Kızlarda Ve Erkeklerde Ergenlik Dönemi

ergenlik

Kızlarda Ergenlik Dönemi

Kızlar erkeklere göre daha erken ergenlik dönemine başlarlar. Kızlarda ilk önce bedenen değişiklikler meydana gelir. Göğüsleri şişmeye başlar, koltuk altında ve cinsel bölgede kıllanma süreci başlar, beyazımsı akıntılar oluşmaya başlar, ve en son adet olmaya başlar.

Ebeveyn olarak öncelikle çocuklarımızı tanımalıyız. Bu süreçte onları bilgilendirerek bilinçli hale getirmek en önemli görevlerimizden biridir. Peki sizlerin bu dönemle ile ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir bunlara bir göz atalım.

Kızlarda Ergenlik Dönem Belirtileri

 1. Göğüslerin büyümesi, gövdenin irileşmesi  ve hatlarının yuvarlaklaşması bu dönemin ilk belirtilerindendir. Göğüslerin büyümesinde bazen tek taraflı başlayıp sonra diğer kısım gelişebilir, ama hiçbir belirti yok ise büyüme ile ilgili hemen doktorunuza başvurun.
 2. Vücutta tüylenme başlar.
 3. Kilo artışı ve arkasından regl izler. Kızlarda, regl olabilmeleri için vücutta belirli bir miktarda yağ depolanması gerekmektedir. Genç kızların bu dönemde kilo almaları normaldir.
 4. Çilt yağlanır ve hormon seviyesindeki artıştan ötürü deri problemleri, sivilceler görülür.
 5. Teni parlaklaşır.
 6. Hızlı büyümeden dolayı özellikle kol ve bacaklarında ağrılar hissedebilir.

Erkeklerde Ergenlik Dönemi

Erkeklerde ergenlik dönemi 10 ile 15 yaşlarında başlar. İlk değişim testislerinin büyümesiyle gerçekleşir. Ergenlik süreci boyunca fiziki ve duygusal değişimler süreç içinde devam edecektir.

Erkeklerde Ergenlik Belirtileri Nelerdir?

 1. Erkelerde ilk belirtiler, testislerinin büyümesi ve bundan sonra yaklaşık 1 yıl sonra cinsel bölgede kıllanma ve peniste büyüme fark edilir
 2. Ses Kalınlaşması
 3. Dudak üstünde, daha sonra vücutta kıllanma ve yüzde kıllanma başlar.
 4. Ayaklar büyür, bacaklar ve kollar uzamaya başlar, boy büyümesi hızlanır, kaslar gelişmeye başlar ve kendini daha güçlü olduğunu hisseder.
 5. Kızlara ilgi duymaya başlar.

Ergenlik Döneminde Penis Sertleşmesi ve Boşalma

Penis içerisinde süngere benzeyen bir yapı vardır. Sünger nasıl suyu içine çekerek emerse, penisteki süngere benzer yapı da içinde bulunan damarlardan kan çekerek şişer, sertleşir. Ergenlik dönemine giren erkeklerde olmadık yerde ve beklenmedik durumlarda penis sertleşmesi yaşanabilir. Erkek tohum hücreleri (sperm) ergenlik dönemiyle çoğalmaya başlar. Sperm yumurtanın döllenmesi ve bebek oluşumu için gereklidir.

Penis sertleşmesi sonrasında çok sayıda sperm boşaltılabilir. Sperm hücreleri meninin yalnızca küçük bir bölümünü oluşturduğu halde tek bir boşalmada 500 milyon kadar sperm hücresi bulunur. Cinsel ilişki sonucunda bu hücrelerden tek bir tanesi yumurtaya ulaşarak döllemeyi başarabilir. Genç yaşlarda sperm boşaltma işi sık yaşanır ancak yaş ilerledikçe azalır. Bu olayların gerçekleşmesi hormonlara bağlıdır

Islak Rüyalar

Ergenlik çağında vücudunuz erkeklik hormonu testosteron üretmeye başlar. Vücudunuz testosteron üretir üretmez sperm boşaltabilir. Yani ileride bebek sahibi olmak isterseniz bir yumurtayı dölleyebilirsiniz. Bu, seks yaparsanız bir kızı hamile bırakabileceğiniz anlamına da gelir.

Ergenlik çağında günün farklı zamanlarında, okulda, TV izlerken, duşta ereksiyon olmaya başlarsınız. Uyurken bile ereksiyon olabilirsiniz.

Semen vücudunuzda birikebilir. Semenin boşalmasının tek yolu ıslak rüyayla olur.

Islak rüyalar büyümenin normal bir parçasıdır. Islak rüyaları kontrol etmek veya durdurmak için yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur.

Sık sık ıslak rüya görseniz bile bu sizde sorun olduğunu göstermez. Bazı erkekler haftada birkaç kere ıslak rüya görürler. Bazı erkeklerse tüm yaşamları boyunca sadece bir iki kere ıslak rüya görürler.

Ses Kalınlaşması

Ergenliğe geçiş, insan organizmasındaki hormon yapısında çok büyük değişiklikler oluşturuyor. Ergenlikle birlikte sesin kalınlaşmasının nedeni, ses tellerinin uzamasıdır. Tıpkı gitarda en kalın seslerin, en kalın ve uzun tellerden çıkması gibi. Öte yandan ergenlikle birlikte ses kalınlaştığı gibi keskinleşiyor da. Bunun nedeni ise, kişinin bir süre gırtlağını kontrol edememesidir. Tabii zamanla bu durum sona eriyor. Kız çocuklarındaki ses değişimi, erkek çocuklarda olduğu kadar belirgin değildir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz