Kalemler Hakkında Bilmediğiniz 20 Şey

1. Kendinize ya da bir başkasına kalem batırırsanız, içinde kurşun bulunmadığı için kurşun zehirlenmesi riski de yoktur. Kalemde kil ve grafit karışımı vardır. Ancak kalem yarası enfeksiyona sebep olabileceği gibi, kalemi batıran kişi için de bir dava açılabilir.

2. Otobiyografisinde G.Gordon Liddy, John Dean’i (sadakatsizliği sebebiyle bu kişiden nefret eder) bir odada yalnız bulduğundan bahseder. O an masanın üzerindeki yeni açılmış kalemleri gördüğünde kalemlerden birini Dean’in boğazına saplamayı aklından geçirdiğini de ekler.

3. Karbonun kristalleştirilmiş bir biçimi olan grafit, 16.yüzyılın ortalarında Keswick yakınlarında, İngiltere’de bulundu. 18.yüzyıl Alman kimyacılarından A.G.Werner, Yunanca yazmak anlamına gelen graphein kelimesinden yola çıkarak grafit olarak isimlendirdi.

4. İngilizce’de kalem anlamına gelen ‘pencil’ kelimesi Latince ‘ufak kuyruk’ anlamına gelen penicillus kelimesinden türemiştir. Yani çok da mantıklı bir açıklaması yok.

5. Minik grafit benekleri kâğıdı oluşturan liflere yapıştığında kalem izleri oluşur.

6. Sıradan bir kalem 56 kilometre uzunluğunda bir çizgi çekebilecek ya da 45,000 kelime yazabilecek kadar grafit içerir. Tarihte kimse bu istatistiği denemedi.

7. Yunan şair Selanikli Philip, MÖ ilk yüzyılda kurşun yazı araçları kullandı, ancak İsviçreli natüralist Conrad Gesner’in tarif ettiği modern kalem yalnızca 1565’e kadar dayanıyor.

8. Fransız kalem destekçileri arasında 1795’te kil ve grafit üretişm işlemlerinin patentini alan Nicolas-Jacques Conté, 1828’de ilk kalemtraşın patentini alan Bernard Lassimone ve 1847’de mekanik kalemtraşı geliştiren Therry des Estwaux da bulunuyor.

9. Fransız araştırmacılar ayrıca kalem izlerini silmek için artık yalnızca kauçuk olarak bilinen saf  kauçuğu kullanma fikrini de destekledi. Bu fikir kabul edilene kadar yazarlar hatalarını ekmek kırıntılarıyla siliyordu.

10. Bugün Amerika’da satılan kalemlerin çoğunun üst kısmında silgi bulunurken Avrupa’dakilerde çoğunlukla yok. Acaba Avrupalılar yanlış yapmayacakları konusunda kendilerine daha mı çok güveniyor?

11. Henry David Thoreau, Walden’ı yazmak için kalem kullanmış. Büyük ihtimalle kullandığı kalemleri de bedavaya almıştır. Babası Boston’da bir kalem üreticisiydi. Henry burada kendi kalemlerini tasarlama fırsatı buldu.

12. 1861’de Eberhard Faber, New York’ta ilk Amerikan seri üretim kalem fabrikasını kurdu.

13. İç Savaş sırasında Federal Ordu askerlerine verilen temel ekipmanlar arasında kurşun kalem de bulunuyordu.

14. Mekanik kalemler 1822’de patentlendi. İngiliz geliştiricileri tarafından kurulan fabrika 1941’e kadar gayet iyi işledi ancak o sene fabrika bombalandı. Failler büyük ihtimalle Nazilerdi.

15. 1917’de Sovyet devriminden sonra Amerikan girişimci Armand Hammer’a, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nde kalem ürettiği için monopol hediye edildi.

16. Bütün kalemlerin yarısından fazlası Çin’den geliyor. 2004’te ülkedeki fabrikalar tam 10 milyar kalem üretti ve bu sayı dünyada 40 defadan fazla kalem dağıtılmasına yetecek bir miktar.

17. Kalemler sıfır yer çekiminde de yazabilir. Bu yüzden eski Amerikan ve Rus uzay görevlerinde kalem kullanılmıştır. Ancak NASA mühendisleri tamamen ahşaptan yapılan kalemlerin tamamen oksijenden oluşan atmosferlerdeki yanabilirlikleri konusunda endişeliydiler. Üstelik uzayda kalemlerin olması demek etrafta dolaşan grafit parçaları demekti.

18. Bu endişelerden ilham alan Paul Fisher, 1965 senesinde baskılanmış Fisher Uzay Kalemi’ni geliştirdi. Apollo 1’in fırlatılmasından sonra NASA kurşun kalemlerin insanların olduğu araçlarla uzaya gönderilmesini yasakladı.

19. Dünyanın en büyük kalemi bir Catell 9000 ve Kuala Lumpur yakınlarında sergileniyor. Malezya ahşabı ve polimerinden yapılan kalem 19 metre boyunda.

20. Santa Barbara’daki California Üniversitesi mühendisleri, 50 nanametrelik satırlar çizebilmek için bir kalem gibi atomsal kuvvet mikroskobunu kullandı. Bunun tek sebebi bunu yapabiliyor olmalarıydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz