Kuru Üzümün Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Mineral bakımından zengin bir besin maddesi olan kuru üzüm genellikle sindirim sistemi problemlerini düzeltmek için tüketilmektedir. Ayrıca yüksek miktarda enerji değerine sahip olan besin maddeleri arasındadır. Sağlığa çok farklı faydaları dokunan bu besin maddesinin tek dezavantajı yüksek kalori değerine sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Çünkü 100 gram kuru üzümde 320 kalori bulunmaktadır. Şimdi sırasıyla faydalarına ve hangi rahatsızlıklara iyi geldiğine bir göz atalım.

Kemik Sağlığına Faydalıdır

Çeşitli besinler aracılığıyla vücuda alınan kalsiyum mineralinin emilimini sağlamak için vücudumuz boron ismi verilen minerale ihtiyaç duymaktadır. Bu mineral kuru üzümde yeterli miktarda bulunmaktadır. Bu sebeple kuru üzüm tüketmek vücudun kalsiyum alımını arttırarak osteoporoz yani kemik erimesi rahatsızlığına karşı koruyucu etki göstermektedir. Osteoporoz hamilelik döneminde ve yaşlılık dönemlerinde artış göstermektedir. Ayrıca menopoz sonrası dönemde uygulanan östrojen terapisinide destekleyici özeliğe sahiptir. Çocuklarda tarafından tüketildiğinde ise kemik gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde yaşanmasına yardımcı olmaktadır.

Göz Sağlığına İyi Gelmektedir

Ülkemizde 50 yaş üstü kişilerde makula dejenerasyonu denen halk arasında da sarı nokta olarak bilinen bir hastalık artış göstermektedir. Bu şifalı kuru yemişi tüketen kişilerde sarı nokta görülme olasılığı ciddi oranda düşmektedir. Yapılan araştırmalar sonucu günde 1 avuç kuru üzüm yemek makula dejenerasyonu riskini %36 oranında düşürmektedir.

Sindirim Sistemine Faydalıdır

Vücudumuzun düzenli ve sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşabilmesi için günlük 25-40 gram arası besin lifine ihtiyaç duymaktadır. Gün içinde yediğimiz yiyecekler besin lifi bakımından yetersiz olduğu için çoğu zaman kabızlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu sebeple kabızlıktan kurtulmak için genellikle meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermemiz gerekmektedir. Günlük koşuşturma içinde meyve yemeye zaman ayıramıyorsanız bir avuç kuru üzüm tüketerek besin lifi ihtiyacınızı bir miktar karşılayabilir ve sindirim sistemi sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Antioksidan Yönünden Zengindir

Antioksidanlar vücudumuzu işgal ederek birçok hastalığa sebep olan serbest radikallere karşı savunma sistemi oluşturmaktadırlar. Kuru üzüm yediğimizde vücudumuza güçlü bir antioksidan olan fenolleri almış oluruz. Fenol denen bu antioksidanlar vücudumuzda bulunan hücreleri oksijen tahribatına karşı korumaktadırlar. Antioksidan yönünden daha zengin şekilde beslenmek isteyen kişiler kuru üzüm yerine taze üzüm tüketmeye ağırlık vermelidirler.

Anemiye İyi Gelir

Anemi kansızlık hastalığının diğer ismidir ve demir eksikliğinden dolayı kaynaklanmaktadır. Kuru üzüm ise çok yüksek demir miktarına sahip olduğu için anemi tedavisinde iyi gelmektedir. Ortalama olarak 100 gram kuru üzüm günlük demir ihtiyacının ‘sini karşılamaktadır. Bu sebeple vücutta kan üretiminin artışını sağlamaktadır.

Vücudun Asit Dengesini Sağlar

Vücudumuzda gut hastalığı, böbrek taşı, romatizma ve kalp rahatsızlıklarının görülmemesi için vücudun asit dengesinin sağlanması gerekmektedir. İçeriğinde bulunan magnezyum ve potasyum mineralleri sayesinde bu besin maddesi asit dengenizin sağlanmasına yardımcı olmaktadır.

İçinde Bulunan Vitamin ve Mineraller

C ve K vitaminlerine sahip bir besin maddesidir. İçinde fosfor, magnezyum, demir, kalsiyum, potasyum, sodyum, bakır, çinko, selenyum ve manganez mineralleri bulunmaktadır. Ayrıca omega 3 ve omega 6 yağ asitleri bakımından zengindir. Bu sebeple özellikle mineralleri sayesinde vücudun birçok fonksiyonunu düzenleyici etkiye sahiptir. Bu arada kuru üzümde bulunan kalorinin büyük çoğunluğu şekerden kaynaklandığı için şeker hastaları tarafından fazla tüketilmemesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz