava almaya çalışmalısınız. Ayrıca yürüyüş sayesinde de gerekli egzersizleri yapmış olursunuz. Meditasyon ve yoga, gerginlikten kaynaklı baş ağrısının etkilerini azaltmak için size yardımcı olacak iki yöntemdir. Ancak bu bir uzman yardımı ile yapılmalıdır ve fiziksel olarak çok zorlayıcı duruşlar yapmamak için yoga yaparken dikkatli olmanız gerekir.

Bir diğer önemli nokta gebelik döneminde rahat ve zihinsel dengede kalmaktır. Bu yüzden yeterince dinlenmeye çalışmalısınız.

Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Akupunktur ve masaj, baş ağrısını hafifletmek için çoğu zaman işe yarar. On dakika boyunca ağrıyan bölgeye sıcak ve soğuk baskı yapmak, acınızın bir kısmını hafifletebilir. Hamilelik sırasında ilaç kullanmamanız şiddetle önerilmektedir ancak bu süre zarfında bir takım ilaçları almak zorunda kalırsanız, yalnızca sınırlı miktarda ve doktorunuzun kontrolünde almanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz