Midyenin Zararları Nelerdir?

Midyelerin içinde bulunan etsi besin, bakteri, virüs, mantar ve balık dışkılarının öğütülmüş halidir. Midye; Denizlerin dibinde yaşıyor ve ağır metal dediğimiz arsenik, kadminyum gibi metaller de denizlerin diplerinde bulunuyor. Bu nedenle de midye gibi kabuklu canlılarda bulunmuş oluyor. Kişiler tükettiği zaman kanlarına bu ağır metalleri almış oluyorlar.

Hamileler İçin Tehlikelidir

Hamilelerin asla midye tüketmemesi gerekiyor. Sinir hastalıkları problemlerine neden olabiliyor. Ayrıca kısa dönemde zehirlenmeler nedeniyle bulantı kusma gibi şikayetler olabiliyor.

Pirinç kan şekeri için olumsuz olarak gördüğümüz bir besin. Glisemik indeksi yüksek. Özellikle şeker hastalarının bu besinden çok çok daha uzak durması gerekiyor. Bir seferde 80 ve daha fazla midye yiyenler olduğunu duyuyoruz. Hem besin zehirlenmesi için miktarı önemli hem de kan şekerindeki dengelemeler için çok önemli. O nedenle tüketirken mutlaka 2-3 adeti geçilmemeli.

Fazla tüketimde şeker hastalığı, kalp ve damar rahatsızlıklarına sebep olabilir. Az pişmesi sonucunda içerisindeki bakteriler yaşamsal aktivitelerini devam ettirebilir ve bağırsak fonksiyonlarını olumsuz etkileyebilir, Zehirleyebilir.

Bağışıklık Sistemi Zayıf Olanlar İçin Önerilmiyor

Sağlıklı insanlarda bakteri veya toksinlerin oluşturduğu hasarları onarırken, yaşlılar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için aynı durum söz konusu değildir. Bu bakteri ve toksinler ölümcül etkilere sebep olabilir. Kanser hastalarına tüketmemesini öneririz.

Midye bir kaya canlısıdır. Denizin dibindeki cıva kurşun gibi ağır metalleri içinde tutma özelliğine sahiptir. Bu durum da KANSERE neden olabilir.

Tüketmekte ısrarcı olanlar. Tükettiğiniz midyenin taze olmasına dikkat edin ve en fazla 2-3 tane tüketin. Daha fazla tüketimde olacaklar için yukarıdaki yazıyı tekrar okuyun.

Prof.Dr.Erkan Topuz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz