Kış Hamilelerine Sağlıklı Öneriler

kış ayında hamilelik

Kimi bayanlar hamilelik döneminin kış aylarına rastlamasından şikayet ediyorlar çünkü olumsuzluklara yol açabileceğini düşünüyorlar ve buna bağlı olarak stres ve strese bağlı olarak sağlık sorunları baş gösterebiliyorlar. Ama aslında kış aylarının getirdiği olumsuzlukların yanında çokta yarar getiriyor. Bu nedenle sıkıntı edilmemeli. Nitekim hamileliğe dokuz ay boyunca hangi mevsime denk gelirse gelsin, soğuk olsun sıcak olsun dikkat edilmesi gerekir.

Hamileler Kış Mevsiminde Nelere Dikkat Etmelidirler?

Kış mevsimi turunçgilleri yeşil sebzeler ve balık yönünden zengin bir mevsimdir. Bunlardan en önemlisi balıktır. Çünkü balık eti kalsiyum ve çinko açısından zengin bir besin kaynağıdır. Hamileliğin özellikle de 8. haftasından itibaren anne adayının ve bebeğin çinko ve kalsiyum ihtiyacı artıyor. Dolayısıyla kış aylarında bol bol balık tüketmek önemlidir.

Bunun yanında turunçgil tüketimi de C vitamini içeriği sayesinde annenin dolayısıyla da çocuğun bağışıklığının düzenlenmesinde, bağırsakta önemli minerallerin emiliminin hızlandırılmasında etkin rol oynuyor. Ayrıca kışın süt ve süt ürünleri, et, yumurta, baklagil tüketimi beyin, kas, diş ve kemik gelişimini sağlıyor ve kan üretimini hızlandırıyor. Bu nedenle bu besinlerin tüketimi önemlidir.

Bunun yanında hamilelikte anne adayları her besinden mineral ve vitamin alsalar da kışın demir minerali takviyesi almalıdırlar. Fakat süt demir emilimini zorlaştırdığı için demir alınımı su gibi ürünlerle ya da c vitamini içeriği ile turunçgil meyve suları ile alınmalıdır. Bunun yanında ıspanak gibi yeşil sebzelerin tüketimi de arttırılmalıdır. Ayrıca fast food ve kızartılmış yiyecekler tüketilmemelidir.

Kış mevsiminde sıkı, naylon ve sentetik giysiler giyilmemelidir. Yünlü, pamuklu ve yumuşak, hava alabilen giysiler tercih edilmelidirler. Kış aylarında güneşten daha fazla yararlanabilmek için açık havada yürüyüş yapmak D vitamini alımı açısından yeterli olacaktır.

Kış aylarında nezle, grip gibi bulaşıcı hastalıkların yayılması kolay olduğu için hamilelerin kalabalık ortamlarda kalmaması gerekmektedir ve aynı zamanda tokalaşmak ve öpüşmek gibi davranışlarda bulunulmamalıdır. Kışın hava daha kuru olduğu için nemlendirme makineleri ya da ocakta su kaynatılarak ortam nemlendirilmelidir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz