Rorschach Testi

mürekkep testi

Rorschach testi psikologların veya psikiyatri hekimlerinin hastalarının değerlendirilmesini istemeleri halinde uygulanan bir kişisel gelişim testidir. 3 yaşın üzerinde olan her bireye bu test uygulanabilir. Bireysel bir uygulama metoduna sahiptir. Her oturumda sadece bir bireye uygulanabilmektedir. Testin en büyük özelliği evrensel olmasıdır.

Rorschach Testi Nasıl Uygulanır?

Rorschach testi üzerlerinde çeşitli mürekkep lekelerinin mevcut olduğu 10 adet kartın bireye gösterilmesi ile uygulanmaktadır. Test esnasında bireylerden istenen kartlarda ne gördüklerini söylemeleri olmaktadır. Bir metot olarak da kullanılan ve değerlendirilen Rorschach kişilerin hangi yanıtları verdiği ile beraber yanıtlarını niçin ve nasıl verdiğinin de son derece önemli olduğu bir test türüdür.

Rorschach Testinin Amacı Nedir?

Geçerliliği ve hassasiyeti olan bu testte amaç bireyin gizli kalmış olan yahut gözlemlerde ortaya konamamış olan süreçlerin varlığının belirlenmesini hedeflemektedir. Test aynı zamanda ön görüşmelerde farkına varılmayan patolojik bulguların mevcudiyetini de ortaya çıkarabilmektedir.

Rorschach Testini Kimler Uygular?

Testin uygulayacak olan kişide üniversitelerin psikoloji bölümünden mezun olması ve test dair özel bir eğitim alarak sertifikasının bulunması şartları aranmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz