Mmpi Testi Nedir?

mmpi testi

Minnesota çok yönlü kişilik envanteri olan MMPI sıklıkla uygulanan kişisel gelişim testlerinden biridir. Bireyin hem kişisel hem de sosyal uyumunun objektif bir bakış açısı ile ölçmeyi ve değerlendirmeyi hedeflemektedir. Test 4’ü geçerlilik olmak üzere genel olarak 14 alt testten oluşmaktadır. Bireysel test türlerinden biri olması nedeniyle her oturumda ancak bir bireye uygulanabilmektedir.

MMPI Testi Nasıl Uygulanır?

MMPI testinde bireye toplamda 566 maddelik sorular ve ifadeler yöneltilmektedir. Bu maddelerden 16’sı tekrar, 560 adeti ise farklı sorulardan oluşmaktadır. Bu testte bireye yöneltilen sorulara yalnızca “doğru”, “yanlış” ve “bilmiyorum” şeklinde yanıtlar verilmesi istenmektedir. Bireye bir soru kitapçığı ile yanıt formu verilir. Birey kitapçıkta yer alan maddeleri okur ve yukarıda yer alan 3 yanıttan birini yanıt formuna işaretler.

MMPI testini Kimler Uygular?

Test üniversitelerin psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümlerinden mezun olan bir kadro tarafından uygulanmaktadır. Testin uygulanması bu test ile ilgili özel bir eğitim alınmasını gerektirmemektedir. Ancak test sonuçlarının değerlendirilmesi için test dair özel bir eğitim alınmış olması şartı aranmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz